Pigios, ryškios, ekologiškos, vidutiniškai 60 metų veikiančios elektros lemputės, iki 75 proc. sumažinsiančios vidutines namų apšvietimo išlaidas, parduotuves pasieks per artimiausius 2 metus.
Kembridžo universiteto (D. Britanija) mokslininkai išrado naujo tipo šviesos diodais paremtą elektros lempučių, kurios pasižymi puikiomis šviesos savybėmis ir vartoja labai mažai elektros, gamybos technologiją. Jos kainuos vos 2 svarus (apie 7,45 Lt) ir galės būti naudojamos apie 60 metų, skelbia britų dienraštis „Daily Mail“.
Nors mažesnės už smulkiausią monetą, jos 12 kartų efektyvesnės už kaitrines elektros lemputes ir daugiau nei 3 kartus – už vis dar nepopuliarias energiją tausojančias fluorescencines lempas. Be to, naujosios lemputės, skirtingai nuo dabartinių ekologiškų elektros šaltinių, ima šviesti iškart, kai tik įjungiamos. Specialistų skaičiavimais, jos galėtų sumažinti apšvietimo išlaidas iki 75 proc.
Pasak dienraščio, jei šios lemputės būtų naudojamos visuose šalies namų ūkiuose ir biuruose, apšvietimui kasmet suvartojamos elektros energijos kiekis sumažėtų nuo 20 iki 5 proc. Naujieji šviesos šaltiniai gali veikti 100 000 valandų, jų sudėtyje nėra gyvsidabrio, todėl neteršiama aplinka, be to, šviesdamos jos nemirksi – tai labai svarbi savybė, nes, manoma, kai kurių dabartinių energiją taupančių lempų mirksėjimas gali sukelti migreną ar epilepsijos priepuolius.
Kembridžo universiteto specialistai, pasirėmę iš galio nitrido (GaN) gaminamų šviesos diodų technologija, sugebėjo tokių puslaidininkių gamybą atpiginti beveik 10 kartų. Iki šiol iš galio nitrido gaminami šviesos diodai buvo pernelyg brangūs, kad juos būtų galima plačiai naudoti. Nuo praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio jie buvo gaminami ant brangių safyro padėklų. Tačiau Kembridžo universiteto Galio nitrido tyrimų centro mokslininkai, finansuojami D. Britanijos inžinerinių ir fizikinių tyrimų tarybos (EPSRC), išrado būdą, kaip juos būtų galima gaminti ant silicio padėklų, tai yra kone 10 kartų pigiau.
Mokslininkų teigimu, paplitus naujojo tipo elektros lemputėms, D. Britanija galėtų atsisakyti 8 elektrinių, nes apšvietimui reikalingos energijos kiekis sumažėtų nuo 20 iki 5 proc. Naujoji elektros lempučių technologija potencialiai gali 8 kartus sumažinti anglies dvideginio, kuris susidaro gaminant elektrą, emisijas.
Kadangi vidutiniškai galio nitrido šviesos diodai veikia 100 tūkstančių valandų, iš jų pagamintos elektros lemputės vidutiniškai tarnautų apie 60 metų.
Pasak tyrėjų grupės vadovo profesoriaus Colino Humphreyso, šis išradimas yra itin svarbus, nes potencialiai užtikrina efektyvaus apšvietimo poreikius ateityje. „Mes labai priartėjome prie ypač efektyvių ir pigių baltos šviesos diodų, kurie gali pakeisit ir tradicines kaitrines, ir dabartines energiją taupančias lemputes, gamybos slenksčio. Tai ne tik palankiai atsilieps aplinkai. Tai gera žinia ir vartotojams, nes šios lemputės leis sumažinti jų sąskaitas už elektrą“, - sakė jis.
Pranešama, kad pirmosios elektros lemputės su galio nitrido šviesos diodais D. Britanijos parduotuvėse pasirodys per 2 artimiausius metus.