• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pradžios ženklas šių metų tarptautiniam poezijos festivaliui „Poezijos pavasaris“ praėjusį savaitgalį buvo duotas Jungtinėse Amerikos Valstijose – festivalio prologo renginiai vyko Lemonto pasaulio lietuvių centre, Čikagos apylinkėse esančiose lituanistinėse mokyklose bei Čikagos Jaunimo centre. Atsinaujinęs į septintąjį dešimtmetį žengiantis 61-asis „Poezijos pavasaris“ gerbėjams šiemet pasiūlys daugiau nei 100 renginių Lietuvoje ir užsienyje.

6

Pradžios ženklas šių metų tarptautiniam poezijos festivaliui „Poezijos pavasaris“ praėjusį savaitgalį buvo duotas Jungtinėse Amerikos Valstijose – festivalio prologo renginiai vyko Lemonto pasaulio lietuvių centre, Čikagos apylinkėse esančiose lituanistinėse mokyklose bei Čikagos Jaunimo centre. Atsinaujinęs į septintąjį dešimtmetį žengiantis 61-asis „Poezijos pavasaris“ gerbėjams šiemet pasiūlys daugiau nei 100 renginių Lietuvoje ir užsienyje.

REKLAMA

Nuo 1965 metų organizuojamas festivalis tapo neatskiriama šalies kultūrinio lauko dalimi. Šiuolaikinio meno tendencijomis papildytas tradicinis renginio formatas išlaiko festivalio aktualumą, supažindina su tolimojo ir artimojo užsienio autoriais, sujungia vyresniosios ir jaunesnės kartos poetų balsus, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Oficiali „Poezijos pavasario“ programa Lietuvoje ir užsienyje prasidės gegužės 18 dieną ir tęsis iki birželio 1-osios. Festivalį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Festivalio vadovas – poetas, literatūros ir kultūros ekspertas Dainius Dirgėla.

REKLAMA

Prieš festivalį – poezijos almanachas

Praėjusią savaitę jau pasirodė tradicinis „Poezijos pavasario“ almanachas, šiais metais atkreipęs ypatingą dėmesį į skirtingas poetų kartas. Leidinį jau galima įsigyti Rašytojų sąjungos interneto puslapyje, jį taip pat bus galima rasti festivalio renginiuose.

Almanacho sudarytojai – jaunosios kartos literatūros kritikas bei poetas Martynas Pumputis ir poetas, rašytojas, režisierius, Nacionalinės premijos laureatas Alvydas Šlepikas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Almanachas bus įdomus. Jame skelbiami eilėraščiai, kurie nebuvo niekur publikuoti“, – sako vienas iš almanacho sudarytojų A. Šlepikas. Jis norėtų, kad ir po daugelio metų skaitytojo atsiverstas poezijos almanachas liudytų laikmečio atspindžius, temas ir pristatytų pastarųjų metų poetų kūrybą.

Almanacho sudarytojas teigia, kad amžinosios meilės, jausmų, būties laikinumo temos poetų kūryboje išlieka, tačiau aiškiai ryškėja ir šiandienos įvykiai – karas, įtempta, grėsminga pasaulio situacija. „Daugiau atviro nervo, baimės, mirties, nerimo, karo refleksijų. Tai natūralu, juk gyvename nerimo laiku, bendra dabartinė situacija kūryboje negali neatsispindėti “, – neabejoja A. Šlepikas, 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrasis almanacho sudarytojas M. Pumputis sako, kad su A. Šlepiku bendradarbiauti sekėsi sklandžiai, vienas kitu pasitikėjo, įtampos nejuto: „Didžiausios pamokos įprastai ateina iš sunkių, įtemptų situacijų, diskusijų ir polemikų. Ramiai dirbant kartu gavau progą pasimokyti ramybės ir atvirumo“.

M. Pumputis almanacho autorius išdėstė pagal pirmosios poezijos knygos išleidimo metus – nuo seniausiai knygas išleidusių iki naujausių debiutantų. Tie, kurie knygos dar neturi, sudėti pagal pirmąją poezijos publikaciją.

REKLAMA

Almanacho „Poezijos pavasaris 2025“ pristatymas vyks gegužės 19 dieną Lietuvos rašytojų sąjungoje. Čia bus įteiktas ir Laimono Noreikos apdovanojimas poezijos skaitovui bei premija už geriausią almanacho esė.

Geriausiems – apdovanojimų gausa

Šių metų „Poezijos pavasario“ festivalis Lietuvoje prasidės renginiais Kaune ir Klaipėdoje gegužės 17 dieną, o didysis atidarymas įvyks gegužės 18 dieną 15 valandą Vilniaus mokytojų namų kiemelyje. Atidarymo naujiena – būtent čia bus paskelbtas ir apdovanotas „Poezijos pavasario“ laureatas arba laureatė.

REKLAMA

Tarp pretendentų į premiją – Gintaras Bleizgys už kelionės eilėraščių knygą „Urbino liepsna“ (Asociacija „Slinktys“, 2024), Jurgita Jasponytė už eilėraščių knygą „Visata atsisėda netinkamoje vietoje“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024), Mindaugas Nastaravičius už eilėraščių knygą „Antra dalis“ (Tyto alba, 2024), Vytautas Stankus už eilėraščių knygą „Renkant kaulus“ (Bazilisko ambasada, 2024) ir Agnė Žagrakalytė už eilėraščių knygą „Liekamieji reiškiniai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2024).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tą pačią dieną Klaipėdoje rengiamas virtualus pasimatymas su JAV, Didžiojoje Britanijoje, Danijoje, Vokietijoje, Meksikoje gyvenančiais lietuvių poetais.

Festivalio renginiai miestų ir miestelių skveruose, bibliotekose, teatrų ir muziejų salėse, kultūros centruose vyks iki birželio 1 dienos. Juose skambės poezija, vyks diskusijos, teatralizuoti pasirodymai, naktiniai skaitymai, bus minimi išėję poetai bei pagerbiami gyvieji.

REKLAMA

Gegužės 21 dieną Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Naisių filiale bus įteikta tradicinė Zigmo Gėlės literatūrinė premija. Apdovanojimas poeto Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės gimtuosiuose Naisiuose teikiamas už geriausią pirmąją poezijos knygą. Šiemet premija bus apdovanota poetė Rūta Vyžintaitė už savo pirmąją poezijos knygą „Liuksemburgo jūra“  (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

REKLAMA

Tą patį vakarą Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje rengiamas poezijos vakaras „Po poezijos paukštės sparnu“. Vakare bus įteikta Salomėjos Nėries literatūrinė premija, skiriama už reikšmingiausias praėjusių metų knygas. Šios premijos laureatė šiais metais – poetė Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė už poezijos knygą „Mėlynų naktų vieškeliai“ (leidykla „Slinktys“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Poezijos pavasario“ šventėje gegužės 23 dieną Šilalės rajone, Bijotuose, prie Dionizo Poškos Baublių muziejaus, bus pagerbtas Dionizo Poškos premijos laureatas. Šilalės rajono savivaldybė premiją kasmet teikia už geriausią lietuviškos poezijos knygą, kurioje atsispindi etniniai motyvai, lietuviškos tradicijos ir istorinė tautos atmintis. Šiemet ja bus apdovanota rašytoja Aldona Ruseckaitė už eilėraščių rinkinį „Prie horizonto atsigręžk“ (leidykla „Kauko laiptai“).

REKLAMA

Kitą dieną, gegužės 24-ąją, Varėnos rajono Pauosupės kaimas suburs vaikų poetus. Čia vyks 23-iasis „Poezijos pavasarėlis“ ir Anzelmo Matučio premijos už gražiausią eilėraštį vaikams apie Tėvynę, žemę ir gamtą įteikimas. Anzelmo Matučio premiją Varėnos rajono savivaldybė įsteigė įamžindama vaikų rašytojo Anzelmo Matučio atminimą. „Poezijos pavasario“ premiją už geriausią poezijos knygą vaikams šiame renginyje atsiims poetas Paulius Norvila. Jis šiais metais apdovanotas už poezijos knygą vaikams „Išprotėję eilėraščiai“ (leidykla „Nieko rimto“).

REKLAMA

Jono Aisčio premijos įteikimo vakaras gegužės 28 dieną įvyks Kaišiadorių rajone, Mergakalnyje. Premiją Kaišiadorių rajono savivaldybė skiria už Jono Aisčio kūrybos tyrinėjimą ir sklaidą bei už aistiškos lyrizmo dvasios puoselėjimą poetinėje kūryboje. Šių metų Jono Aisčio premijos laureatė – poetė Ramutė Skučaitė už eilėraščių knygą „Akimirksniui užteks“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 29 dieną Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, bus paminėti poetai, savo kūrybą ir literatūros veiklą skiriantys Vilniui. Vilniaus mero premija bus įteikta Lietuvoje daug metų gyvenančiam JAV poetui Kerry Shawn Keys už eilėraščių knygą „Sapnų alfabetas“/„Alphabet Of Dreams“ (leidykla „Baziliskas“, knygą sudarė ir eilėraščius į lietuvių kalbą vertė Dominykas Norkūnas).

Tą pačią dieną Lietuvos rašytojų sąjungoje vyksiančiame „Poezijos pavasario“ svečių vakare bus apdovanoti geriausi poezijos vertėjai.

Baigiamajame „Poezijos pavasario“ vakare Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje, gegužės 30 dieną vyks iškilmingas Kauno miesto savivaldybės Maironio premijos įteikimas. Šių metų Maironio premijos laurai atitenka poetei Erikai Drungytei už poezijos knygą „Bukolikos“ (leidykla „Slinktys“).

Festivalio naujiena – pokalbiai su poetais

Šių metų „Poezijos pavasario“ festivalis pristato naujieną – poetai ir poezijos mylėtojai gegužės 21 dieną susitiks atvirose pokalbių-diskusijų sesijose MO muziejuje. Diskusijų rengėjai tikisi, kad šilti ir jaukūs pokalbiai suartins poetus ir jų kūrybos skaitytojus, leis giliau panerti į poezijos pasaulį, pasiklausyti atvirų pokalbių apie eilėraščių gimimą, eksperimentus ir kūrybą.

REKLAMA

Pirmajame susitikime publicistas, radijo laidų vedėjas Donatas Puslys kalbins šių metų „Poezijos pavasario“ laureatą arba laureatę. Jo arba jos pavardė paaiškės tik po apdovanojimų ceremonijos Vilniaus mokytojų namų kieme. Pokalbyje bus nagrinėjama poezijos laurų anatomija.

Antrasis pokalbis MO muziejuje skiriamas eilėraščio ir dainos sinergijai. Diskusijoje, kurią ves kūrybininkė, atlikėja Dovilė Filmanavičiūtė, dalyvaus poetai E. Drungytė, Antanas A. Jonynas ir Rimvydas Stankevičius.

Jaunosios kartos poetai apie šiuolaikinės poezijos kryptis ir drąsą kalbėsis su Pijumi Opera. „(Ne)drąsūs poezijos eksperimentai“ – tai gyvas ir šiuolaikiškas žvilgsnis į šiandienos poetinį balsą.

Gegužės 22 dieną Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos renginių erdvėje įsikurs „Poezijos terapijos klubas“, kuriame bus ne tik skaitoma poezija, bet ir kalbama apie emocinę poezijos erdvę. 

Be įdomiausių pokalbių neapsieis naktiniai poezijos skaitymai Lietuvos rašytojų sąjungos kieme, poetų E. Drungytės, Eugenijaus Ališankos sodybose, vakaronėje Punske, poezijos skaitymuose Berne, Varšuvoje, Bazelyje, Lietuvos miestuose bei miesteliuose.

Muzikos ir poezijos sintezė

Poezija ir muzika – dvi meninės kalbos, kurios papildo viena kitą, o festivalio renginiuose jos susijungia į bendrą skambesį, stiprindamos emocinę žodžio galią. „Poezijos pavasaris“ šiemet kviečia ne tik klausytis eilių, bet ir išgirsti, kaip jos susilieja su muzika – per dainuojamąją poeziją, eksperimentinius garsinius performansus ir kūrybiškus pasirodymus vaikams.

REKLAMA

Gegužės 22 dieną Lietuvos rašytojų sąjungos kiemelyje vyks dainuojamosios poezijos vakaras. Bardai Saulius Bareikis, Vytautas V. Landsbergis, Živilė Mackevičiūtė, Darius Žvirblis klausytojus pakvies į nuoširdų, autentišką pasibuvimą.

Gegužės 28 dieną į Kaune esančius Balio ir Vandos Sruogų namus-muziejų įsisuks „Vėjo džiazas“. Šiame renginyje poezija persipins su eksperimentine muzika ir netikėtomis formomis, kviesdama žiūrovus garsinėje erdvėje patirti žodžio laisvę.

Muzikinį poetinį performansą vaikams gegužės 31 dieną Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salėje rengia „Teatras P“. Vaikai turės galimybę patirti poeziją per muziką, judesį ir vaizduotę.

Baigiamasis festivalio akordas pirmąją vasaros dieną nuskambės legendinėje „Poezijos pavasario“ vietoje, ten, kur dažniausiai gimsta poetai – Vilniaus universiteto M. K.  Sarbievijaus kieme.

Nuo 1965-ųjų rengiamas, vienu iš ilgiausią istoriją turinčių poezijos festivalių pasaulyje laikomas tarptautinis festivalis „Poezijos pavasaris“ – gegužės 18- birželio 1 dienomis visoje Lietuvoje ir užsienyje. Šių metų festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, asociacija LATGA ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Visą programą rasite https://rasytojai.lt/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų