• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį prieš Mėnulio Šiaurės ašigalio regione esantį kraterį bus surengta mokslinė NASA „ataka“: į jį 20 sekundžių skirtumu dideliu greičiu rėšis du Mėnulio palydovai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak NASA atstovų, gruodžio 17 d. 22.58 val. GMT laiku du identiški NASA palydovai GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), nukreipti iš Mėnulio orbitos į numatytą vietą, maždaug 6 000 km/h greičiu trenksis į kraterio sieną. Taip bus atlikta paskutinioji GRAIL mokslinės misijos užduotis: patikrinti mechaninį Mėnulio kraterių sienų atsparumą ir daugiau sužinoti apie jų sandarą.

REKLAMA

Šiandien GRAIL palydovų – dvynių „Ebb“ ir „Flow“, skirtų Mėnulio traukai tirti, skrydžio valdymo centras išjungs palydovų mokslinius instrumentus ir pakeis jų orbitų parametrus ruošdamas juos pirmadienio „atakai“, pranešė „Space.com“. GRAIL palydovų taikiniu parinkto kraterio koordinatės yra 75,62 laipsniai Mėnulio šiaurės platumos ir 26,63 laipsniai rytų ilgumos.

REKLAMA
REKLAMA

Numatytu laiku pirmadienį abu palydovai maždaug 20 sekundžių skirtumu dideliu greičiu trenksis į akmeninę kraterio sieną vos 1 laipsnio kampu virš horizonto, sakoma pranešime. Manoma, kad šių smūgių metu GRAIL palydovai kraterio sienoje pramuš nedideles skyles. Po sprogimų susidūrus su kraterio siena iš pačių palydovų praktiškai nieko nebeliks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tikisi, kad po susidūrimo su krateriu virš Mėnulio paviršiaus gali būti išmesta vandens ledo garų ar kitų lakiųjų medžiagų, kurias fiksuos aplink Mėnulį skriejantis NASA palydovas LRO (Lunar Reconnaissance Orbite). Jis jau išžvalgė numatytą susidūrimo vietą ir stebės ją GRAIL palydovų kritimo metu bei įvykus susidūrimui. Tiesa, mokslininkai pabrėžia, kad vandens ledo aptikimo tikimybė yra maža, nes šio kraterio siena didžiąją Mėnulio paros dalį būna apšviesta saulės, o GRAIL palydovų masė yra per maža, kad į kosminę erdvę būtų išmestas didelis medžiagos kiekis.

REKLAMA

Astronomijos mėgėjai bus nuvilti, nes sprogimų blyksnių po GRAIL palydovų susidūrimo su krateriu iš Žemės nebus įmanoma pamatyti, sakoma pranešime. Taip bus dėl to, kad abiejų palydovų raketinio kuro atsargos yra visiškai išnaudotos ir jų talpos bus visiškai tuščios.

496 mln. JAV dolerių kainavusi GRAIL palydovų misija prasidėjo 2011 m. rugsėjį. Šie palydovai sudarė patį tiksliausią iki šiol Mėnulio gravitacinio lauko žemėlapį. Tyrimų programa natūraliai baigėsi išnaudojus abiejų palydovų raketinio kuro atsargas. NASA specialistai pabrėžia, kad GRAIL palydovų sunaikinimo kontroliuojamo kritimo metu buvo imtasi dėl to, kad nekontroliuojamai iš orbitos krentantys palydovai galėjo padaryti žalos istoriniu požiūriu svarbioms Mėnulio paviršiaus sritims, kuriose 1969 - 1972 m. buvo nusileidę JAV astronautai.

Šiame vaizdo siužete – NASA planuojamos Mėnulio „atakos“ trajektorija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų