REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma naujausių mokslinių pasiekimų yra nuostabūs ir bus naudingi žmonijai. Tačiau patyrinėjus juos atidžiai, galima įžvelgti ir tam tikrų gąsdinančių tendencijų. Listverse.com pateikia 10 tokių pavyzdžių...

REKLAMA
REKLAMA

10. Žmogaus sukurti organai

Kepenys yra vienas dažniausiai pažeidžiamų organų, mat joms kenkia dažnai pasitaikantis piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, greituoju maistu ir t. t. Kol kas efektyvus kepenų pakaitalas dar nėra sukurtas, jei neskaičiuosime tokių kuriamų technologijų kaip ELAD.

REKLAMA

Mokslininkas Takanori Takebe ir jo komanda iš Jokohamos universiteto Japonijoje sujungė kepenų ir virkštelės ląsteles – eksperimento metu sukurtos, tikėtina, funkcionalių kepenų užuomazgos. Manoma, kad mokslininkai bando laboratorijose išauginti organus jau nuo 1988 metų ir yra nemažai pažengę augindami pūsles, širdis ir inkstus. Organų auginimas laboratorijose leistų pacientams išvengti dabar dažnos atmetimo reakcijos, nes organai būtų išauginami iš jų pačių ląstelių.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas japonų mokslininko eksperimento rezultatai vertinami labai atsargiai. Tam yra dvi pagrindinės priežastys: pirma, sukurtosios kepenų ląstelės atrodo gana panašios į prastai pagarsėjusias vėžiui imlias organų ląsteles, kurios buvo sukurtos anksčiau; antra, vėlesnis eksperimentas, kurio metu mokslininkas siekė pademonstruoti, kad pelė gali gyventi su tokiomis kepenimis, truko tik mėnesį ir tai laikoma per trumpu laikotarpiu, kad būtų galima įvertinti ląstelių atsparumą ligai.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog kol kas sukuriami organai yra per maži, kad tinkamai atliktų funkcijas žmogaus organizme. Kita svarbi problema – žmogaus sukurti organai gali imti funkcionuoti neprognozuojamai bet kuriuo momentu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. Bioniniai žmonės

Daugelis su nerimu ir baime laukia dienos, kai robotai taps tokie panašūs į žmones, kad jų nebebus galima atskirti.

Robotas Rexas yra naujausias, milijoną JAV dolerių kainavęs eksperimentas protezavimo ir dirbtinių organų kūrimo procese. 2 metrų aukščio robotas turi dirbtinę blužnį, kasą, trachėją, su baterija veikiančią širdį, nuo infekcijų apsaugotą sintetinį kraują ir labai tikrovišką veidą, kurio bruožai primena vieną iš jo kūrėjų. Rexas praktiškai pademonstruoja dabartines mokslo galimybes ir yra eksponuojamas Londono mokslo muziejuje. Psichologas Bertoltas Meyeris, pats dėvintis bioninę ranką, lankytojus ir susidomėjusiuosius ramina, jog mažai tikėtina, kad per mūsų ir net per mūsų anūkų gyvenimus bus sukurtas pilnai funkcionuojantis dirbtinis žmogus su dirbtiniu intelektu.

REKLAMA

8. Nuotolinis smegenų valdymas

Tai nėra naujiena: jau 1963 metais mokslininkas Jose‘as Delgado‘as iš Yale atrado, kad smegenyse esantys neuronai gali būti simuliuojami elektra – tai leidžia kontroliuoti galūnių judesius, manipuliuoti emocijomis etc.

Mokslininkas tai pademonstravo neįprastai: pasiliko ringe su į jį lekiančiu įsiutintu buliumi ir gyvulį staiga sustabdė spustelėjęs mygtuką. Gyvulio galvoje implantuotas įrenginys siuntė elektroninius impulsus į gyvulio smegenis ir jį nuramino. Žinoma, modernus tokios smegenų kontrolės tikslas yra kontroliuoti smegenų dalis, kurios tampa neveiksnios po insulto ar kitaip patirtos smegenų žalos. Tokio poveikio smegenims tyrimų plėtojimas taip pat galėtų padėti atrasti vaistus nuo, pavyzdžiui, Parkinsono ligos.

REKLAMA

7. Karo robotai

Karo robotai vis įvairėja ir, be abejonės, tobulėja. Dabar kariniai robotai kuriami naudojantis gyvūnijos pasaulio pavyzdžiais – stengiamasi atkurti gyvūnų savybes. Vienas naujųjų karo robotų kurtas stebint gepardus – nors kūrinio ir gyvūno išvaizda neturi nieko bendro, naujasis technologijos stebuklas yra greitas ir judrus. Dar vienas gąsdinantis kūrinys – Dideliu šunimi (angl. Big Dog) pavadintas robotas, kurio originalus dizainas buvo sugalvotas turint omenyje nešulinį asilą. Kadangi paprastai masinio naikinimo ginklų gabenimas buvo nepakankamai garbinga užduotis šiam robotui, prie jo buvo pritaisyta mechaninė ranka, kuri jam leidžia kilnoti įvairius daiktus. Šis robotas dabar kontroliuojamas balsu – jis su kareiviais gali „eiti“ į kovos lauką ir padėti gelbėti karius iš po nuolaužų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Žmogaus galvos transplantai

Nepainiokime to su smegenų transplantais – šiai procedūrai reikalinga visa vieno asmens galva, kuri gali būti transplantuojama ant begalvio kūno. Iki šiol efektyvus galvos transplantavimas buvo labiau teorinis dalykas, nes nežinota, kaip vėl sujungti jautrias stuburo jungtis. Tai pakeitė JAV atrastas nervų regeneracijos metodas. Mokslininkai prognozuoja, kad galvos transplantavimas netrukus gali tapti realia galimybe.

Kol kas iš dalies sėkmingi galvos transplantavimo eksperimentai buvo atlikti su žiurkėmis, šunimis ir beždžionėmis – nesujungus stuburo jungčių, transplantuotos galvos negalėjo kontroliuoti naujųjų kūnų. Su žmonėmis eksperimentai dar nebuvo pradėti… Manoma, kad tokios operacijos galėtų būti naudingos žmonėms, kurie serga nepagydomomis ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų