Toks žodžių junginys skambėtų gana keistai, tačiau nuo šiol jau ne – pirmą kartą persišviečiantis betonas buvo panaudotas pernai, Italijos paviljono statybai Šanchajaus Pasaulinėje parodoje.
Nors pati gamybos technologija laikoma paslaptyje, žinoma, kad tokiam betonui panaudotos dervos, šiek tiek praleidžiančios šviesą ir tuo pačiu nepabloginančios kitų svarbių betono charakteristikų, tokių kaip atsparumas mechaniniams poveikiams ar ugniai.
Rezultatas – sienos tampa dalinai, iki 20 procentų, pralaidžios šviesai, taip pat sutaupoma ir patalpų eksploatacijos išlaidų, nes sumažėja dirbtinio apšvietimo poreikis.
Iš arčiau pažiūrėjus matyti, kad tokio betono blokas turi daug nedidelių kiaurymių, kurios yra užpildomos dalinai permatoma derva, ji gali būti įvairių spalvų.
Dienos metu žiūrint iš lauko, pastatas niekuo nesiskiria nuo kitų, tačiau vakare viskas pasikeičia. Taip pat žmonėms, esantiems viduje, sienos dienos metu nebėra pilkos, o skleidžia neryškią dienos šviesą.
Ir iki šiol buvo mėginimų pagaminti permatomą betoną, dažniausiai į jį įdedant šviesolaidžių, tačiau šis būdas yra brangus. Dervos yra gerokai pigesnės, todėl, nors ši technologija kol kas panaudota vieninteliame pastate, panašu, kad ji turi komercinę ateitį.
Šio betono prekinis pavadinimas – i.light, gamintojas – Italijos įmonė „Italcementi“.