Pokyčiai, nulėmę mūsų smegenų pažintinių gebėjimų evoliuciją, taip pat rodo, kad smegenys pasiekė savo funkcionalumo ribą.
Žurnalo „Genome Biology“ išankstiniame internetiniame numeryje spausdinamame straipsnyje pateikiama dar daugiau teorijos įrodymų, kad šizofrenija yra kaina, kurią smegenys sumoka už savo išsivystymą.
Philippas Khaitovichas vadovavo Kembridžo, Leipcigo ir Šanhajaus mokslininkų komandai, kuri tyrė sveikų ir šizofrenija sergančių žmonių smegenis ir lyginio jas su makakų ir makakų rezus smegenimis.
Mokslininkai ieškojo genų raiškos ir metabolitų (organizmo medžiagų apykaitos produktų) koncentracijos skirtumų. Kaip paaiškino P. Khaitovichas, „jie stengėsi paaiškinti molekulinius žmogaus pažintinių sugebėjimų evoliucijos mechanizmus, įvertindami biologinius duomenis iš dviejų perspektyvų: evoliucinės ir medicininės“.
Jau anksčiau buvo pasiūlyta teorija, jog kai kurie neurologiniai susirgimai atsiranda dėl žmogaus evoliucijos eigoje padidėjusio metabolinio smegenų aktyvumo ir apimties. Tačiau tik dabar, naudodami naujus tyrimo metodus, mokslininkai gali patikrinti tokią prielaidą.
Tyrėjai sudarė visos žmogaus evoliucijos eigoje įvykusių molekulinių pokyčių sąrašą ir išskyrė tuos, kurie yra aptinkami sergant šizofrenija – liga, kuri pažeidžia žmogaus pažintines funkcijas, tokias kaip kalba ir socialiniai santykiai.
Mokslininkai pastebėjo, kad daugelio genų raiška ir metabolitų koncentracija šizofrenija sergančių žmonių smegenyse buvo pakitusi. Ypač evoliucijos eigoje pakito su energijos apykaita susijusių genų raiška. „Mūsų tyrimai patvirtina hipotezę, kad šizofrenija yra žmogaus smegenų evoliucijos eigoje išaugusio metabolinio poreikio padarinys“, – sakė P. Khaitovichas.
Studijos autoriai teigia, kad šis darbas yra gera detalesnių tyrimų pradžia. „Mūsų smegenys yra unikalios tarp visų rūšių, nes jų metabolinės sąnaudos yra didžiulės. Jeigu sugebėtume paaiškinti, kaip mūsų smegenys palaiko tokį didžiulį medžiagų apykaitos srautą, mes galėtume geriau suprasti, kaip jos dirba ir kodėl kartais jų veikla sutrinka“, – kalbėjo P. Khaitovichas.