Kultūros, švietimo ir sporto komitetas žada artimiausiu metu ieškoti vietos, tinkamiausios Pasaulio tautų teisuolių įamžinimui.
„Komitetas priėmė sprendimą, kad būtina pagerbti ir įamžinti žydų gelbėtojus Vilniuje. Sutarta, kad ieškosime kuo tinkamesnės vietos Vilniaus senamiestyje, nes būtent Vilniaus senamiestis yra susijęs su geto teritorijomis, buvo vietos, kur ir vyko žydų tragedija“ - BNS sakė komiteto pirmininko pavaduotojas Darius Kuolys.
Anot jo, savivaldybės tarnautojai Lietuvos žydų bendruomenei anksčiau siūlė, jog paminklas teisuoliams galėtų atsirasti greta ką tik atidengtų Nobelio premijos laureato Czeslawo Miloszo (Česlavo Milošo) laiptų, tačiau komitetas nusprendė ieškoti kitos vietos - galbūt prie buvusių žydų geto vartų.
„Vilniuje buvo du getai - didysis ir mažasis, buvo getų vartai, pro kuriuos žydų gelbėtojai - Ona Šimaitė ir kiti - nešdavo žydų kūdikius ir net išsivesdavo žydų merginas poetes. Todėl manome, kad Vilniaus erdvę reikėtų susieti tiesiogiai su žydų gelbėtojais“, - sakė jis.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė sako aktyviai siekusi teisuolių įamžinimo pastaruosius dvejus metus ir sveikino šį savivaldybės sprendimą.
„Dar sprendžiama, ar bus patvirtinta būtent ta vieta, kurią siūlo žydų bendruomenė, bet, manau, dėl vietos susitarsime. Bet pagaliau mes privertėme įtraukti bent į protokolą įtraukti, kad nusprendžiama statyti memorialą“, - BNS sakė F.Kukliansky.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro užsakymu prieš kelerius metus yra pagaminta atminimo lenta, kurioje parašyta, kad „Šioje vietoje turėtų atsirasti paminklas žydų gelbėtojams“. Pradžioje, anot D.Kuolio, pasirinktoje vietoje būtų įrengta ši atmintina lenta, vėliau ją turėtų pakeisti paminklas.
Šiemet rugsėjį minimos 75-osios Holokausto metinės. Visoje Lietuvoje įvyko atminties maršai, kuriais pagerbtas nacių okupacijos metais žiauriai išžudytų žydų atminimas.
Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta 195 tūkst. žydų. Holokauste naciams dažnai talkindavo lietuviai kolaborantai.
Izraelis Pasaulio tautų teisuoliais pripažino beveik 900 žmones iš Lietuvos, kurie, rizikuodami sveikata ir gyvybe, gelbėjo žydus nuo Holokausto.