NASA kosminis zondas „Cassini“ atsiuntė naujas, pačias ryškiausias iki šiol virš Saturno Šiaurės ašigalio siaučiančio gigantiško uragano nuotraukas, pranešė „Space.com“.
Pasak NASA atstovų, įspūdingose naujose nuotraukose ir iš jų sumontuotame vaizdo siužete gerai matyti maždaug 2 000 kilometrų skersmens ciklono Saturno atmosferoje akis. Ji yra beveik 20 kartų didesnė už tipišką uragano akį Žemėje, sakoma pranešime. „Cassini“ nuotraukose matomas atmosferos sūkurys Saturne taip pat žymiai galingesnis nei Žemėje: vėjų išoriniame jo pakraštyje greitis siekia 530 km/h.
Uraganas virš Saturno Šiaurės ašigalio siaučia mįslingame šešiakampio formos atmosferos sūkuryje. Skirtingai nuo uraganų Žemėje, kurie dėl planetos sukimosi paprastai keliauja šiaurės kryptimi, ši gigantiška audra Saturne jau ilgą laiką yra „apsistojusi“ virš Šiaurės ašigalio.
„Poliariniam uraganui daugiau nebėra kur keliauti, ir galbūt todėl jis yra pakibęs virš ašigalio“, – sakė „Cassini“ fotografavimo programos narys Kunio Sayanagis iš Hemptono universiteto (JAV).
Pasak mokslininkų, nors uraganas Saturne yra žymiai didesnis ir stipresnis nei Žemės uraganai, kai kuriais atžvilgiais audros abiejose planetose yra panašios. Pavyzdžiui, jų centre yra vadinamosios akys, kuriose yra labai nedaug debesų ar išvis jų nėra. Be to, ir Saturno, ir Žemės šiauriniame pusrutulyje uraganai sukasi prieš laikrodžio rodyklę, o akies sienos yra suformuotos iš aukštų debesų.
NASA mokslininkai siekia išsiaiškinti, kaip audras Saturne veikia jo atmosferoje esantys vandens garai: tikimasi, kad tai padės praskleisti ir uraganų Žemėje, kuriuos sukelia įšilęs vandenynų paviršius, formavimosi paslaptis.
Šiame vaizdo siužete – „Cassini“ stebėta audra virš Saturno Šiaurės ašigalio.