REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar neseniai tik mokslinės fantastikos filmuose matyti įvairius daiktus tiesiog atspausdinti galintys įrenginiai šiandien yra realybė, kuria naudojasi ir Lietuvos gamybos įmonės. Mūsų šalyje pasirodžius pirmiesiems 3D spausdintuvams, kai kurios bendrovės netruko suprasti, kad juos gali pritaikyti savo veikloje.

REKLAMA
REKLAMA

Technologijos tobulės

Kaip pasakojo 3D spausdinimo paslaugas teikiančios bendrovės „Jautis“ vadovas Liutauras Kižys, šiuo metu Lietuvoje trimačiu spausdinimu domisi tik pavieniai technologijų entuziastai ir kai kurios stambios mūsų šalies bendrovės, tačiau tobulėjant 3D spausdintuvams šių paslaugų poreikis tik augs.

REKLAMA

„Jau kalbama apie žmonių organų spausdinimą, dabartinės technologijos leidžia atspausdinti namus ar automobilius, spausdinamos detalės lėktuvų varikliams. Galbūt netoli tas laikas, kai atsispausdinti galėsime bet ką – nuo reikalingų įrankių iki maisto produktų. Kaip filme „Žvaigždžių kelias“, – juokavo L. Kižys.

Pasak jo, 3D spausdintuvai ir jų teikiamos galimybės šiuo metu yra reikalingiausi toms gamybos įmonėms, kurios nuolat kuria ir rinkai pristato naujus produktus.

REKLAMA
REKLAMA

„Sakyčiau, kad dabar 3D spausdinimu yra susidomėjusios dvi grupės. Tai pavieniai technikos mėgėjai, kuriems reikia kokios nors detalės, bet jos neįmanoma gauti. Tokiu atveju, ją visuomet galima atsispausdinti. Antra grupė – savo srityje lyderiaujančios, į naujus produktus investuojančios bendrovės, užsakančios būsimų gaminių prototipus“, – pasakojo L. Kižys.

Taupo laiką ir pinigus

Didžiausias Lietuvoje alkoholinių gėrimų gamintojas „Stumbras“ – vienas pirmųjų mūsų šalyje „įdarbino“ 3D spausdintuvus. Naujus produktus į rinką nuolat išleidžiančiai bendrovei 3D spausdinimo technologija padėjo sutaupyti nemažai laiko ir pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visuomet atidžiai stebime technologijų raidą, ieškodami, ką galėtume pritaikyti. Jei naujovės padeda racionaliau organizuoti veiklą, kodėl jomis nepasinaudojus?“, – sakė bendrovės „Stumbras“ korporatyvinių reikalų grupės vadovė Vaida Budrienė.

AB „Stumbras“ kasmet išleidžia apie porą naujų gėrimų, jiems kuriami naujo dizaino buteliai. Prieš išleidžiant gėrimus į apyvartą, reikia pasigaminti butelių prototipus, kad būtų galima įvertinti, kaip atrodys galutinis produktas. Čia „Stumbro“ specialistai ir įžvelgė galimybę pasinaudoti 3D spausdinimo technologija.

REKLAMA

Anksčiau butelių prototipai buvo gaminami užsienyje – vienoje Vokietijos plastikinių modelių gamykloje. Vieno prototipo gamyba ir siuntimas į Lietuvą užtrukdavo apie mėnesį ir kainuodavo keletą tūkstančių litų. Jei kas nors netikdavo, visą procedūrą tekdavo kartoti iš naujo.

„Pradėjome domėtis alternatyvomis ir atradome, kad Lietuvoje jau yra 3D spausdintuvų ir jais dirbti mokančių specialistų. Jie butelio prototipą padarė per porą dienų, o tai kainavo 7–8 kartus mažiau“, – pažymėjo V. Budrienė.

Pasak jos, „Stumbras“ jau svarsto, ar nevertėtų įsigyti nuosavo 3D spausdintuvo, kuris praverstų ne tik butelių, bet ir taurelių ar ypatingesnių pakuočių prototipams gaminti.

REKLAMA

Atveria neįtikėtinų galimybių

Anot V. Budrienės, labai svarbu pasigaminti naujo produkto prototipą prieš pradedant masinę gamybą, nes per vėlai pastebėtos klaidos kainuotų labai brangiai.

„Reikia pasižiūrėti, kaip butelis „limpa“ prie rankos, kaip atrodo lentynoje, kaip atsisuka kamštelis, kaip prie jo dera etiketė ir panašiai. Vienas dalykas, kaip projektas atrodo kompiuteryje, bet visai kitas – kai daiktą paimi į rankas. Tam reikalingi prototipai, nes pradėjus masinę gamybą klaidos gali kainuoti labai brangiai“, – teigė „Stumbro“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, 3D spausdintuvu pagaminti butelių prototipai nėra skaidrūs, nes to kol kas neleidžia pačios technologijos galimybės. Vis dėlto, kaip pažymėjo „Stumbro“ korporatyvinių reikalų grupės vadovė, pirminiam būsimo gaminio įvertinimui puikiai tinka ir toks variantas, juolab, kad trimačio spausdinimo greitis ir kaina leidžia atlikti daugiau prototipo korekcijų.

V. Budrienė neabejoja, kad 3D spausdinimo technologija yra tik evoliucijos kelio pradžioje, todėl tobulės ir spausdinimui naudojamos medžiagos, ir pačių 3D spausdintuvų galimybės.

Pasak jos, „Stumbro“ specialistai įdėmiai stebi trimačio spausdinimo technologijų tobulėjimą: „3D spausdintuvai pramonei atveria neįtikėtinų galimybių. Žinoma, technologija tobulės, jei rinkoje bus tokių paslaugų poreikis. Bet mūsų pavyzdys rodo, kad toks poreikis jau yra, ir jis tiks augs.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų