REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
Rudeninė depresija (nuotr. 123rf.com)

Ruduo, atneša vėsesnius orus ir nuolatinį lietų, tai viena iš nedaugelio priežasčių, dėl kurios tampame niūrūs ir prislėgti. Mieliau renkamės vėsiais vakarais likti namuose, mažiau judame, o tai tik dar labiau stumia rudeninės depresijos link.

Ruduo, atneša vėsesnius orus ir nuolatinį lietų, tai viena iš nedaugelio priežasčių, dėl kurios tampame niūrūs ir prislėgti. Mieliau renkamės vėsiais vakarais likti namuose, mažiau judame, o tai tik dar labiau stumia rudeninės depresijos link.

REKLAMA

Daliai žmonių tokie jausmai būna trumpalaikiai, niūrus slogutis jų ilgai nevargina, o kitus rudenį prislegia sezoninė depresija. Vis dėlto vertėtų nepasiduoti šiai melancholijai ir imtis veiksmų ją įveikiant. Psichologė Algina Šamonskienė pataria, kaip atpažinti ligą ir pamilti rudenį.

Požymiai

Jei jaučiatės nemotyvuoti, sunku susikoncentruoti, jaučiatės nieko verti, mylima veikla nebeteikia jokio malonumo, ypač norisi saldainių, o dargana už lango tik dar labiau erzina, tikėtina, jog prasidėjo rudeninė depresija: „Kai prasideda ruduo, nebėra šviesos, visiems pritrūksta seratonino, sutrinka ir žmonių emocinė savijauta.

Sezoninė depresija priklauso nuo saulės ir šilumos. Pagrindinis požymis padidėjęs mieguistumas, apatija viskam, nuovargio ir nerimo jausmas, dirglumas, taip pat žmonės nori valgyti kuo daugiau saldumynų, norėdami save palepinti ir pralinksminti,“ – kalbėjo psichologė A. Šamonskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Liūdesys ar depresija?

Psichologė pasakojo, jog depresija galima susirgti bet kuriuo metų laiku: „Patiems žmonėms atskirti liūdesį ar depresiją yra labai sunku. Jeigu mieguistumas ir visi anksčiau nupasakoti požymiai tęsiasi ilgiau, reiškia, susirgote depresija. Liūdesys trunka trumpesnį laiko tarpą. Jei taip jaučiatės ilgesnį laiko tarpą – vertėtų susirūpinti.“

REKLAMA

Kaip gydyti?

Psichologė Algina pasakojo, kad norint įveikti sezoninę depresiją rekomenduojama kuo daugiau laiko praleisti lauke, pasidžiaugti kiekviena likusia saulėta diena, stengtis neatitolti nuo draugų, pakankamai laiko skirti bendravimui: „Reiktų suprasti, kad ruduo yra ne pramogų pasibaigimas, o kitokio laisvalaikio praleidimas. Neužsiskleiskite savyje, džiaukitės rudeniu. Ko vasarą nedarai – tą gali daryti rudenį, pavyzdžiui, susivyniojus į pledą žiūrėti filmus, pasivaikščioti, kai lapai krenta.

Viena pagrindinių priežasčių, dėl ko užklumpa depresija – gauname mažai šviesos. Nebūkite tamsoje, stenkitės būti ten, kur yra daugiau šviesos. Juokitės, sportuokite, eikite pasivaikščioti su augintiniu, svarbiausia, neužsisėdėkite namuose.“

Tačiau gali nutikti ir taip, kad be pagalbos iš depresijos sunku išgyti: „Kai jauti, kad negali išsikapstyti iš niūrių emocijų ir niekas nesikeičia vertėtų sunerimti ir kreiptis į psichologą pagalbos. Tačiau, kada pasiekiama riba, žino tik pats žmogus, kartais pastebi ir aplinkiniai, tačiau tikslaus apibūdinimo ir laiko nėra.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų