NASA skyrė 125 tūkstančius dolerių 3D maistą „kepsiančiam“ spausdintuvui kurti. Konkursą laimėjo rangovas Anjanas Contractoras, bendrovės „Systems & Materials Research Corporation“ vyriausiasis inžinierius. Ši kompanija seniai ir glaudžiai bendradarbiauja su Nacionaline aeronautikos ir kosmoso agentūra. Ji jau yra sukūrusi keleto modelių 3D spausdintuvus, veikiančius įvairių technologijų pagrindu, tačiau valgomąsias organines medžiagas A. Contractoras spausdins pirmą kartą.
Koncepcija paprasta: mažais gabalėliais rinkti gatavus patiekalus iš kelių bazinių komponentų, kurie gali būti ilgai laikomi miltelių pavidalu hermetiškuose indeliuose (kapsulėse). Šios kapsulės turi atlikti savo funkcijas iki 30 metų, kad sublimuoto maisto atsargos gerai išsilaikytų per visą tarpplanetinės ekspedicijos laiką.
Štai taip atrodo schema.
Bazinis naujojo kūrinio spausdintuvas – populiarus modelis „RepRap Mendel“. Jis jau sėkmingai spausdina šokoladą.
Dabar eilės laukia pica. Ji bus spausdinama sluoksnis po sluoksnio. Iš pradžių tešla, kuri bus kepama paties spausdinimo proceso metu, paskui pomidorų padažas iš sausų pomidorų miltelių, aliejaus ir vandens, o iš viršaus, baltymų sluoksnis.
Panašų vaizdą matėme filme „Penktasis elementas“ („The Fifth Element“): Milla Jovovich ten kerta keptus viščiukus, kurie atsiranda „iš nieko“ tiesiog mikrobangų krosnelėje.
Beje, šio filmo režisierius Lucas Bessonas pasinaudojo garsiojo serialo „Žvaigždžių kelias“ (“Star Trek“) idėja (greičiau atvirkščiai – pirmasis filmas pastatytas 1997 metais, antrasis – 2009 – balsas.lt). Ten buvo įrenginys „replikatorius“, kuris galėjo iš atomų surinkti praktiškai bet kokį daiktą (proto ribose). Juo taip pat buvo naudojamasi kaip virtuve. Štai kaip užsisakoma pomidorų sriubos.
Tiesa, pats A. Contractoras mano, kad jo spausdintuvas visų pirma pravers ne kosmoso platybėse, o Žemėje: jis padės artimiausioje ateityje išspręsti bado problemą ir problemą, susijusią su aplinkos teršimu žemės ūkio ir viešojo maitinimo įstaigų atliekomis. Iš ko konkrečiai galima daryti universalius miltelius kapsulėms, inžinierius kol kas nežino. Štai Nyderlandų kompanijos „TNO Research“, kuri lygiagrečiai kuria maistui spausdinti skirtą 3D spausdintuvą, vaizdo klipas. Šie spausdintuvai orientuoti ne į alkanus, o į sočiuosius. Pagrindinis koziris – maisto „personalizacija“: senjorams mažiau riebalų, sportininkams daugiau baltymų, vaikams angliavandenių, ir t. t. Patiekalų dizainu kiekvienas taip pat gali pasirūpinti pats.