Ar kada pagalvojote apie tai, kaip naujausi mokslo atradimai gali pasitarnauti jūsų namams ar jūsų namų buičiai? Pavyzdžiui, naujausi nanotechnologijų pasiekimai taip sparčiai žengia į buitį, kad žmonės negali patikėti, jog seniai įkyrėjusios namų bei patalpų švaros problemos gali būti taip lengvai išsprendžiamos.
Daugiau nei metus Lietuvoje veikianti kompanija UAB „Baltic Nano Technologies“ prekiauja užsienyje spėjusiais išpopuliarėti paviršiaus padengimo gaminiais. Tai ilgaamžės, nekenksmingos, nanotechnologijų pagrindu sukurtos paviršiaus dangos, apsaugančios norimą paviršių nuo žalingo aplinkos, purvo ar vandens poveikio. Padengti paviršiai tiesiog „atsisako“ sugerti aplinkos nešvarumus.
Kaip tai veikia?
Nanotechnologijos dangos, sudarytos iš kelių milijoninės milimetro dalies dydžio dalelių, sukuria ilgaamžį nešvarumus bei vandenį atstumiantį paviršių. Ši apsauga nekeičia paviršiaus difuzinių savybių, paviršius išlieka laidus orui.
Apsauginių paviršiaus dangų idėja pasiskolinta iš gamtos, joje, anot mokslininkų, ryškiausias vandens atstūmimo savybes turi lotoso lapas. Buvo pastebėta, kad vanduo bei nešvarumai lengvai nuteka lapo paviršiumi, nepalikdami jokių pėdsakų. Tai – gamtos sukurtas natūralus paviršiaus apsisaugojimo mechanizmas, kurį pradėjus atidžiau tyrinėti buvo sukurtos dangos medžiui, betonui, stiklui bei kitiems paviršiams.
Kur tai pritaikoma?
Priklausomai nuo jūsų poreikių, galite nematoma nanodanga padengti medį, stiklą, akmenį, keramiką ar tekstilę.
Akmeniui skirta priemonė neleidžia samanoms ir kitiems nešvarumams, įsiskverbti į paviršių, namo sienos neįgauna nepageidaujamos spalvos, samanos ir dulkės lengvai pašalinamos švariu vandeniu. Dėl vandenį atstumiančių savybių, drėgmė neįsigeria į paviršių, todėl namo, stogo, paminklų, skulptūrų paviršiai ilgą laiką apsaugomi nuo įvairių nešvarumų, samanų,paviršiaus žaliavimo. Kaip tai veikia, galite pažiūrėti čia.
Įsivaizduokite vonios plyteles ar dušo kabinos paviršių, nuo kurių kalkių ar muilo nuosėdos nuvalomos tiesiog drėgna šluoste. Jums nebereikės gaišti valandos valant savo vonios kambarį, virtuvę, o ilgainiui tai taps netgi malonus užsiėmimas. Tokiu būdu ne tik taupote savo laiką, tačiau ir nenaudojate brangių cheminių paviršiaus valiklių.
Arba pagalvokite apie namų šeimininkių siaubą – aplietą šviesią sofą, ant kurios ką tik išsipylusius kavos lašus nuvalysite nepalikę nė menkiausio pėdsako.
„Skamba neįtikėtinai“ – būtent taip pagalvoja žmogus, kai išgirsta apie naujus produktus bei jų galimybes, teigia „Baltic nano technologies“ direktorius Vytautas Švirinas. „Užsienyje šiuos gaminius žmonės sėkmingai naudoja jau daugiau nei penkerius metus, tačiau, kaip ir kiekvienai naujovei Lietuvoje, reikia laiko, kol vartotojas įsitikins, kad šie produktai tikrai palengvina įprastus buities darbus.“
Be jau minėtų pritaikymo būdų buityje nanodangos gali būti naudojamos ir automobiliuose. Jomis padengus automobilio stiklus bus galima pamiršti apie valytuvus. Danga paviršiui suteikia stiprias hidrofobines savybes – neleidžia vandeniui išskysti ant stiklo paviršiaus, koncentruoja jį į kuo didesnius lašus, tad priešpriešinis vėjas lašus nesunkiai nustumia nuo stiklo. Taigi, važiuojant didesniu nei 80 km/h greičiu, valytuvų galima ir nenaudoti: vandens lašelius nuo priekinio stiklo nupūs vėjas. Padengtas automobilio stiklas dėl vandenį atstumiančių dangos savybių pagerina matomumą vairuojant, ypač tamsiuoju paros metu, sumažina purvo, sniego ar lietaus poveikį, padidina saugumą kelyje.