Universali gripo vakcina, galinti apsaugoti nuo visų gripo atmainų, pirmą kartą sėkmingai išbandyta su žmonėmis.
Vakcina atakuoja visų tipų virusų proteinus, o ne atskiras jų atmainas, teigia Oksfordo universiteto Jennerio instituto mokslininkai. Šis metodas kasmet gali padėti nuo ligos apsaugoti apie milijardą žmonių. Pasiskiepijusieji apsaugą įgytų maždaug dešimčiai metų, praneša Telegraph.co.uk.
Vakcina išbandyta su 11 sveikų savanorių, visi jie buvo vyresni nei 50 metų. Šie žmonės užkrėsti H3N2 gripo virusu, o jų rezultatai lyginti su 11 kitų tyrimo dalyvių, kurie taip pat užkrėsti tuo pačiu virusu, tačiau nebuvo skiepyti.
„Problema su gripu yra ta, kad egzistuoja daugybė jo atmainų ir jos vis kinta. Retkarčiais jis kyla iš laukinių paukščių ar kiaulių, o mes tam neturime imuniteto. Mums reikia naujų vakcinų, o jų nesugebame greitai sukurti“, – kalbėjo Jennerio instituto vadovė Adrian Hill.
Tyrimo vadovė Sarah Gilbert pridūrė: „Jei metai iš metų naudosime tą pačią vakciną, tai bus labiau panašu į skietus nuo kitų ligų, tokių kaip stabligė. Tai bus įprastinė vakcinacija, vakcinos gamyba ir naudojimas visą laiką bus pastovus. Nebebus staigaus vakcinos paklausos išaugimo ir jos trūkumo.“
Bandymų metu S. Gilbert paskiepijo 11 sveikų savanorių, o tuomet juos užkrėtė. Gripu užkrėsti ir 11 neskiepytų tyrimo dalyvių.
Savanorių simptomai stebėti du kartus per dieną ir fiksuota, kam prasidėjo sloga, kosulys, kad ėmė skaudėti gerklę. Taip pat svertos jų naudotos nosinės, skaičiuojat, kiek gleivių išsiskyrė.
Vakcina organizme padidina T limfocitų, vaidinančių svarbų vaidmenį palaikant imunitetą, skaičių, kurie nustato ir naikina virusu užkrėstas ląsteles.
Rezultatai parodė, kad vakcina veikė taip, kaip ir tikėtina, o paskiepyti savanoriai buvo atsparesni gripui.
Tyrimo rezultatai išsiųsti mokslo žurnalai. Kitas žingsnis – praktinis bandymas, kuriame dalyvaus keli tūkstančiai žmonių.