Pirmą sykį užfiksuota, kaip juodoji skylė „suvalgo“ planetą

Žvaigždėms pernelyg priartėjus prie supermasyvios juodosios skylės, jos yra išardomos proceso, kurį astronomai vadina „spagetizacija“, metu. Kaip jau galima suprasti, tuo metu žvaigždė ištempiama į makaroną panašų siūlą ir išlaisvina tokį energijos pliūpsnį, kurį galima pamatyti už milijonų šviesmečių. Per pastaruosius kelis dešimtmečius mokslininkams pavyko pastebėti daug tokių procesų, tačiau pats siūlas dar niekuomet nebuvo užfiksuotas.

Tarptautinė astronomų grupė pranešė apie pirmąjį tiesioginį „spagetizuotos“ žvaigždės stebėjimą, skelbiama Karališkosios astronomijos draugijos pranešimuose. Visų pirmą, jie sugebėjo atsekti absorbcijos linijas. Dalis sunaikintos žvaigždės molekulių absorbavo aplinkos šviesą ir leido mokslininkams pamatyti, kaip pasiskirstė medžiaga.

Šis reginys, pavadintas AT 2019dsg, užfiksuotas aplink supermasyvią juodąją skylę, kuri yra maždaug 5,4 milijono kartų didesnė už mūsų Saulės masę, panašaus dydžio, kaip ir esanti Paukščių Tako centre. Ši juodoji skylė nėra aktyvi, tai leido mokslininkams sekti procesą tik nuo 34 dienos po įvykio ir iki 411 dienos po jo.

Oficialiai „spagetizacija“ vadinama „potvynio trikdžių įvykiu“ (angl. tidal disruption event, TDE), kuomet išsiskiria daug rentgeno spindulių, tačiau ši emisija yra linkusi silpnėti, o praėjus 200 dienų jos ir visai nebelieka.


Rašyti komentarą...
N
Nesupratau
2021-05-18 06:42:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir kur čia rašė apie planeta?
Atsakyti
-1

R
Roman
2021-05-18 09:51:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Du kartus perskaičiau straipsnį, o kur planeta?
Atsakyti
0

A
ARVYDAS D.
2021-05-18 05:30:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didžiausia Visatos paslaptis yra Gyvybė. Kas sukūrė genetinį kodą? Žmoniją mulkina sukčiai - evoliucija nieko negalėjo sukurti. Neaišku - kas vyksta, kodėl vyksta?
Atsakyti
-9

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų