REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai žemės agentas Charlesas Boycottas turėjo iškeldinti nemokius nuomininkus, susidūrė su tikru ekonominiu ir socialiniu ignoravimu. Darbininkai atsisakė dirbti ne tik laukuose ar tvartuose, bet ir jo paties namuose. Vietiniai prekeiviai nebepriimdavo iš jo pinigų, paštininkas atsisakė siųsti jo laiškus. Ch. Boycottas iš svetur pasamdė darbininkus derliui nuimti, tačiau išlaidos tuomet gerokai viršijo gautą pelną.

Kai žemės agentas Charlesas Boycottas turėjo iškeldinti nemokius nuomininkus, susidūrė su tikru ekonominiu ir socialiniu ignoravimu. Darbininkai atsisakė dirbti ne tik laukuose ar tvartuose, bet ir jo paties namuose. Vietiniai prekeiviai nebepriimdavo iš jo pinigų, paštininkas atsisakė siųsti jo laiškus. Ch. Boycottas iš svetur pasamdė darbininkus derliui nuimti, tačiau išlaidos tuomet gerokai viršijo gautą pelną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ch. Boycotto vardas žaibo greičiu paplito ekonominiam ostrakizmui apibūdinti ne tik Anglijoje, bet ir Prancūzijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Rusijoje. Šiandien boikotu paprastai vadiname nesmurtinius protestus ar vartotojų agitacijas. Jūsų teismui – 10 žymių boikotų, tiek kvailų, tiek rimtų.

REKLAMA

Tęsinys

5. Azijiečių kilmės mokiniai boikotuoja mokyklą

Ilgus metus Pietų Filadelfijos vidurinėje mokykloje buvo skundžiamasi dėl juodaodžių naudojamo smurto prieš azijiečių kilmės mokinius. 2009-aisiais 26 minėtos mokyklos azijiečių kilmės mokiniai nustojo lankyti pamokas. Jų boikotas tęsėsi savaitę, viešai reiškiant kaltinimus mokyklos administracijai, mokinių teigimu, ignoravusiai įrodymus, ir netgi kaltinusiai mokinius prieš save rengiant išpuolius.

REKLAMA
REKLAMA

Žinioms apie mokinių boikotą pasklidus viešumoje, mokyklos administracija 10 mokinių perkėlė į kitas mokyklas, padidino apsaugos darbuotojų skaičių mokykloje, įrengė vaizdo stebėjimo kameras. Bet buvo per vėlu – visuomenė pareikalavo federalinio tyrimo, kurio metu išsiaiškintas sąmoningas mokymo įstaigos abejingumas smurtui prieš azijiečių kilmės mokinius.

2010-ųjų liepos mėnesį mokykloje pradėjo dirbti naujas direktorius, o 2011-aisiais, kaip informavo mokyklos administracija, smurto atvejų sumažėjo 50%.

4. Olimpinių žaidynių boikotai

JAV prezidentas Jimmy Carteris iškėlė ultimatumą tuometinei Sovietų Sąjungai pareiškęs, jog nedalyvaus Maskvos olimpinėse žaidynėse, jei sovietų valdžia neišves savo karių iš Afganistano. Sovietų Sąjungai atsisakius tai padaryti, kartu su JAV 1980-ųjų vasaros olimpines žaidynes boikotavo dar 60 valstybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Japonija, Vakarų Vokietija, Kinija, Filipinai, Argentina ir Kanada tuoj pat prisijungė prie boikoto. Jungtinė Karalystė ir Prancūzija rėmė boikotą, tačiau sprendimą dėl dalyvavimo paliko sportininkams. Taigi Ispanija, Italija, Švedija, Islandija ir Suomija su dar keliais dvigubą pilietybę turėjusiais amerikiečiais atstovavo Vakarų Europai.

Daugybė sportininkų žaidynėse dalyvavo po olimpine vėliava kaip nepriklausomi sportininkai Žinote, kas labiausiai nukentėjo dėl šio boikoto? Transliuotojas NBC, sumokėjęs 85 mln. dolerių už teisę transliuoti žaidynes. Iš jų 61 mln. teko rusams, kurie nematė reikalo grąžinti juos atgal. Laimei, finansininkai apdraudė projektą Lloyd‘s banke Londone ir NBC prarado tik apie 4 mln.

REKLAMA

1984-aisiais Sovietų Sąjunga nusprendė atsilyginti Jungtinėms Valstijoms ir boikotuoti Los Andžele surengtas žaidynes. Kartu žaidynes boikotavo 13 sovietų sąjungininkių.

3. Townshendo akto boikotas

1767 m. birželio mėn. Parlamentas sumažino žemės mokesčius britams, o norėdamas finansuoti kolonijose gyvenančius karius sugalvojo mokesčius padidinti kolonistams. Britai išleido Townshendo aktą, kuriuo apmokestino iš Anglijos importuojamą popierių, stiklą, šviną, dažus, arbatą. Kolonistai užpyko dėl tokio elgesio, 1768 m. rugpjūčio mėn. Niujorkas ir Bostonas pradėjo boikotą visoms britų prekėms, 1769-ųjų kovą prie šių miestų prisijungė Filadelfija, o iki spalio boikotas išsiplėtė iki Naujojo Džersio, Rodo salų ir Šiaurės Karolinos. Matydamas susivienijusius kolonistus karalius Jurgis III pasiuntė į kolonijas dar daugiau karių.

REKLAMA

Pasirodė, jog kolonistų paskelbtas boikotas nebuvo toks efektyvus kaip tikėtasi. Britų eksportas į kolonijas 1769-aisiais sumažėjo iki 38 %, kai kurie prekybininkai niekada neprisijungė prie šio boikoto. 1770-aisiais Townshendo aktas buvo atšauktas, išskyrus mokesčius arbatai, 1771-aisiais boikotas pasibaigė.

2. Delano vynuogių streikas (1960)

Delano vynuogių streikas – Cesario Chavezo ir ūkių darbininkų inicijuotas streikas/boikotas/protestas prieš Kalifornijos vynuogių augintojus. Protestas prasidėjo 1965 m. rugsėjo 8 d., kai Delane esančio Filipino ūkio darbininkai išėjo iš darbo. Tuo metu ūkio darbininkų atlyginimai buvo vieni iš mažiausių JAV, tad jie norėjo gauti federalinį minimumą, kurį gaudavo visi kiti darbininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protestuojančiųjų pastangos buvo taikios: bendruomenės eitynės, vartotojų boikotas. Visuomenė buvo sužavėta tokiu taikiu ūkių darbininkų protestu, vartotojai netgi padėdavo identifikuoti netikras vynuogių augintojų naudojamas etiketes siekiant apeiti boikotą.

Galiausiai daugiau nei 14 milijonų amerikiečių atsisakė pirkti vynuoges. Taip spaudžiami Delano vynuogių augintojai 1969-aisiais pasirašė istorinę sutartį su ūkių darbininkais.

1. Montgomerio autobusų boikotas

Viskas prasidėjo 1955-aisiais, kai afroamerikietė moteris Rosa Parks buvo paprašyta autobuse užleisti vietą baltaodžiam keleiviui. Tuo metu Alabamoje galiojo toks įstatymas, ir keletas juodaodžių vyriškių jau buvo atlaisvinę vietą moteriai „spalvotųjų“ zonoje. Tačiau moteris atsisakė pakeisti vietą autobuse ir buvo už tai suimta.

REKLAMA

Dauguma Montgomerio gyventojų buvo juodaodžiai. Jie turėjo didžiulę jėgą, mat sudarė net ¾ visų autobusų keleivių. Žinia apie R. Parks suėmimą greitai pasklido, juodaodžiai buvo skatinami nebevažinėti autobusais. Boikotas baigėsi 1956 m. gruodžio 20 d. įsigaliojus federaliniam nutarimui , kuris skelbė, kad Alabamos ir Montgomerio įstatymai, reikalaujantys segreguotų autobusų, prieštarauja konstitucijai.

Parengta pagal listverse.com

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų