2020-ieji nedžiugina: Arktyje pradėjo lauk veržtis įšalęs metanas

Mokslininkai aptiko įrodymus, kad Arkties vandenyno įšale esančios metano sankaupos pradeda veržtis į paviršių. Ekspertų teigimu, šiuo metu šis reiškinys didelės grėsmės nekelia, tačiau gąsdina pats proceso, kurio sustabdyti jau nėra kaip, pradžia. Laptevų jūroje 350 metrų gylyje užfiksuotas didelio masto šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimas, o mokslininkai nerimauja, kad tai pagreitins visuotinio atšilimo tempą.

Arktyje yra didžiulis kiekis užšaldyto metano ir kitų dujų, vadinamų hidratais. Energetinis metano potencialas yra 20 kartų didesnis nei anglies dvideginis, tačiau kol kas jo koncentracija atmosferoje nėra didelė.

Amžino įšalo zonoje yra aptiktos milžiniškos metano dujų hidratų sankaupos. JAV geologijos tarnyba jau anksčiau įspėjo dėl Arkties hidratų destabilizacijos pavojaus ir įtraukė šį reiškinį į vieną iš keturių labiausiai tikėtinų klimato kaitos scenarijų, skelbia „The Guardian“. 

Britų leidinio atliktame tyrime perspėjama, kad galimai stebime „lūžio momentą“, kuris gali paspartinti globalųjį atšilimą. 

Rusijos ir Švedijos mokslininkai aptiko, kad Arkties vandenyno dugne esančios metano sankaupos, vadinamos „miegančiais anglies ciklo milžinais“.

„Nieko baisaus, bet procesas jau prasidėjo“

Didelis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų buvo aptiktas 350 metrų gylyje Laptevų jūroje – vienoje iš vietų mokslininkai aptiko iki 1600 nanometrų metano viename litre vandens, o tai yra 400 kartų daugiau už normą.

Skelbiama, kad kol kas didžioji dalis dujų ištirpsta vandenyje, tačiau metano lygis jau dabar vandens paviršiuje yra 4-8 kartus didesnis, nei įprasta, ir jis jau patenka į atmosferą. 

Ekspedicijoje dalyvavę mokslininkai pažymėjo, kad kol kas dar anksti kalbėti apie ekologinę katastrofą. Tačiau vienas iš švedų mokslininkų pažymėjo, kad procesas jau prasidėjo. „Šiuo metu vargu ar bus koks nors rimtas poveikis atšilimui, tačiau problema čia ta, kad šis procesas jau paleistas“, – cituojamas Orjanas Gustafssonas. 

Kiek anksčiau išsiveržusias metano dujas vandenyno dugne aptiko ir JAV mokslininkai. Tuomet juos nemaloniai nustebino neįprastas gamtos atsakas.


Rašyti komentarą...
D
Dara
2020-11-01 01:00:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nieko naujo .METANO DUJOS KIEKVIENUOSE NAMUOSE RŪKO ŠVAMPIA IR VELNIAS JU NEIMA .KA DARYTI TIEMS KURIE , PRIEVARTA JU SMARVE KVEPUOJA .....
Atsakyti
-3

T
To
2020-11-03 14:29:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dar vienas asilas, kur dūmuose metanas?
Atsakyti
0

b
bezdalai
2020-11-04 04:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
turbut bezda
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų