JAV mokslininkai, pasitelkę interneto socialinių tinklų vartotojų ryšius analizuojančius algoritmus, įrodė, kad įmanoma sužinoti, kurie iš „Facebook“ draugų turi romantiškų santykių net ir tuo atveju, jeigu tokie ryšiai yra slepiami nuo kitų.
Apie tai pranešė Kornelio universiteto profesorius Jonas Kleinbergas, kartu su „Facebook“ inžinieriumi Larsu Backstromu atlikęs „Facebook“ socialinių ryšių tyrimą. Jo rezultatai paskelbti „Arxiv.org“ svetainėje.
Tyrėjai išanalizavo 1,3 mln. atsitiktinai atrinktų „Facebook“ vartotojų, vyresnių nei 20 metų, socialinius ryšius. Šie žmonės savo „Facebook“ paskyroje buvo nurodę šeimyninę padėtį ir turėjo nuo 50 iki 2000 „Facebook“ draugų. Iš viso buvo išnagrinėta net 379 mln. socialinių ryšių, sakoma pranešime.
„Facebook“ vartotojų santykių „lygis“ buvo nustatytas naudojant dispersiją (sklaidą), statistinės imties požymį, atspindintį labiausiai tikėtiną eilinio matavimo vertės nukrypimą nuo aritmetinio vidurkio. Ji buvo skaičiuojama remiantis bendrų draugų, kuriuos turi romantiškų santykių siejami žmonės, kiekiu. Kuo mažiau bendri draugai susiję vieni su kitais, tai yra, kuo daugiau pora tarp savo „Facebook“ draugų turi tarpusavyje nesusijusių žmonių grupių, tuo didesnis dispersijos laipsnis, sakoma pranešime.
Pranešama, kad tyrėjų sukurtas algoritmas 60 proc. atvejų gali teisingai atspėti, kuris iš „Facebook“ vartotojo draugų yra jo partneris (-ė). Pabrėžiama, kad tai gana aukštas rodiklis, nes reikia atsižvelgti į tai, jog tyrime dalyvavo tik tie „Facebook“ vartotojai, kurie turi daugiau nei 50 draugų.
Tyrimo autoriai taip pat išsiaiškino, kad santykiai, kuriems būdinga žema dispersija, veikiausiai nutrūks. Tokia tikimybė esą yra 50 proc. didesnė lyginant su poromis, kurių dispersijos lygis yra aukštas.
„Partneris žmogui yra tarsi tiltas tarp įvairių socialinės aplinkos klasterių“, - tvirtina prof. J. Kleinbergas. Pasak jo, poros santykiai bus tvirtesni, jei žmogus savo antrąją pusę įves į savąjį pažinčių ratą, taip išplėsdamas jos socialinius ryšius.