Grupė visuomenės ir kultūros veikėjų pasiryžę nesitaikstyti su Vilniaus savivaldybės sprendimu skverelį Užupyje geriau palikti be pavadinimo nei leisti jį vadinti Tibeto vardu. Internete jie inicijavo peticiją, kurioje ragina visus gyventojus nelaukti Vilniaus politikų pritarimo ir skverą Malūnų gatvėje jau vadinti Tibeto.
Vakar Vilniaus savivaldybės Tarybos Kolegijos posėdyje buvo nepritarta iniciatyvai suteikti skverui Tibeto vardą. Ilgai vilkinę procesą (buvo dingę dokumentai, iniciatyvos siūlytojai nebūdavo kviečiami į posėdžius, ieškota išsigelbėjimo ir Užsienio reikalų ministerijoje, nors ši ir atsakė, kad tokio skvero atsiradimas nepakenktų Lietuvos santykiams su Kinija) galų gale jie nusprendė, kad vieta tokiam skverui yra per gera. Valdininkai pasiūlė ieškotis kitos vietos – toliau nuo miesto centro ir naujosios šv. Brunono gatvės.
Iki tol buvęs apleistas skveras Tibeto aktyvistų dėka dabar yra sutvarkytas, išpuoštas ir prižiūrimas.
Tibeto sąsajomis su Lietuva ir Užupiu abejoja tikriausiai tik Vilniaus savivaldybės politikai. Po Nepriklausomybės paskelbimo jau 1990-ųjų balandžio 4 dieną Vytautas Landsbergis gavo sveikinimo telegramą iš Jo Šventenybės Dalai Lamos XIV, o 1991 metų spalį jis atvyko į Lietuvą. „Tuo metu tokio aukšto asmens – Nobelio taikos premijos laureato – atvykimas į Lietuvą buvo tarsi stebuklas“, - kovo 9-ąją spaudos konferencijoje Seime sakė Tibeto rėmimo grupės narys Vytis Vidūnas. Darkart į Lietuvą Dalai lama atvyko 2001 metais. Tibeto dvasiniam lyderiui tuomet buvo suteiktas Užupio garbės piliečio vardas.
Peticiją pasirašė režisierius ir rašytojas V.V.Landsbergis, etnologas ir publicistas J.Vaiškūnas, poetas Just.Marcinkevičius, kunigas J.Sasnauskas, režisierius A.Stonys, žurnalistė R.Janutienė, aktorius G.Storpirštis, orientalistas V.Vidūnas, režisierius R.Lileikis, rašytojas M.Martinaitis, liaudies dainų atlikėja V.Povilionienė ir alpinistas V.Vitkauskas. Kiekvienas, kuris pritaria šiai iniciatyvai, savo paramą gali išreikšti ČIA.
„Nors prieš porą savaičių Vilniaus meras Vilius Navickas buvo paskelbęs, kad šiai visuomenės iniciatyvai nematąs kliūčių, tačiau kovo 25 d. Vilniaus miesto tarybos kolegija Tibeto skvero idėją atmetė, pasitelkusi krikščioniškų vertybių „gynimo“ strategiją. Nepaisydami kelių savivaldybės valdininkų, besielgiančių ne pagal Vilniaus piliečių priesakus, imkime ir kaip laisvos šalies laisvi žmonės šį bevardį skverelį patys pavadinkime Tibeto skveru“, - ragina visuomenės veikėjai.
Jie siūlo:
1. Priimti Vilniaus ir Lietuvos visuomenės laisvai pasirašytą deklaraciją apie „Tibeto skvero“ vardo suteikimą iki šiol visų apleistam skvereliui Užupio Malūnų gatvėje.
2. Kviečiame taikiai akcijai prieš Vilniaus valdžios bandomą okupuoti laisvo Tibeto skverą ir siūlome imtis tokių visuomeninių priemonių:
- Tiesiog vadinti šį Vilniaus Užupio skverą „Tibeto skveru“.
- Visuose visuomenei legaliai prieinamuose virtualiuose miesto planuose (Google Earth, http://lt.wikipedia.org , www žemėlapiuose bei schemose ir panašiai) pažymėti, kad Vilniaus Užupio Malūnų gatvės skverelis yra vadinamas „Tibeto skveru“.
„Galima okupuoti sklypus ir teritorijas, pasisavinti postus, valdžios kėdes, sprendimų priėmimo teisę, bet laisvo žmogaus ir laisvos Tautos dvasios ir žodžių okupuoti ir pasisavinti niekas negali.
Esame laisvi mąstyti ir rinktis laisvai.
Ir mes renkamės – laisvo Tibeto simbolį laisvos Lietuvos širdyje“.