Mokslininkai aptiko grėsmę Antarktidoje: nerimą kelia neįprastas gamtos atsakas

JAV mokslininkai pirmą sykį aptiko metano dujų nuotėkį Antarktidos dugne. Anksčiau buvo žinoma, kad po vandenynais slypi klimatui pavojų keliančių dujų sankaupos, tačiau buvo tikimasi, kad su jomis sugebės susidoroti mikrobai. Paaiškėjo, kad metano dujas „valgantys“ mikrobai nespėjo adaptuotis prie vietinių gamtos sąlygų. 

Mokslininkų teigimu, Antarktidos pakrantėje, vandenyno dugne, yra didelis metano kiekis, kuris susidarė yrant ir skaidantis dumbliams, palaidotiems po nuosėdinėmis uolienomis prieš dešimtis milijonų metų. Metano dujos, ypač dideliais kiekiais, žmonijai kelia grėsmę kelia dėl šiltnamio dujų savybių. 

Prasidėjus aktyviai globalaus atšilimo fazei, šyla ir vandenyno Antarktidoje dugnas, išlaisvindamas ten susikaupusias dujas. Tyrinėtojai nerimauja, kad į atmosferą pateks tiek metano, kad planeta neišvengiamai įkais iki temperatūros, netinkamos gyventi šiuolaikinei civilizacijai. 

Mikrobai nespėjo prisitaikyti prie aplinkos pokyčių

Tačiau šiuo konkrečiu atveju metano dujų išsiskyrimas nėra vandenyno atšilimo priežastis – tikroji nėra nustatyta. 

Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad šiuo atveju didelė problema yra tai, kad tiriamoje aplinkoje nebuvo aptikta mikrobų, kurie paprastai įsisavina metaną, išsiskiriantį iš vandenyno dugno. Tai reiškia, kad dujos patenka į atmosferą. 

Tiksliau, mikrobai aptikti, tačiau jie „nespėjo adaptuotis prie aplinkos“, o tai reiškia, kad jų efektyvumas yra pernelyg mažas, kad sustabdytų metano dujų skverbimąsi. Manoma, kad jiems prireiks mažiausia 5-10 metų, kol pavyks įsisavinti aplinką.

Jeigu mikroorganizmai nespės adaptuotis vietovėje pakankami greitai, yra rizika, kad jie nesuspės sustabdyti didžiulio metano kiekio patekimo į aplinką. 

2020-ieji be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių. Jie naikina pasėlius milžiniškose teritorijose – nuo Tanzanijos, Kenijos ir Somalio iki Pakistano, Indijos ir Kinijos.


Rašyti komentarą...
M
Maža mergaitė
2020-08-08 13:40:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gamta nemėgsta žmogaus įsikišimo ir pradeda keršyti!!!
Atsakyti
-5

A
Arturas
2020-08-08 16:19:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nuo skeriu reik chimija purksti kaip tarybiniais laikais ir nebus problemos.
Atsakyti
-4

R
Raimis
2020-08-09 13:20:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Iš kokios palatos rašai?
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų