REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Olimpinės žaidynės turi turtingą istoriją, pilną ne tik įkvepiančių pasiekimų, bet ir prieštaringai vertinamų akimirkų. Šie įvykiai turėjo bene didžiausią įtaką šiandieniam pasauliui ir olimpinėms žaidynėms.

Olimpinės žaidynės turi turtingą istoriją, pilną ne tik įkvepiančių pasiekimų, bet ir prieštaringai vertinamų akimirkų. Šie įvykiai turėjo bene didžiausią įtaką šiandieniam pasauliui ir olimpinėms žaidynėms.

REKLAMA

Istorinės akimirkos

Olimpinės žaidynės yra laikas, kai visas pasaulis gali susiburti, švęsti sporto laimėjimus ir palaikyti savo komandas ir žvaigždes. Tačiau olimpiada nėra atspari nei tarptautiniams konfliktams, nei pasaulinėms krizėms. Nuo boikotų, protestų ir atidėjimų, iki žadą atimančių ir rekordus pagerinusių triumfų – tai yra akimirkos, sukrėtusios pasaulį.

Paryžius, 1900 m.: pirmosios sportininkės

Moterys olimpiadoje dalyvauti negalėjo iki pat 1900 m. žaidynių Paryžiuje, kai joms buvo leista varžytis teniso ir golfo rungtyse. Tai užtikrino moterų sportininkių vietą ir vėlesnėse olimpinėse žaidynėse. Londono 2012 m. žaidynės taip pat buvo svarbios lyčių lygybei. Tais metais ne tik buvo pristatytos moterų bokso rungtys, bet ir pirmą kartą istorijoje visos dalyvaujančios valstybės savo nacionalinėse komandose turėjo moterų sportininkių.

REKLAMA
REKLAMA

Berlynas, 1936 m.: Owensas pagerina rekordą

Juodaodis sportininkas Jesse Owensas pagerino ne vieną pasaulio rekordą ir laimėjo daugybę aukso medalių, visiškai sugriaudamas Hitlerio planus pasinaudoti 1936 m. olimpinėmis žaidynėmis kaip „naujojo vyro arijo“ viršenybės pavyzdžiu. J. Owensas vėliau susidraugavo su savo varžovu šuolio į tolį rungtyje, Luzu Longu. Jųdviejų nubėgtas garbės ratas tapo sportinio meistriškumo triumfo prieš nacių ideologiją simboliu.

REKLAMA

Londonas, 1948 m.: varžosi neįgalūs sportininkai

Anglų gydytojas Ludwigas Guttmannas įkūrė Tarptautines neįgaliųjų vežimėlių žaidynes, kurios turėjo padėti reabilituoti sužeistus Antrojo pasaulio karo veteranus. Taikydamas sporto terapiją, jis į varžybas pakvietė neįgaliojo vežimėliais judančius sportininkus, o šis renginys ilgainiui tapo šiuolaikinėmis parolimpinėmis žaidynėmis.

Roma, 1960 m.: Televizija ir skandalai

Romos žaidynės buvo ne tik pirmosios pilnai per televiziją transliuotos olimpinės žaidynės, bet per jas, taip pat pirmą kartą istorijoje, sportininkas reklamavo prekių ženklą. Taip prasidėjo nauja reklamos era, ir visas pasaulis pakeitė savo požiūrį į olimpiečius. Tačiau šios žaidynės atskleidė ir neigiamą varžybų pusę – jų metu įvyko pirmasis dopingo skandalas. Jis parodė, ką kai kurie sportininkai yra pasirengę padaryti dėl aukso.

REKLAMA
REKLAMA

Meksikas, 1968 m.: pilietinių teisių protestas

JAV pilietinių teisių judėjimo įkarštyje juodaodžiai Amerikos sportininkai buvo raginami boikotuoti žaidynes. Tačiau bėgikai Johnas Carlosas ir Tommie Smithas surengė savo taikų protestą, kai per medalių įteikimo ceremoniją skambant Amerikos himnui, jie į orą iškėlė savo kumščius – „Black Power“ ženklą. Nors dėl savo poelgio jie buvo išmesti iš olimpinio kaimelio, jų tyli demonstracija iškėlė amerikiečių kovą už pilietines teises į tarptautinę areną.

Miunchenas, 1972 m.: Taiką pakeičia teroras

Liūdna tragedija apkartino Miuncheno žaidynes, kai palestiniečių teroristai pagrobė ir nužudė 11 Izraelio sportininkų. Nors po šio įvykio žaidynės nebuvo nutrauktos, o apsaugos pajėgumai buvo smarkiai padidinti, tarptautinės taikos idėja, kurią skalbia olimpinės žaidynės, buvo suteršta visam laikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Monrealis, 1976 m.: Afrikos valstybių boikotas

Monrealio žaidynių metu ne kartą buvo iškeltas žmogaus teisių klausimas, po to kai 22 Afrikos valstybės nusprendė boikotuoti žaidynes, nes jose dalyvavo Naujoji Zelandija. Kiek anksčiau tais pačiais metais, Naujoji Zelandija sukėlė pasipiktinimo bangą tarp Afrikos valstybių, kai jos nacionalinė regbio komanda žaidė Pietų Afrikoje, kur tuo metu vyko apartheidas. Tai buvo pirmas iš daugybės politiškai motyvuotų žaidynių boikotų.

Maskva, 1980 m.: JAV boikotas ir alternatyvių žaidynių suorganizavimas

Tęsiantis Šaltajam karui, prezidentas Jimmy Carteris ragino JAV sąjungininkes nesiųsti savo olimpinių komandų į Maskvos žaidynes, taip parodant savo nepritarimą Afganistano invazijai. JAV nedalyvavo tos vasaros olimpinėse žaidynėse, ir vietoje jų Filadelfijoje suorganizavo „Liberty Bell Classic“ žaidynes, kaip pakaitinę „olimpiadą“ boikotą palaikiusių valstybių sportininkams.

REKLAMA

Barselona, 1992 m.: profesionalų žaidynės

1992 m. JAV vyrų olimpinė krepšinio komanda dėl savo įspūdingos sudėties buvo praminta „Dream Team“ (liet. Svajonių komanda). Joje žaidė Michaelas Jordanas, Charlesas Barkley, Patrickas Ewingas ir kiti. Tai buvo pirmasis kartas, kai žaidynėse dalyvavo NBA žaidėjai. Komanda sutriuškino savo varžovus ir, galiausiai, laimėję visus 8 žaidimus, pateko į finalą, kur įveikė Kroatiją ir namo parsivežė aukso medalį. Net ir šiandien ši svajonių komanda dažnai yra vadinama pačia geriausia kada nors surinkta komanda visų sporto šakų istorijoje.

Atlanta, 1996 m.: Žaidynėms sukanka 100 su Ali

Nepaisant Parkinsono ligos sukeltų sunkumų, buvęs sunkiasvorio bokso čempionas ir olimpinis aukso medalininkas Muhammadas Ali uždegė olimpinę ugnį 1996 m. Atlantos žaidynių atidarymo ceremonijoje. Tai buvo emocinga naujojo olimpinių žaidynių šimtmečio pradžia.

REKLAMA

Sidnėjus, 2000 m.: Šiaurės ir Pietų Korėjos susivienijimas

Trumpai trukusioje bendrumo akimirkoje, Šiaurės ir Pietų Korėjos komandos Sidnėjaus žaidynių atidarymo ceremonijoje pirmą kartą žygiavo kartu. Užuot nešusios savo nacionalines vėliavas, vienodomis uniformomis apsirengę Šiaurės ir Pietų Korėjos sportininkai susikibo rankomis ir mojavo susivienijimo vėliava, kurioje yra vaizduojamas mėlynas Korėjos žemėlapis.

Atėnai, 2004 m.: pataisytas medalio dizainas

Atėnų žaidynių nugalėtojams buvo išdalintas naujas medalis, su pakeistu ilgamečiu italų skulptoriaus Giusepper Cassioli dizainu, kuriame buvo klaidingai vaizduojama ne graikų arena, o Romos Koliziejus. Ant šiuolaikinių medalių dabar galima išvysti Atėnų „Panathinaiko“ stadioną – vieną seniausių pasaulio stadionų, kuriame 1896 m. buvo surengtos pirmosios šiuolaikinės olimpinės žaidynės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pekinas, 2008 m.: Phelpsas laimi daugiausia aukso medalių istorijoje

Per Pekino žaidynes, amerikietis plaukikas Michaelas Phelpsas su savo komanda pagerino kompleksinės estafetės pasaulio rekordą. Taip M. Phelpsas laimėjo savo aštuntąjį aukso medalį (daugiausia medalių, laimėtų per vienas olimpines žaidynes) ir pagerino ankstesnio rekordininko Marko Spitzo rezultatą. Laimėjęs aštuntąjį savo medalį, M. Phelpsas žiūrovams kukliai pasakė: „Nesvarbu, kokie jie bebūtų, rekordai yra skirti tam, kad jie būtų pagerinti.“

Tokijas, 2020 m.: žaidynės atidėtos dėl Covid-19

2020 m., kai visame pasaulyje siautė Covid-19 pandemija, pasidarė aišku, kad žaidynės taps dar viena viruso auka. Mirtinas virusas neleido žmonėms susitikti net su savo artimaisiais, o ką jau kalbėti apie masinio tarptautinio renginio organizavimą. 2020 m. kovo 24 d. Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe pranešė, kad žaidynės yra atidėtos. Nors jos nebuvo atšauktos, ko dar nebuvo nutikę nuo 1944 m., jos buvo nukeltos į 2021 m. vasarą. Oficialiai vadinamos 2020 Tokijo olimpinėmis žaidynėmis, jos prasidėjo 2021 m. liepos 23 d., nepaisant to, kad didžiojoje šalies dalyje vis dar yra įvesta nepaprastoji padėtis. Dauguma Japonijos piliečių, tarp jų ir sveikatos priežiūros specialistai, prieštaravo žaidynių organizavimui, tačiau Tarptautinis olimpinis komitetas primygtinai reikalavo jų dar kartą neatidėti. Tiesa, jų gyvai negali stebėti nei vienas užsienio žiūrovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų