Žmogaus teisių dienai 70 metų: pasaulį vis dar krečia neteisybė

1948 m. gruodžio 10 d. Jungtinės Tautos priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Ar žinote, kad tai buvo pirmasis istorijoje tarptautinis dokumentas, visuotinai pripažįstantis, kad visi žmonės nuo pat gimimo turi vienodas teises ir laisves?

Minint išskirtinę progą, UNESCO generalinė vadovė Audrey Azoulay kreipėsi į pasaulio gyventojus, atkreipdama dėmesį į pastaruoju metu vėl kylančias grėsmes žmogaus laisvei ir orumui.

„Po Antrojo pasaulinio karo žmonija kartu nusprendė visur ir visada išsaugoti žmogaus orumą. Šia dvasia, Jungtinės Tautos priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją, kaip „visuotinį idealą, kurio turi siekti visos tautos ir visos valstybės“.

Visuotinė deklaracija įkūnija bendruosius žmogaus siekius, įsišaknijusius skirtingose kultūrose, kaip ir minima pirmuosiuose deklaracijos žodžiuose: „visų žmonių giminės narių prigimtinio orumo ir lygių bei neatimamų teisių pripažinimas yra laisvės, teisingumo ir taikos pasaulyje pagrindas.“

Šiandien visuotinė Žmogaus teisių deklaracija švenčia savo 70-tuosius egzistavimo metus kylant iššūkiams. Neapykanta, diskriminacija ir smurtas lieka paplitę. Šimtai milijonų moterų ir vyrų gyvena skurde, jiems trūksta pagrindinių pragyvenimo šaltinių ir galimybių.

REKLAMA

Priverstinis gyventojų judėjimas pažeidžia žmogaus teises nenusakomu mastu.

Priminė, kad visi gimė laisvi

„Keiskime mūsų pasaulį: Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų“ pažada nepamiršti nei vieno - žmogaus teisės turi tapti pažangos pagrindu. Tai turi prasidėti jau mokyklos suoluose. Šiandien UNESCO vadovauja žmogaus teisių ugdymui, kad visos mergaitės ir berniukai žinotų savo ir kitų teises. Tai yra UNESCO pasaulinio pilietiškumo dvasia - stiprinti pagarbą kultūrinei įvairovei, remiantis solidarumu ir bendromis teisėmis.

UNESCO šiandien skelbia savo „Visuotinę jaunimo švietimo stebėsenos ataskaitą“, skatinančią jaunimą priversti vyriausybes atsiskaityti už kiekvieno asmens teisę į mokslą (#WhosAccountable) (Ang. #KasAtsakingas).

A. Azoulay pasauliui primena, kad pirmasis Žmogaus teisių deklaracijos straipsnis, nuskambėjęs dar 1948 m. teigia: „visi žmonės yra gimę laisvi ir lygūs savo orumu ir teisėmis.“

Deja, tenka pripažinti, kad žmogaus teisės pažeidžiamos pasauliniu mastu ir skirtingais būdais, bet prisiminkime, kad kiekvienas galime įtakoti kad tai pasikeistų, o pasaulis gyventų taikoje ir ramybėje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų