Vis tik kai generalinė prokurorė Nida Grunskienė pranešė prašanti Seimo panaikinti konservatorių Seimo nario Andriaus Vyšniausko teisinę neliečiamybę dėl įtarimų čekučių skandale, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų štabas pasiūlė prezidiumui palikti politikui galimybę kautis dėl Seimo nario vietos vienmandatėje Marijampolės rinkimų apygardoje, bet braukti iš daugiamandatės sąrašo.
Konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis teigia, kad pats nebūtų pataręs taip daryti vardan apsivalymo. Anksčiau šis politikas yra perspėjęs savo partiją dėl vertybinio požiūrio praradimo galimybių.
„Aš būčiau nepataręs taip daryti, bet niekas su manimi nesitaria, nes esu tik vienas iš partijos narių“, – portalui tv3.lt sakė V. Landsbergis.
Paklaustas, kokie argumentai būtų taip nedaryti, tai yra nepalikti vienmandatės įtarimų sulauksiančiam partiečiui, patriarchas paminėjo apsivalymo poreikį: „Nu, tas pats apsivalymas“.
Rinkimų štabas sprendimą priimti siūlys partijos prezidiumui. V. Landsbergis teigia pasakysiąs savo nuomonę, jei prezidiumas šį klausimą išties svarstys.
„Nedalyvavau sprendžiant, negirdėjau motyvų ir neturėjau progos pasakyti savo nuomonės. Aš nežinau, kada prezidiumas tą spręs. Jeigu būčiau prezidiume, tai pasakyčiau tą pačią nuomonę, kaip dabar, kad to daryti nereiktų“, – teigė V. Landsbergis.
Perspėjo nesigirti baltumu ir pūkuotumu
Konservatorių patriarchas dar birželio mėnesį vykusiame partijos tarybos posėdyje perspėjo partijos kolegas dėl etikos klausimų. Tuomet jis reagavo ir į praūžusį čekučių skandalą, kuris palietė daugelį įtakingesnių politinių partijų, ir į buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės skandalą, kai politikė už sutuoktinio tolimų giminaičių lėšas skrido su vaikais į Dubajų. Šie asmenys, su kuriais M. Navickienė skrido, vėliau pripažinti kaip keliantys rizikų nacionalinio saugumo aspektu.
V. Landsbergis kalbėjo apie etikos problemas politikoje ir perspėjo partijos kolegas nesigirti perdėtu baltumu ir pūkuotumu, nes individualiame lygmenyje pasitaiko visko. Pasak patriarcho, reiktų, kad partija etikos reikalams skirtų didelį pirmaeilį dėmesį, svarstytų etikos klausimus, kaip prioritetinius.
„Nesu įsitikinęs, kad neturime visai jokių šansų prarasti vertybinį požiūrį. Pasitaiko. Ypač individualiame lygmenyje. Todėl nereiktų per daug girtis, kad mes tokie labai balti ir pūkuoti“, – tarybos posėdyje sakė V. Landsbergis.
Bet reikia pažymėti, kad jokie korupcijos, nepotizmo ar neskaidrumo skandalai nepalietė premjerės I. Šimonytės ir partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio.
Vyrauja požiūris: nuspręs rinkėjai
Mykolo Romerio universiteto dėstytojas, politologas Vytautas Dumbliauskas teigia, kad per šią kadenciją išryškėjo, jog Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai yra toli iki savo išsikeltų standartų. „Aš čia matyčiau pusinį sprendimą“, – sako V. Dumbliauskas.
„Girdėjau, kaip štabo vadovas Mindaugas Lingė sakė, kad paliekame rinkėjams nuspręsti. Bet palaukite, jeigu paaiškės, kad jis vogė pinigus? Egidijus Kūris yra pasiūlęs vadinti daiktus tikrais vardais, kad čekučiai tai yra vagystė“, – teigė politologas.
Politologas teigia, kad A. Vyšniausko situacija panaši kaip su socialdemokratų atstovu, Jonavos rajono meru Mindaugu Sinkevičiumi, tik šis politikas jau turi apkaltinamąjį vieno teismo sprendimą ir laukia apeliacinės instancijos verdikto, tačiau vis tiek ketina dalyvauti Seimo rinkimuose 141 pozicijoje partijos sąraše, nors neturi vienmandatės apygardos.
„Matosi, kad politinėse partijose vyrauja požiūris: palikime spręsti rinkėjams. Tai taip išeina, kad teisėsaugos kaip ir nereikia, ar ne?“ – stebėjosi V. Dumbliauskas.
Pašnekovas taip pat pastebėjo, kad konservatoriai gana tolerantiškai reagavo ir į M. Navickienės istoriją palikdami dėl dalyvavimo rinkimuose nuspręsti pačiai politikei. Ji apsisprendė 2024 m. Seimo rinkimuose nedalyvauti, bet tai buvo pateikta kaip asmeninis politikės sprendimas. M. Navickienei nėra pareikšti jokie įtarimai.
Lietuvos politinės partijos gana nuosaikiai reagavo į čekučių skandalą, kai paaiškėjo, kad daugybė savivaldybių tarybų narių neleistinai panaudodavo tarybų narių veiklai skirtas išmokas, nors realių su darbu susijusių išlaidų nepatyrė. Kai kurie politikai buvo įgavę tokį įžūlumą, kad pristatė daugybę ne savo kuro čekių iš degalinių, kai kurie galimai klastojo dokumentus, masiškai pirko tiesiogiai darbe nebūtinas ar nepanaudojamas prekes, pavyzdžiui, vienas tarybos narys turėjo grąžinti lėšas už nusipirktus motociklininko šalmus.
Prokurorai vienais atvejais kreipiasi į teismą prašydami priteisti nepagrįstai išmokėtas išmokas, tačiau kai įtariamas nusikaltimas pagal baudžiamąjį kodeksą, tuomet pateikiami įtarimai ir byla keliauja į teismą. Specialiųjų tyrimų tarnyba yra padariusi suvestinę, kurioje matyti, kurie politikai jau yra sulaukę įtarimų, kurie jau turi teismo sprendimu, kiek atliekama ikiteisminių tyrimų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!