REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

40 žemėlapių, kurie paaiškina pasaulį (IV)

Ką „pamiršta“ JAV, pasakodama apie Japonijos bombardavimą?

 Žemėlapiai gali būti labai galingas įrankis pažinti pasaulį ir suprasti, kaip jis veikia. Tiesa, jie rodo tik tai, ko jų paprašome. Visas jų rinkinys ne tik sudomins, bet ir pagilins jūsų žinias apie pasaulį, nes kiekvienas čia gali rasti ką nors įdomaus, rašo Maxas Fisheris savo Washingtonpost.com bloge.

REKLAMA
REKLAMA

31. Islamiškos valstybės pasaulyje nuo 1450 iki dabar

Žemėlapis neparodo visų valstybių, kuriose musulmonai sudaro daugumą gyventojų (neįtraukta pietrytinė Azija ir Afrikos regionai), tačiau jame galima pamatyti politinių sienų ir islamiškojo pasaulio tautinių valstybių istoriją nuo 1450 iki dabar.

REKLAMA

32. 1916 m. Europos sutartis, kuria pasidalinti Vidurinieji rytai

1916 metais Prancūzija, Didžioji Britanija ir Rusija pasirašė susitarimą pasidalinti Osmanų imperiją į tiesioginio valdymo ir įtakos sritis. Šis susitarimas turėjo didžiulės reikšmės moderniųjų Viduriniųjų rytų sienų nustatymui nepaisant to, kad daugeliu atvejų pasidalijimai imperijoje jau buvo atsiradę natūraliai.

33. Religiniai skilimai Viduriniuosiuose Rytuose

Religiniai skirtumai turi didelės reikšmės daugeliui moderniaisiais laikais Viduriniuosiuose Rytuose iškilusių problemų. Ypatingai tai akivaizdu musulmonų šiitų ir sunitų atvejais Sirijoje ir Irake. Žemėlapis parodo, kad skilimai ne tik peržengia nacionalinių valstybių sienas, bet ir yra paplitę visame regione. Tai viena iš priežasčių, kodėl šie konfliktai yra tokie ilgalaikiai.

REKLAMA
REKLAMA

34. Kaip 1948 metų Arabų-Izraelio karas padėjo nustatyti Izraelio sienas

Daugelis žemėlapių parodo Izraelio teritoriją nuo 1967 metų Arabų-Izraelio karo iki dabar. Tačiau žemėlapį verta patyrinėti jau nuo valstybės įkūrimo 1947 metais. Kairėje pusėje esantis žemėlapis (mėlyna spalva) parodo, kokią Izraelio valstybės teritoriją numatė Jungtinių Tautų rezoliucija 1947 metais. Raudona spalva žymi teritoriją, skirtą arabų valstybei. Žalia spalva – arabų valstybę po 1949 metų paliaubų. Centre esantis žemėlapis parodo pirmuosius 1948 metų Arabų-Izraelio karo mėnesius ir pažangą siekiant atsiimti tai, ką jie laikė teisėtomis arabų žemėmis. Dešinėje esantis žemėlapis parodo Izraelio armijos pažangą antroje minėtojo karo pusėje. Pasibaigus kovoms Izraelis užėmė didžiąją dalį teritorijos, kuri dabar laikoma Izraelio žemėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

35. Kiek Indijoje esančių namų turi tualetus

Nuolatinis Indijos stiebimasis į ekonominės galios statusą yra nuostabi istorija. Tačiau didelė dalis šalies, kuri yra antra pasaulyje pagal gyventojų skaičių, vis dar skęsta skurde ar gyvena sudėtingomis sąlygomis. Šis žemėlapis parodo, kiek procentų šeimų kiekviename rajone turi tualetą savo namuose.

36. Kinijos ir aplink esančių teritorijų kalbos

Kiekvienas atspalvis žymi atskirą kalbą, kiekviena spalva – kalbų grupę. Šis žemėlapis yra puikus būdas žavėtis ilga Kinijos plėtros ir konsolidacijos istorija. Net ir po tūkstančių metų Kinija išlieka be galo spalvinga.

REKLAMA

37. Japonijos bombardavimas Antrojo pasaulinio karo metu

Čia pamatysite kiekvieną Japonijos miestą, kuris buvo bombarduotas Antrojo pasaulinio karo metu. Šalia nurodomas panašaus dydžio JAV miestas ir procentai, kiek miesto buvo sugriauta per bombardavimus. Visi amerikiečiai sužino apie dvi atomines bombas, kurias JAV numetė ant Japonijos karo pabaigoje, tačiau kažkodėl neprisimenama, kad per bombardavimo antskrydžius kur kas daugiau žmonių pražuvo mediniuose Japonijos miestuose. Pasibaigus karui 30 procentų gyventojų 60-yje didžiausių Japonijos miestų nebeturėjo kur gyventi.

REKLAMA

38. Teritoriniai ginčai Pietų Kinijos jūroje

Ne paslaptis, kad Kinija siekia įrodyti, kad salos ir jūrinė teritorija Pietų Kinijos jūroje priklauso jai. Žemėlapiai parodo, kad šitas Kinijos užmojis yra labai pretenzingas – raudonai pažymėta teritorija yra labai nutolusi nuo Kinijos. Niekam nekyla klausimų, kodėl Kinijos kaimynai jaučiasi skriaudžiami.

39. Jūrinė galia Ramiajame vandenyne

Ramusis vandenynas vis dar yra labai militarizuotas. Japonija, kurios konstitucija draudžia karą ir nurodo laikytis taikos, vis tik turi stiprų laivyną. Rusija taip pat yra didelė jūrinė galia. Ir, žinoma, Kinija šioje srityje taip pat stengiasi neatsilikti.

40. Visi skrydžiai per 24 valandas

Ir pabaigai - štai kaip atrodo visi per 24 valandas įvykdomi skrydžiai...

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų