Atokioje Sodų gatvelėje su šeima gyvenanti Edita Vidžiūnienė tąnakt namie, laimė, nenakvojo. Grįžusi su mažais vaikais kitądien ant nuosavo medinio namelio išvydo užvirtusią šimtametę akaciją. Storos jos šakos buvo įsmigusios į šiferio stogą, nuvertusios kaminą ir pakibusios ant elektros laidų. Pasistatę kopėčias Editos artimieji šakas, kurias pasiekė, patys nusipjaustė. O kamieną sijomis apramstė, kad stogo nesutraiškytų. Ir kreipėsi pagalbos į specialias tarnybas.
“Pasakė, kad gaisrininkai medį nupjaus tik kai elektrikai išjungs elektrą, - prisiminė moteris. - Kasdien to prašiau - pažada, o nesirodo! Namie nenakvojom - o jei stogas neatlaikys ar nuo trumpojo jungimo gaisras įsiplieks? Tik kai penktą dieną pratrūkau, atvažiavo. Pareiškė, kad daugkartiniai mano kvietimai net nebuvo registruoti!"
Paskui Editai teko vargti, kol priprašė techniką. Plikomis rankomis storo medžio nuo namelio juk nenukelsi. “Savivaldybėje nenorėjo krano duoti, nes, sakė, pirma miestą reikia sutvarkyti, - piktinosi moteris. - Irgi tik ašaros ir klyksmas paveikė."
Namo stogas dabar - kaip rėtis. Apgadintos sijos, sienojai. Remonto kaina - apie 20 tūkstančių litų. Iš kur Edita tiek paims, jei nuo pašalpos iki pašalpos gyvena? Dėl to ir nebuvo turto apdraudusi - neturi pinigų. “Nuėjau į Šančių seniūniją paramos - nė į kalbas nesileidžia, - vos neverkė ji. - Sakė, džiaukis, kad medį nuo stogo nukėlėm."
Nuostoliai didžiuliai
Amalių soduose įsikūrusiems Astai ir Algirdui Savickams praūžęs škvalas pridarė dar daugiau žalos. “Nuplėštas visas stogas, sulaužytos gegnės, nugriautas kaminas, įtrūkusios mūro sienos, suniokoti baldai, kieme - aplamdyti automobiliai, - nuostolius vardijo Asta. - Meistrai suskaičiavo - vien namo remontas mažiausiai 40 tūkstančių litų kainuos. Santaupų neturime - iš proto galima išeiti."
Savickai aplėkė visus bankus, tikėdamiesi gauti paskolą. Nieko nepešė. Atlyginimai esą per maži. “Paskutinius pinigus išleidom plėvelei, kad nelytų tiesiai į lovas, - aimanavo moteris. - Iš valdžios - jokios paramos. Girdėjau, kad tokiai nelaimei ištikus medienos duoda pigiau nusipirkt. Nuvažiavau į Petrašiūnų seniūniją pasiteirauti. Atrodo, seniūno pavaduotojas maždaug taip pasakė: “Užjaučiu, bet kitiems yra dar didesnių problemų." Sukis, žmogau, kaip nori.
Vygantas Gudėnas, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius, žmones "nuramino" - valdžia jiems tikrai padės. Tik neaišku, kada - gal dar šiemet, o gal kitais metais.
"Kol kas tik renkame informaciją, kiek žmonių nukentėjo, kokius nuostolius patyrė. Antradienį bus komisijos posėdis. Spręsime, ar savivaldybė nelaimėliams padės, ar Vyriausybė kiek skirs. Bet greitai tų pinigų, aišku, nebus. Kompensacijų per kelias dienas tikėtis nereikia. Neaišku, ką taryba ir Vyriausybė nutars: ar iš šių metų biudžeto finansinę paramą tiems žmonėms suteikti, ar kitąmet. Todėl jie turėtų ne pinigų laukti, o patys savo jėgomis ir lėšomis tvarkytis, remontuotis. Jei neturi pinigų - skolintis. Ir, žinoma, visas sąskaitas faktūras, ką pirks ar darys, pasilikti. Nes reikės pagrįsti paramos prašymą. Negaliu pasakyti, kokia pagalba bus suteikta: ar viską kompensuos, ar tik dalį patirtų nuostolių padengs", - dėstė jis.
Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"