Trečiadienį Vyriausybė nutarimu patvirtino naujus vaikų globos nuostatus. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, jais supaprastinti reikalavimai dėl globos siekiant, kad biologinių tėvų priežiūros netekę vaikai galėtų augti šeimose, o vaikų namai liktų tik kraštutine priemone.
„Aiškiau reglamentuota, jau pagal Europos teisę, galimybė priimti globai vaikus artimesniam ar tolimesniam giminaičiui, gyvenančiam ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje ES valstybėje, taip pat supaprastinti reikalavimai dėl globos. Tai padaryta įvertinus, kad valstybės politika ir siekis yra, jog vaikus, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra netekę biologinių tėvų priežiūros ir galimybės augti su biologiniais tėvais, pirmiausia turi būti ieškoma būdų ir galimybių globoti šeimoje ar šeimynoje. O institucinė globa, vaikų globos namai yra paskutinė, kraštutinė priemonė“, - trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė D. Jankauskas.
Taip pat, pasak ministro, aiškiau ir detaliau apibrėžta vaiko globos priežiūros sistema, kad vaikų teisių apsaugos specialistai galėtų lengviau nustatyti, kaip, kada ir kokiomis priemonėmis jie turi tikrinti konkretaus globojamo vaiko būklę.
„Turime išvengti ir tokių atvejų, kai globoti imamas vaikas dėl pragyvenimo ar pasipelnymo tikslų, pamirštant patį vaiką“, - pabrėžė D. Jankauskas.
Ministro teigimu, į nuostatus buvo perkelti ir kai kurie susiję straipsniai iš kitų teisės aktų, pavyzdžiui, apibrėžiantys reikalavimus globėjui - pasiruošimą globai, kursų išklausymą.
Pasak D. Jankausko, šiuo metu Lietuvoje yra daugiau negu 10 tūkst. vaikų, kurie yra netekę galimybės gyventi su biologiniais tėvais, iš jų šeimose gyvena daugiau negu 5 tūkst., šeimynose - apie 300, o globos namuose - daugiau negu 4 tūkst.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius po posėdžio sakė, kad džiaugiasi, jog rengiant nuostatas buvo atsižvelgta ir į jo pastabas, kad neturi būti nepagrįstų apribojimų šeimoms globoti artimų žmonių be globos likusius vaikus ar kitus vaikus.
„Jei kažkokia aplinkybė nėra pagrindas apriboti tėvų valdžią savo vaikams, tai šita aplinkybė negali būti pagrindu ir apriboti teisę globoti vaikus, jei įstatymai nenustato kitaip kokių nors specifinių dalykų“, - pabrėžė R. Šimašius.
Ministras atkreipė dėmesį, kad dabar realybė dažnai būna kitokia.
„Deja, kai kuriose savivaldybėse kai kuriais atvejais įvyksta priešingi dalykai - netgi kai gali vaikas augti šeimoje, jis kažkodėl kartais atsiduria valdiškoje įstaigoje, kur sąlygos iš esmės nėra tokios palankios vaiko raidai, nors ir kaip ten materialiai gerai būtų viskas sustyguota“, - sakė teisingumo ministras.