REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujo tyrimo rezultatai rodo, jog žmogaus ir kitų žinduolių genomuose yra Bornaviridae šeimos virusų RNR fragmentų.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrinėtojų komanda, vadovaujama Osakos universiteto (Japonija) mokslininko Keizo Tomonaga, nustatė, jog žmogaus organizme yra 40 milijonų metų senumo viruso genetinės medžiagos fragmentų, kurie sudaro net 8% viso žmogaus genomo. Tokia genetinė infekcija yra perduodama iš kartos į kartą ir gali būti tokių ligų, kaip šizofrenija, priežastis.

REKLAMA

Tyrimai rodo, jog žmonių ir kitų žinduolių genome yra DNR, kurių formavimąsi lėmė vadinamųjų bornavirusų (Bornaviridae šeima) RNR grandžių įterpimas. Mokslininkų teigimu, toks genetinis įterpimas gali lemti mutacijas ir psichinius sutrikimus, tokius kaip šizofrenija ir nuotaikos sutrikimai. Manoma, kad tai turėjo ir evoliucinių pasekmių.

Virusinių RNR sekų asimiliavimas į nešiotojo genomą vadinamas endogenizacija. Tai įvyksta, kai virusinė DNR arba RNR integruojasi į reprodukcinių ląstelių chromosomą, ir po to perduodama visiems tos ląstelės palikuonims. Iki šiol buvo manoma, kad retrovirusai yra vieninteliai, galintys tai daryti stuburinių gyvūnų organizmuose. Tačiau mokslininkai nustatė, kad evoliucijos metu žinduolių organizmuose bornavirusai endogenizavosi ne vieną kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Bornaviruso (BDV) pavadinimas kilęs nuo Vokietijoje esančio miesto Borna. Čia 1885 metais kilusi virusinė epidemija išguldė ištiso kavalerijos pulko arklius. BDV sugeba infekuoti įvairias paukščių ir žinduolių rūšis, įskaitant žmogų. Jis unikalus tuo, kad infekuoja tik neuronus, ir sukuria nuolatinio pobūdžio infekciją nešiotojo smegenyse. Visas jo gyvavimo ciklas vyksta infekuotų ląstelių branduoliuose. Mokslininkai sako, kad šis glaudus BDV ryšys su ląstelių branduoliu paskatino ištirti, ar bornavirusai galėjo palikti praeities infekcijų ženklų, pasireiškiančių endogeninių elementų forma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrinėtojai peržiūrėjo 234 žinomus eukariotinius genomus (tuos genomus, kurių sekos yra visiškai iššifruotos), ieškodami sekų, panašių į BDV. „Tyrinėtojai rado visą aibę endogeninių bornavirusų tipo nukleotidų daugelyje skirtingų žinduolių“, teigia Teksaso Arlingtono universiteto biologijos profesorius Cédricas Feschotte'as.

Mokslininkai taip pat atliko eksperimentą - žmogaus ląstelių kultūras laboratorijoje dirbtinu būdu periodiškai infekuodavo BDV. Vėliau ištyrus šias ląsteles, jose buvo rasti BDV genomo fragmentai. Remiantis šiais rezultatais, Feschotte'as daro prielaidą, jog BDV palikti „pėdsakai“ juo infekuotuose organizmuose galėjo lemti smegenų ląstelių mutacijas. „Šie duomenys leidžia pagrįstai kelti hipotezę apie priežastinį BDV infekcijos ryšį su šizofrenija ir nuotaikos sutrikimais, tačiau ją būtina patikrinti“, - sako mokslininkas, šiuo metu tiriantis genetinius elementus, galinčius judėti ir replikuotis praktiškai visuose gyvuose organizmuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų