Virtinė šalių prašo PPO panaikinti nuosavybės teises į vakcinų nuo COVID-19 formules

Pasaulio prekybos organizacija (PPO) sulaukė Indijos ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) vadovaujamų šalių raginimų panaikinti intelektinės nuosavybės teises į vakcinų nuo COVID-19 formules, nors tam smarkiai prieštarauja farmacijos milžinės ir šalys, kuriose jos įsikūrusios.

PPO iškels šį klausimą pirmadienį ir antradienį, per generalinės tarybos posėdį, kai naujoji vadovė Ngozi Okonjo-Iweala pradės eiti savo pareigas.

Kai kurios šalys mano, kad intelektinės nuosavybės teisių atsisakymas gali tapti raktu į koronaviruso pandemijos, parklupdžiusios pasaulio ekonomiką, pabaigą.

Idėja

Prašymą dėl intelektinės nuosavybės teisių panaikinimo Indija ir PAR pateikė spalio 2 dieną, sulaukdamos virtinės besivystančių šalių, kurios teisingai numatė, kad bus paliktos nuošalyje lenktynėse dėl vakcinacijos, palaikymo.

Prašymo tekste siūloma laikinai netaikyti tam tikrų įsipareigojimų pagal Sutartį dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba, kad bet kuri šalis galėtų gaminti vakcinas nesijaudindama dėl patentų.

Toks teisių atsisakymas taip pat būtų taikomas „pramoniniam dizainui, autorių teisėms ir neatskleistos informacijos apsaugai“ ir galiotų „tol, kol visame pasaulyje bus vykdoma plataus masto vakcinavimo kampanija, o dauguma pasaulio gyventojų įgis imunitetą“.

Pritariančios šalys

Pasiūlymą palaiko daugiau nei 80 šalių, įskaitant Argentiną, Bangladešą, Kongo Demokratinę Respubliką, Egiptą, Indoneziją, Keniją, Nigeriją, Pakistaną ir Venesuelą.

Palaikomos nevyriausybinių organizacijų, įskaitant medicininę labdaros organizaciją „Gydytojai be sienų“, šios šalys mano, kad tai palengvintų visų sukurtų medicinos produktų prieinamumą laiku.

„Visos priemonės ir technologijos, skirtos išvengti COVID-19, turėtų būti prieinamos pasaulinei bendruomenei be jokių kliūčių, kurias sukuria patentai ir kita intelektinė nuosavybė“, – pareiškė „Gydytojai be sienų“ direktorius prieigai prie vaistų Sidney Wongas.

Idėją palaiko ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Jei ne dabar, tai kada?“ – pareiškė T. A. Ghebreyesusas, kalbėdamas apie šią schemą penktadienį, pasmerkdamas „aktyvų pasipriešinimą“ idėjai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų