REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tiriančiai Seimo laikinajai komisijai už uždarų durų apklausus Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotoją Remigijų Bridikį, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad gauta informacija stebina ir tam tikri procesai kelia nerimą.

Pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tiriančiai Seimo laikinajai komisijai už uždarų durų apklausus Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotoją Remigijų Bridikį, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad gauta informacija stebina ir tam tikri procesai kelia nerimą.

REKLAMA

„Tai vienas rimtesnių susitikimų. Gavome komisiją dominančios informacijos, kuri buvo netikėta. Kalbant apie VSD darbą, ar tai kas liečia Baltarusijos režimo verslo įtaką“, – po trečiadienį vykusio uždaro posėdžio Eltai teigė V. Bakas, pabrėždamas, kad į detales leistis negali siekiant išsaugoti valstybės paslaptį. 

„Procesai kelia rimtą susirūpinimą. Tam tikrus veiksmus ir mūsų politikų vaidmenis visuomenė turėtų žinoti“, – pridūrė jis. V. Bakas taip pat paminėjo, kad komisija gavo atsakymus, kurių nesulaukė praėjusią savaitę vykusio viešo posėdžio metu.

REKLAMA
REKLAMA

Liudijo komisijai

Praėjusią savaitę R. Bridikis jau liudijo komisijai. Posėdžio metu jis patvirtino, kad prieš 2019 m. prezidento rinkimus jis davė nurodymą T. Gailiui patikrinti Gitano Nausėdos aplinką.

REKLAMA

Komisijos pirmininkas tikisi, kad visuomenė bus informuota apie minėtus veiksmus. Pasak jo, jau buvo kreiptasi į specialią komisiją prašant išslaptinti dalį informacijos.  

„Ją pateikti bus sudėtinga, nes ji yra komplikuota, susijusi su šaltiniais, su taktika, gali būti nemaloni sprendimų priėmėjams. Tam, kad mes būtume saugesni, tardamiesi su VSD stengsimės svarbiausius momentus pateikti visuomenei“, – sakė V. Bakas. 

„Daug praktikos nėra su ta (specialiąja) komisija, tačiau nei STT, nei VSD negali priimti sprendimų jų nepagrindę. Įstatymas neleidžia visuomenei įslaptinti informacijos, kuri neturėtų būti įslaptinta arba yra didelis visuomenės interesas tą informaciją žinoti“, – pridūrė komisijos pirmininkas. 

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, jis pabrėžė, kad net ir tiriant galimus VSD veiklos pažeidimus, buvo išgirsta ir džiuginančių dalykų. 

„Nepaisant to, kad mes tiriame tam tikrus VSD veiklos galimus pažeidimus, yra dalykų, kuriuos VSD daro tikrai gerai ir daro daugiau nei mes galėjome tikėtis. Klausimas, kaip tie sprendimai yra realizuojami“, – kalbėjo komisijos pirmininkas. 

Pasak jo, komisija jau rašo kvietimą dabartiniam prezidentui Gitanui Nausėdai dalyvauti komisijos apklausoje. Kitą savaitę jie taip pat susitiks su šalies vadovo patarėjais Asta Skaisgiryte ir Jaroslavu Neverovičiumi. 

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 metais. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

REKLAMA

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.

Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turės pateikti iki kovo 10 dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų