Mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai tyrimas „Interphone“ atskleidė, kad mobiliųjų telefonų naudojimas nedidino rizikos susirgti smegenų vėžiu.
Tyrimą vykdė Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros mokslininkai. Jo metu per daugiau nei 10 metų buvo ištirta apie 13 tūkst. žmonių. Tarp visų tirtų asmenų 5117 sirgo lėta naviko vystymosi forma meningioma (2409), arba mirtina vėžio forma glioma (2708). Buvo klausiama apie mobiliųjų telefonų naudojimą bei trukmę, o rezultatai lyginami su sveikųjų mobiliųjų telefonų vartotojų 13-oje šalių duomenimis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.
Tyrimo išvada skelbia, kad nerasta ryšio tarp aktyvaus ilgalaikio mobiliuoju telefono naudojimo ir vėžinių susirgimų rizikos padidėjimo. Kilo įtarimų, kad susirgimo glioma rizika išauga vartotojams, patiriantiems didžiausią ilgalaikę elektromagnetinių bangų spinduliuotę, tačiau šališki parodymai ir duomenų paklaida neleido to pagrįsti moksliškai.
Priminsime, kad 2008 metais tyrime dalyvavę Izraelio mokslininkai nerimavo, jog aptiko duomenų, susiejančių mobiliųjų telefonų neigiamą poveikį sveikatai. Tačiau dėl turimų duomenų didelės sklaidos ir nepakankamo nešališkumo, mokslininkai priėmė bendrą sprendimą, jog galimoms ilgalaikio naudojimosi mobiliaisiais telefonais pasekmėms nustatyti reikalingi tolesni tyrimai ir nauji duomenys.
Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros vadovas Daktaras Christoferis Wildas teigė: „Interphone“ tyrimo rezultatai nerodo padidinto smegenų vėžio pavojaus naudojantis mobiliuoju telefonu.
Tačiau pastebėjimai apie aktyviausio ilgalaikio mobiliųjų telefonų naudojimo galimą poveikį ir per tyrimo laikotarpį pakitusi mobiliųjų telefonų naudojimo struktūra, ypatingai tarp jaunų žmonių, sąlygoja poreikį tolesniems sąsajos tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir smegenų vėžio rizikos tyrimams.
Mobiliosios technologijos pastaraisiais dešimtmečiais buvo sparčiai plėtojamos, sukeldamos susirūpinimą dėl galimo poveikio sveikatai. Devintojo dešimtmečio pabaigoje keletas ekspertų grupių kritiškai peržiūrėjo įrodymus apie elektromagnetinių bangų galimą poveikį sveikatai ir rekomendavo jį ištirti.
Dėl to Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra 1998 m. ir 1999 m. vykdė galimybių studiją, kuri parodė, kad tarptautinis mobiliųjų telefonų galimo poveikio sveikatai tyrimas būtų tikslingas ir informatyvus.
Tarptautinis „Interphone“ tyrimas pradėtas 2000 m., jame dalyvauja 13 šalių: Australija, Kanada, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Izraelis, Italija, Japonija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Švedija ir Jungtinė Karalystė. „Interphone“ tyrimas, paremtas atvejų analizėmis, yra didžiausias mobiliųjų telefonų ir smegenų vėžio tyrimas, kuriame dalyvauja daugiausia mobiliojo ryšio vartotojų, mobiliuoju telefonu besinaudojantys daugiau nei 10 metų.
Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „International Journal of Epidemiology“.