Vakar Nacionalinio vėžio institute (NVI) pirmą kartą Lietuvoje buvo sėkmingai atlikta sėklidžių audinio užšaldymo procedūra.
Chirurginės operacijos metu 27 m. pacientui, sergančiam sėklidžių vėžiu, buvo paimti naviko nepažeisti sėklidės audinio fragmentai krioprezervacijai – ilgalaikiam užšaldymui atlikti, sakoma Nacionalinio vėžio instituto pranešime.
Pacientas laisva valia pareiškė norą ir sutikimą dalyvauti šių metų liepą Nacionaliniame vėžio institute pradėtoje vykdyti „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programoje“. Planinės operacijos metu pacientui buvo paimti ir NVI Mokslinių tyrimų centro Biobanke užšaldyti sėklidžių audinio mėginiai, kurie bus saugomi kriosaugyklose ilgą laiką (ilgiau nei 1 metus).
„Taikant sveiko sėklidžių audinio užšaldymo metodą, operacijos metu iš pašalintos sėklidės buvo paimta sveiko audinio dalis ir, naudojant krioprotektorius, užšaldyta, – sako „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programos“ vadovė dr. Ž. Gudlevičienė. – Buvo užšaldytos lytinės ląstelės, kurias pacientas, baigus gydymą, remisijos periodu galės panaudoti ateityje. Tokiu būdu pacientui suteikiama galimybė susilaukti savo genetinių palikuonių, taip pat, pritaikius audinių inžinerijos technologijas, atstatyti pažeisto organo funkcijas.“
Pasak dr. Ž Gudlevičienės, šiuo metu, atliekant mokslinius tyrimus, yra vystomos audinių ir ląstelių perprogramavimo metodikos, siekiant sugrąžinti specifinę audinio funkciją. „Sėklidės audinio atveju perprogramuotas pažeistas audinys vėl turėtų pradėti gaminti specializuotas lytines ląsteles, tai yra spermatozoidus, – sako dr. Ž. Gudlevičienė. – Galutiniai mokslinių tyrimų rezultatai bus pritaikyti audinių inžinerijos ir regeneracinės medicinos srityje, kai pacientui transplantuojami užšaldyti „perprogramuoti“ audiniai ir atstatoma pažeisto organo funkcija.“
Ž. Gudlevičienė pažymėjo, kad vyriškųjų lytinių ląstelių užšaldymas ir išlaikymas šiuo metu vienintelėje Lietuvos įstaigoje – NVI – pacientams, dalyvaujantiems minėtoje programoje, yra atliekamas nemokamai.
Pasak dr. Ž. Gudlevičienės, vis dažniau onkologinės ligos diagnozuojamos jauno amžiaus pacientams. „Taikant ankstyvąją navikų diagnostiką ir pažangų gydymą šių asmenų išgyvenamumas ženkliai gerėja, todėl dauguma jauno amžiaus pacientų po vėžio gydymo susiduria su nevaisingumo problema, – sako dr. Ž. Gudlevičienė. – Vyrams tai dažniausiai būna dėl operacijos metu pašalinamų sėklidžių, moterims – dėl priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo.“
Pasak NVI Onkourologijos skyriaus vedėjo dr. Alberto Ulio, išsaugoti onkologinių pacientų gyvenimo kokybę yra vienas iš šiuolaikinio vėžio gydymo tikslų. „Labai svarbu jauniems pacientams ne tik užtikrinti šiuolaikinę diagnostiką ir gydymą, bet ir rūpintis jų gyvenimo kokybe po gydymo,“ – sakė dr. A. Ulys. Pasak dr. A.Ulio, Nacionalinis vėžio institutas yra pakviestas dalyvauti Šiaurės Europos šalių projekte „Northfertil“, kurio metu jauniems pacientams, dar nesubrendusiems paaugliams, prieš chemoterapiją bus paimti sėklidžių audinio fragmentai krioprezervacijai atlikti.
„Šie metodai – reprodukcinių audinių šaldymas ir retransplantacija – užsienyje jau yra taikomi jauno amžiaus vyrams ir moterims, paaugliams, sergantiems onkologinėmis ligomis,“ – sako dr. Ž. Gudlevičienė.