REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

5 galvos skausmo rūšys: apie ką jos signalizuoja

Vargu ar Žemėje atsirastų laimingasis, kuriam niekada neskaudėjo galvos. Deja, šią iš pažiūros menką problemėlę išmokome spręsti viena tablete. Tuo tarpu galvos skausmai neretai tampa lėtiniai ir gerokai apkartina gyvenimą. Koks galvos skausmas praneša apie rimtą ligą? Ir koks skausmas savaime yra liga?

REKLAMA
REKLAMA

Tenziniai skausmai

Tai labiausiai paplitęs galvos skausmas - kiekvienas mūsų jį bent kartą gyvenime patiriame. Kartojasi jie nedažnai, lėtinę formą įgyja 3 procentais atvejų.

REKLAMA

Požymiai. Jaučiamas kaip spaudimas viršutinėje galvos dalyje. Gali atrodyti, kad kaktos ir akių raumenys pernelyg įtempti, tačiau atpalaiduoti jų negalite. Tokių skausmų trukmė varijuoja nuo pusvalandžio iki savaitės, intensyvesnis būna vakare.

Galimos priežastys. Tenzinis skausmas gali būti susijęs su nepakeliamu stresu ar galvos ir kaklo raumenų trauma. Diagnozuojant šio skausmo šaltinis dažniausiai nenustatomas.

Kaip gydyti. Kadangi skausmas retai tampa reguliarus, geriausia priemonė jį malšinti - įprastiniai nuskausminamieji. Tačiau jei skausmas nepraeina ir per savaitę, reikėtų lengvai pasimankštinti, reguliariai judinti pečius ir kaklą, daugiau būti gryname ore, kad atslūgtų stresas.

REKLAMA
REKLAMA

Migrena

Migrena vadinami pasikartojantys, iš vienos galvos pusės sklindantys skausmai, besitęsiantys keturias ir daugiau valandų. Dažniausiai migrenos skausmai kartojasi ir kartais pasireiškia galvos svaigimu, pykinimu, fotofobija (šviesos baime). Kartais prieš priepuolio pradžią ligoniai jaučia vaizdines anomalijas - regi spalvotus žiedus ir juostas arba jaučia lengvą badymą visame kūne.

Galimos priežastys. Migrenos kilmė ilgai buvo mokslininkų ginčų objektas. Dabar gydytojai yra tikri bent jau tuo, kad ši liga tikrai nėra psichinio pobūdžio. Migrena susijusi su smegenų veiklos sutrikimu, tačiau kokiu, gerai nežinoma. Pastebėta, kad skausmo plitimo metu galvos kraujagyslės stipriai išsiplečia, o galvos smegenų žievėje galima užfiksuoti anomalų elektrinį aktyvumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip gydyti. Maždaug penktadaliui nuo migrenos kenčiančių žmonių skausmai pasireiškia dėl tam tikro išorinio poveikio - aštraus kvapo, garsaus monotoniško garso, cigarečių dūmų. Tokiems ligoniams gydytojai pataria vengti šių rizikos faktorių. Kitiems lieka gydytis paskirtais vaistais. Geriausiai veikia triptanai, bet kuo daugiau geri, tuo mažiau padeda. Deja, išgydyti migrenos negalima, o paprasti nuskausminamieji mažai gelbsti.

Pagirios

Priežastys. Prielaidų, kaip alkoholis veikia skausmo atsiradimą, daug. Viena jų teigia, kad spiritiniai gėrimai plečia galvos smegenų kraujagysles ir sutrikdo neuromediatoriaus - serotonino - veiklą. Ši medžiaga perduoda elektrinius signalus iš vienos nervų ląstelės kitai. Beje, šie abu simptomai pastebimi ir migreninio skausmo metu.

REKLAMA

Kuo gydyti. Geriausia priemonė - geras miegas. Vis dėlto juokauti su pagiriomis nederėtų. Jei galvą skauda ir išgėrus nežymų alkoholio kiekį, tamsta greičiausiai sergate migrena, o spiritinis gėrimas tiesiog sukelia priepuolį.

Galvos auglys

Hipochondrikai ir tiesiog jautrūs pacientai dažnai linkę maišyti galvos skausmą su smegenų vėžiu. Skubame nuraminti: tik 4 procentai navikinių darinių pasireiškia tokiu būdu.

Požymiai. Jei skausmai susiję su augliu, jie paprastai pasireiškia rytais ir lydimi vėmimo. Epizodai kartojasi periodiškai ir būna vis sunkesni. Jei galvos skausmas lydimas dar ir svorio netekimo, asmenybės pokyčių ir traukulių, būtinas smegenų tyrimas.

REKLAMA

Galimos priežastys. Kai auglys užauga, smegenų apimties išaugimas priveda prie vidinio spaudimo padidėjimo.

Vidinis kraujavimas smegenyse

Žmogus gali ne iš karto sužinoti, kad patyrė vidinę galvos traumą. Kartais kraujo išsiliejimas pasireiškia praėjus kelioms valandoms po kraujagyslės trūkio, tačiau tai yra labai pavojinga.

Požymiai. Netikėtas, augantis skausmas bet kurioje galvos vietoje. Jis lydimas regėjimo, kalbos, koordinacijos sutrikimų, pykinimo. Simptomai pasireiškia vienas po kito ir vis ryškėja. Galiausiai žmogus neretai netenka sąmonės.

Galimos priežastys. Kraujagyslė gali trūkti dėl traumos, stipraus smūgio ar sienelių išplonėjimo.

Kaip gydyti. Visų pirma gydytojams teks pašalinti kaukolėje susikaupusį kraują, kadangi hematoma gali spausti smegenis, jas pažeisdama. Vėliau būtina nustatyti kraujo išsiliejimo priežastį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų