Moksliniai tyrimai rodo, kad giliausioje vandenyno vietoje knibžda daugybė mikroskopinių organizmų, informuoja BBC.
Tarptautinė mokslininkų komanda nustatė, kad Ramiajame vandenyne, pačiame Marianų įdubos dugne, beveik 11 kilometrų gylyje yra daugybė mikroorganizmų. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale „Nature Geoscience“.
Anksčiau buvo manoma, kad povandeniniame kanjone sąlygos pernelyg atšiaurios, kad ten būtų gyvų organizmų. Tačiau šis tyrimas prisideda prie kitų įrodymų, kad yra organizmų, galinčių išgyventi beveik minusinėje temperatūroje ir visiškoje tamsoje.
Mokslininkai 2010 metais į Marianų įdubą nuleido nuotoliniu būdu valdomą povandeninį laivą ir paėmė vandenyno dugne esančių nuosėdų mėginius. Ekspertai nustatė, kad ten gyvena daugybė primityvių vienaląsčių organizmų. Jie minta negyvų augalų ir gyvūnų liekanomis, kurios iš vandenyno paviršiaus nusileidžia į įdubą. Stebina tai, kad šie organizmai Marianų įduboje yra dvigubai aktyvesni nei netoliese esančioje 6 kilometrų gylio įduboje.
Įduboje rasta tiek daug gyvūnų ir augalų liekanų, kad manoma, jog Marianų įduba vaidina svarbų vaidmenį Žemės anglies cikle ir prisideda prie planetos temperatūros reguliavimo. Organinėse augalų ir gyvūnų liekanose yra daug anglies ir tai, kad jos kaupiasi tokiose įdubose reiškia, kad įdubos pašalina anglies perteklių iš vandenyno ir virš jo esančios atmosferos.
2012 metais į Marianų įdubą povandeniniu laivu nusileido Holivudo režisierius Džeimsas Kameronas (James Cameron). Jo paimtuose mėginiuose mokslininkai aptiko milžiniškų amebų ir į krevetes panašių gyvių – šoniplaukų.