REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įspėjimas: jautriems žmonėms šio teksto skaityti nepatariame...

Bet kokiame vandenyje galima rasti bakterijų ir pirmuonių. Didžioji dauguma jų yra visiškai nežalingi. Tačiau jei pamatote, kaip jie atrodo iš arti, galite to vaizdo ir nebepamiršti. Listverse.com pristato 10 mikroorganizmų, kuriuos galėtumėte rasti savo geriamajame vandenyje iš savo čiaupo net šią akimirką.

REKLAMA
REKLAMA

10. Cryptosporidium pirmuonys

Miestų gyventojus pasiekiantis vanduo pirmiausia yra perpumpuojamas per filtrus ir dezinfekuojančius įrenginius. Tai labai naudinga, nes iš upių ir ežerų siurbiamas vanduo yra pilnas įvairiausių bakterijų. Filtruojant daugumos jų beveik pavyksta atsikratyti. Žodis „beveik“ čia yra pats tinkamiausias, nes net moderniausi filtrai turi trūkumų. Dėl šios priežasties dauguma žmonių kas dieną suvartoja nedidelę Cryptosporidium pirmuonių dozę.

REKLAMA

Cryptosporidium pirmuonis yra vienaląstis organizmas, sukeliantis viduriavimo priepuolius. Jis veikia kaip parazitas – tvirtinasi žarnyne ir deda kiaušinėlius į susidarančias fekalijas. Kaip jis plinta? Pas naujus šeimininkus pirmuonis patenka per vandenį, užterštą užkrėstomis fekalijomis. Nors turime priemonių  šiai taršai nustatyti, priemonės paprastai sunaikina tik 99 procentus Cryptosporidium.

9. Anabaena circinalis cianobakterija

Ši smagiai atrodanti cianobakterija gyvena gėlo vandens rezervuaruose visame pasaulyje. Manoma, kad tokio tipo bakterijos buvo pirmieji daugialąsčiai organizmai žemėje. Ji taip pat pasižymi ypatingomis funkcijomis, pavyzdžiui, gamina neurotoksinus (neurotoksinų poveikis – staigus paralyžius: paralyžuojami raumenys, sustoja kvėpavimas ar širdies veikla).

REKLAMA
REKLAMA

Australijoje gėlame vandenyje randama Anabaena bakterija gamina saksitoksinus, kurie sukelia kvėpavimo sutrikimus, galinčius pasibaigti mirtimi. Kariuomenė šią medžiaga klasifikuoja kaip tinkamą naudoti tik ginklų gamyboje. Galime pasidžiaugti tuo, kad šią bakteriją, bent jau kol kas, yra gana lengva išfiltruoti.

8. Rotifers mikroskopinis gyvūnas

Rotifers mikroskopiniai gyvūnai yra labai dažni ir visame pasaulyje paplitę mikroorganizmai. Jie taip pat yra vieni dažniausiai geriamame vandenyje randamų mikroorganizmų. Beje, jie kartais užauga net iki 1 milimetro dydžio, tad net sunku juos pavadinti mikroskopiniais. Žmogui jie nekelia jokios grėsmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei jų pastebite vandenyje, kuris bėga iš čiaupo, tai reiškia, kad yra didelių problemų su filtravimo sistema. Kadangi neišfiltruojami tokio dydžio gyvūnėliai, neverta nė kalbėti, koks rinkinys mažesnių padarų ir bakterijų yra jūsų vandens stiklinėje.

7. Irklakojai vėžiagyviai (kopepodai)

Irklakojai vėžiagyviai yra dar dažnesni ir didesni už rotifers (gali išaugti iki 2 milimetrų dydžio).

Nors pagalvoti, kad juos ne tik suvalgome, bet ir juose maudomės, skalbiame drabužius etc., yra tiesiog bjauru, jie įspėja, kad reikia taisyti filtravimo sistemą. Kita jų nauda – kopepodai maitinasi toksinais.

REKLAMA

6. E. Coli bakterija

Visi esame girdėję apie E. Coli bakterijas, kurios gyvena ant, šalia ir pačiose fekalijose. Jų paprastai aptinkame geriamajame vandenyje, bet tik tokiais kiekiais, kurie laikomi saugiais. Pagal Aplinkosaugos agentūros pateikiamus duomenis, E. Coli bakterijų kiekis nekelia susirūpinimo, jei jų randama ne daugiau kaip 5 procentuose per mėnesį surinktų vandens mėginių. Taigi, jei 5 iš šimto mėginių aptinkama E. Coli bakterijų, vandenį vis dar leidžiama tiekti gyventojams.

5. Rhizopus stolonifer grybelis

Šis grybelis laikomas pačiu dažniausiu pelėsiu pasaulyje, jis randamas ir ant vandens čiaupų. Pelėsis dauginasi sporomis, kurios, kaip ir augalų žiedadulkės, keliauja oru, kol nusileidžia kokioje nors vietoje ir, esant palankioms sąlygoms, ima augti. Manoma, kad šis pelėsis gamina žmonėms pavojingus toksinus, tačiau pakenkti gali tik didelės koncentracijos atveju.

REKLAMA

4. Naegleria fowleri vandens pirmuonis

Šis organizmas atrodo visai nepavojingas. Tačiau tai ameba, kuri „valgo smegenis“. Kalbant tiksliau – ši ameba, patenkanti per nosies angą, puola žmogaus nervų sistemą. 98 procentai asmenų, apsikrėtusių šiuo pirmuonimi, miršta. Naegleria fowleri sukeltos infekcijos yra labai retos, nes patekusios į burną amebos nekelia jokios grėsmės. 2011 metais Luizianoje nuo šio pirmuonio sukeltos ligos mirė du asmenys – ameba jie užsikrėtė plaudami nosį čiaupo vandens ir druskos mišiniu. Tiriant šiuos atvejus amebų rasta visur – ant vandens čiaupų, vonioje, duše etc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelę galimybę užsikrėsti šiuo pavojingu mikroorganizmu turi maudynes ežeruose ir upėse mėgstantys asmenys.

3. Legionella Pneumophila bakterijos

Legionella Pneumophila sukelia vadinamąją legionierių ligą, dėl kurios kasmet į ligonines patenka apie 18 tūkst. žmonių. Ja užsikrečiama per užterštą vandenį. Ligai būdingi simptomai – koordinacijos praradimas, didesnė nei 40 laipsnių temperatūra, vėmimas, viduriavimas ir raumenų skausmai.

JAV kariuomenė šią ligą yra pavertusi mirtinu ginklu – genetiškai modifikuotų bakterijų lemiamos mirties tikimybė – 100 procentų.

REKLAMA

2. Chaetomium sp. pelėsis

Chaetomium sp. taip pat yra populiari pelėsių rūšis, kurią galima aptikti drėgnose vietose – bet kur nuo pelkės iki vonios kambario lubų. Nors jis retai pasirodo iš čiaupo bėgančiame vandenyje, tais atvejais, kai tai nutinka, pasikeičia vandens skonis ir kvapas.

Šio pelėsio sporos nėra labai pavojingos, tačiau labai retais atvejais gali sukelti pavojingų infekcijų. Jis taip pat gali pakenkti sporoms alergiškiems žmonėms, bet, tikėtina, tik labai dažnai susiduriant.

1. Salmonella Enterica bakterija

Paprastai Salmonella Enterica sutinkama jautienoje, špinatuose, vištienoje. Retkarčiais šių bakterijų galima rasti ir geriamajame vandenyje. Apsikrėtus reikia tikėtis aukštos temperatūros ir vėmimo. Nuo šių bakterijų dažniausiai nukenčia silpną imuninę sistemą turintys asmenys.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų