REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Verslo atstovai dirbę su valstybės agentūromis VšĮ „Versli Lietuva” ir „Investuok Lietuvoje” piktinasi Ūkio ministerijos (ŪM) sprendimu keisti jų vadovybę ir įvardija nerimą keliančius ženklus dėl naujosios vyriausybės formuojamos verslo aplinkos ir verslumo skatinimo politikos.

REKLAMA
REKLAMA

Investicijos – nebėra prioritetas

„Investuotojų forumo“ vadovė Rūta Skyrienė susitikime su žiniasklaida svarstė, jog pastarųjų dienų įvykiai rodo, kad galbūt keičiasi politika verslo atžvilgiu.

REKLAMA

„Galbūt tiesioginės užsienio investicijos nebėra prioritetas”, – kalbėjo R. Skyrienė.

„Investuotojų forumo“ vadovės teigimu, po valstybės agentūrų atskyrimo 2010 m. jų veiklos buvo išgrynintos ir patenkino skirtingus klientų poreikius.

„Manome, kad abi organizacijos savo darbus daro efektyviai, jos pripažįstamos tarp savo kolegų”, – teigė R. Skyrienė ir priminė, kad „Versli Lietuva” neseniai išrinkta antra geriausia tokio tipo agentūra pasaulyje, o „Investuok Lietuvoje” patirtimi jau dalijasi su organizacijomis užsienyje, Pasaulio banku.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, šiandien lieka neaišku, kas bus kitas. „Gal Lietuvos verslo paramos agentūra, gal valstybės įmonės, – kalbėjo R. Skyrienė. – Nustebęs laukia ir patariamasis organas „Investment advisory council”, kur tarptautinių kompanijų vadovai, darbuotojai su savo įžvalgomis suvažiuodavo kartą į ketvirtį ir konsultavo vyriausybę.”

Pasak jos, agentūrų reorganizavimas būtų netinkamas sprendimas, kuris vėl ištrintų Lietuvą iš investicijų žemėlapio.

„Jei bus sugalvota jungti organizacijas, vėl bus štilis, dings Lietuva kaip šalis, kuri ieško investicijų ir naujų rinkų. Organizacijų sujungimas neturi būti tikslas”, – kalbėjo R. Skyrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji stebėjosi, kodėl priimant tokius sprendimus nepasitariama su ekspertais, su valdybos nariais, ir užsiminė apie galimybę siūlyti, kad šios organizacijos būtų pavaldžios tiesiogiai vyriausybei, esą tai apsaugotų jas nuo politikavimo.

Neįtiko verslo struktūroms

„Investuotojų forumo” vadovė taip pat užsiminė, kad sprendimas, jog Paulius Lukauskas nebevadovaus „Versliai Lietuvai, galėjo būti susijęs su kai kurių verslo struktūrų nepasitenkinimu agentūros veikla.

„Mano žiniomis yra verslo asociacijų, kurios nebuvo patenkintos, tuo, jog „Versli Lietuva” gali perimti dalį jų funkcijų”, – sakė R. Skyrienė.

REKLAMA

Jai pritarė bendrovės „Intersurgical“ generalinis direktorius Sigitas Žvirblis.

„Rajonuose yra verslo paramos centrų, kur keturių žmonių darbą puikiai galėtų atlikti vienas. Nesakau, kad taip yra visur, bet tokių funkcijų perkėlimas „Versliai Lietuvai” galėjo sukelti nepasitenkinimą”, – kalbėjo Pabradėje veikiančios įmonės vadovas.

Jis ketverius metus visuomeniniais pagrindais dirbo ir „Verslios Lietuvos” valdybos nariu.

„Buvau nustebęs, kokia moderni tai buvo organizacija, kolektyvas darė didelį darbą, – tikino S. Žvirblis. – Galbūt susikirto interesai, gal kas nors ko nors negavo. Kaip valdybos narys galiu pasakyti kad P. Lukauskas dirbo labai gerai, nematau jam alternatyvų.”

REKLAMA

Griaunamas pasitikėjimas sunkiai kurta sistema

Pasak Lino Čereškos, buvusio „Verslios Lietuvos” valdybos nario, ŪM veiksmais griaunamas pasitikėjimas sistema, kuri buvo kurta labai sunkiai: „Buvo pritraukta daug apolitiškų savo srities profesionalų, kurie dabar šluojami be priežasties. Dėl to ateityje bus sunku prisikviesti profesionalų į šias pozicijas.”

Pasak jo, prieš sprendimo atsisveikinti su P. Lukausku priėmimą, pas Ūkio ministrę lankėsi keletas „Verslios Lietuvos” valdybos narių, kurie po susitikimo tiesiog pasitraukė, grįžtamojo ryšio nebuvo, sprendimas buvo priimtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs „Litexpo” valdybos narys Darius Dulskis susitikime su žurnalistais sakė šioje istorijoje pasigendąs argumentų.

„Jei mes vertiname vadovus, pasigendu skaičių ir argumentų. Jei sutarti rodikliai, kuriuos reikia pasiekti, reikia parodyti, kad vieni jų pasiekti, kiti ne. Šiuo atveju čia prasideda tik emocijos, politiniai reikalai”, – kalbėjo D. Dulskis.

Yra priežasčių skubėti

Verslininkas Viktoras Butkus, buvęs vienas iš biotechnologijų kompanijos „Fermentas“ vadovų ir „Investuok Lietuvoje“ valdybos narys piktinosi, kad viskas daroma labai greitai ir nepaaiškinus, dėl kokių priežasčių vyksta vadovų kaita.

REKLAMA

„Skubėjimas kelia nerimą, nes puikiai žinote, kad „Verslios Lietuvos” vadovui yra likę pora mėnesių kontrakto, „Investuok Lietuvoje” vadovei – pusė metų. Tad tikrai būtų galima išlaukti ir pakeisti natūraliu būdu. Tai bloga praktika, kuri parodo, kad yra svarbių priežasčių skubėti”, – kalbėjo verslininkas.

Jis svarstė, jog ŪM ieško paramos verslininkų grupėse, kurios nėra patenkintos šių dviejų organizacijų darbo, tačiau nepatikslino, kokios tai verslo grupės.

Skatina protų emigraciją

Keletos nevyriausybinių organizacijų steigėjas, rėmėjas ir valdybų narys Tadas Langaitis susitikime teigė, kad tokie ministrės B. Vėsaitės veiksmai skatina protų emigraciją.

REKLAMA

„Jau pasigirdo vyriausybės lozungai, kad migracija yra vienas pagrindinių darbų. Tačiau viskas vyksta priešingai. Tai nėra tik P. Lukausko ir M. Dargužaitės istorijų sužlugdymas, su jais pasitrauks dar bent kelios dešimtys žmonių ir jie greičiausiai neliks dirbti Lietuvoje”, – kalbėjo T. Langaitis.

„Danske bank” vadovas Gintautas Galvanauskas teigė visai neseniai naudojęsis „Investuok Lietuvoje” paslaugomis, „Danske bank” kuriant kompetencijų centrą Vilniuje.

„Organizacija profesionaliai prisidėjo prie investicijos pritraukimo. Profesionalumas ryžtas, energija, buvo tokio lygio, kurį turi išsivysčiusios šalys. Tai tikrai buvo tas lygmuo, kurio mums reikia čia, Lietuvoje”, – „Investuok Lietuvoje” paslaugas gyrė verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslo atstovai planuoja kreiptis į Vyriausybę su prašymu atstatyti buvusią padėtį ir sugrąžinti P. Lukauską į pareigas.

Ekonomika.lt primena, kad praėjusią savaitę Ūkio ministerija pranešė, jog VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius P. Lukauskas iš einamų pareigų traukiasi šalių sutarimu. Ūkio ministerijos pranešime spaudai teigiama, kad jis penktadalį darbo laiko skirdavo asmeniniams reikalams. P. Lukauskas teigia, kad gavo pasiūlymą likti direktoriaus pavaduotoju arba trauktis iš pareigų.

„Gavau iš ministerijos pasiūlymą likti direktoriaus pavaduotoju arba pasitraukti iš posto. Turbūt per dideli pinigai, kurių nekontroliuoja, juda per šią organizaciją. Turbūt yra noras kontroliuoti tuos pinigus, kurie skiriami verslo skatinimui“, – praėjusią savaitė Ekonomika.lt sprendimą komentavo P. Lukauskas.

REKLAMA

Kol kas nenumatyta, kas laikinai vadovaus „Versliai Lietuvai“. Neoficialiai teigiama, kad organizacijos gali būti jungiamos, potencialia jų vadove įvardijama įtakinga socialdemokratė Violeta Boreikienė.

Organizacijai P. Lukauskas pradėjo vadovauti 2009 metų pabaigoje. Tuo metu ji vadinosi „Eksportuojančioji Lietuva". 2010 metų pradžioje, atskyrus eksporto skatinimo ir investicijų pritraukimo funkcijas, buvo įkurtos dvi naujos įstaigos „ „Versli Lietuva" ir „Investuok Lietuvoje". Iki tol P. Lukauskas dirbo bendrovėje „Procter&Gamble" Londone.

Ingrida Mačiulaitytė  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų