Nors prekyba petardomis Lietuvoje uždrausta jau kelerius metus, panašu, incidentų, susijusių su petardomis, iki šiol netrūksta.
Petarda šįkart nukrito visai šalia naujienų portalo tv3.lt kalbintos Ugnės (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Laimei, nei vedžiojamas šuo, nei ji nesusižeidė.
„Petarda sprogo visai šalia, tai labai išgąsdino mano šunį ir mane.
Ypač nerimą kelia tai, kad visai šalia yra vaikų žaidimo aikštelė. Tokie veiksmai kelia grėsmę ne tik augintiniams, bet ir vaikams bei suaugusiems, kurie dažnai būna šioje erdvėje“, – sakė ji.
Tačiau ji į policiją kreiptis nedrįso, nes negalėjo atskirti, iš kurio balkono petarda buvo numesta, tačiau, jos įtarimu, ją numesti galėjo vaikai.
Sprogimų garsai, pasak jos, tame pačiame daugiabučių kieme aidi dažnai, todėl darosi nesaugu išeiti net pasivaikščioti.
„Tokie neatsakingi poelgiai kelia pavojų žmonių ir gyvūnų saugumui, nes niekada nežinai, kada vėl gali įvykti kažkas panašaus“, – baiminosi mergina.
Įspėja: gali sukelti neatitaisomų sužalojimų
Pirotechnikų asociacijos vadovas Ovidijus Barkauskas pažymi, kad lietuviai nemokėdami elgtis su petardomis rizikuoja savo sveikata.
Jo teigimu, saugaus petardų naudojimo tiesiog nėra, jas saugiai naudoti gali tik profesionalai.
„Filmavimas ar specialiesiems efektams sukurti tam tikroms scenoms profesionalai petardas naudoja ir tik tokį įmanomą naudojimą asociacija palaiko, civiliams“, – pažymi O. Barkauskas.
Policijos duomenimis, anksčiau neatsargaus pirotechnikos naudojimo atvejų per metus būdavo per šimtą, dabar tokių atvejų – dešimtys.
„Anksčiau sprogdinimų buvo kur kas daugiau, o susižalojusių žmonių bent 3 kartus daugiau nei dabar, bet priklausomai nuo galingumo jomis galima sužeisti plaštaką, jeigu sprogsta rankose, bet gali būti ir daug liūdnesnės pasekmės“, – įspėja Pirotechnikų asociacijos vadovas.
Dar iki draudimų nuaidėjo daugybė atvejų, kai žmonės patyrė ypač sunkius petardų sukeltus sužeidimus.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad mėgėjiškai naudojamos petardos gali net nutraukti žmogui pirštus, stipriai sužaloti veidą ir apakinti ar sukelti gaisrus.
Gresia baudos
Pažeidžiantys pirotechnikos naudojimo tvarką asmenys baudžiami Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse numatyta tvarka, o pažeidėjams gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų.
Jeigu pažeidėjai tuo užsiima viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo vienerių iki dvejų metų.
Dažnu atveju su pirotechnikos priemonėmis žaidžia vaikai, tačiau tai nereiškia, kad jie dėl to nebus atsakingi. Už vaikų iki 16 metų padarytus administracinius nusižengimus atsako tėvai, taigi, bauda gali būti skirta jiems.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!