Lietuvos Vyriausybė iš esmės pritarė Europos Komisijos (EK) siūlomai direktyvai dėl energetikos rinkos liberalizavimo, ir tikisi, kad jai ir dar trims šalims bus padaryta išimtis.
Pasak ūkio ministro Vyto Navicko, aštuonių ES narių siūlymu Suomijai, Latvijai, Estijai ir Lietuvai išimtis būtų taikoma, kol bent vienoje iš jų atsirastų alternatyvus dujų ir elektros tiekimas.
„Vienu klausimu buvo didesnės diskusijos (Vyriausybės posėdyje - BNS) - būtent kurį Europos Komisija pateikė kaip direktyvos projektą ir pasiūlė keturioms šalims narėms, kol jų rinkos yra izoliuotos, jos neturi alternatyvių tiekimo šaltinių, pasinaudoti išimtimi ir perdavimo tinklų operatoriui taikyti dabar esančias reguliavimo taisykles“, - ketvirtadienį žurnalistams sakė V.Navickas.
Jo teigimu, kai bent vienoje iš 4 šalių atsirastų bent vienas alternatyvus tiekėjas, nuo tol visos šios šalys turėtų pasirinkti bent vieną iš trijų direktyvoje nurodytų perdavimo operatoriaus veiklos organizavimo variantų.
Pirmasis būdas būtų perdavimo sistemų operatoriaus veiklą atskirti nuo akcininkų nuosavybės, antrasis - įsteigti nepriklausomą perdavimo sistemų operatorių be akcininkų nuosavybės atskyrimo, trečiasis - įsteigti nepriklausomą operatorių su perdavimo veiklai vykdyti reikalingo turto valdymu.
„Vykdant bent vieną iš trijų variantų, kuriuos siūlo EK, tai sukeltų papildomas išlaidas pagrindiniam Lietuvos dujų importuotojui („Lietuvos dujoms“ - BNS) ir „Lietuvos energijai“, tos išlaidos gultų ant Lietuvos vartotojų ir šiaip didelės dujų kainos dar kiek padidėtų“, - kalbėjo V.Navickas.
Anot jo, Vyriausybės sprendimas remiasi ir tuo, kad Lietuvos dujų tinklų sujungimui su Lenkija tai neturi jokios įtakos - projektai yra vykdomi. Kitą pirmadienį, pasak ūkio ministro, bus atplėšti vokai su pasiūlymais atlikti studiją, kurioje bus įvertintos galimybės sujungti abiejų šalių dujų tinklus.
Iš esmės Vyriausybė pritarė dujų direktyvos pataisoms ir, V.Navicko žodžiais, mano, kad tai bus svarbus dokumentas liberalizuojant dujų rinką ES ir Lietuvoje.
Apsvarsčiusi klimato kaitos ir energijos išteklių paketą, Vyriausybė taip pat pritarė visoms EK iniciatyvoms.
„Tačiau pabrėžiama, kad po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo Lietuvai būtini kompensaciniai mechanizmai - papildomi taršos leidimai, kad nebūtų sudarytos sąlygos brangti elektrai, gaminamai šiluminėse ir dujomis kūrenamose elektrinėse“, - kalbėjo V.Navickas.