Istoriją paviešino organizacijos ir profiliai, skelbiantys apie panašias istorijas. Jų žiniomis, liepos 19 d. per festivalį „Ant bangos“ Nidoje buvo išžaginta 20-metė mergina.
Įtariama, kad mergina buvo išžaginta ją apsvaiginus, kai nepažįstamas vyras į jos gėrimą įpylė psichoaktyviųjų medžiagų.
„Festivalio metu nepažįstamas vyras ją užkalbino ir, įtariama, tyčia davė jai narkotikais apsvaigintų gėrimų“, – skelbia lygių teisių organizacija „Lygiosios“.
Merginą galimai išžagino du vyrai
Aiškėja, kad kurį laiką pasilinksminus „Kupole“, festivalyje sutiktas vyras pasikvietė 20-metę nueiti prie jūros. Tuomet galimai ir įvyko nusikaltimas.
„Ten mergina netrukus prarado sąmonę, o vėliau paaiškėjo, kad ją išžagino du skirtingi vyrai (tai patvirtino DNR tyrimas).
Ji atsipeikėjo visiškai nuoga, apleista, pažeminta – ir tik atsitiktinai pro šalį ėję nepažįstami žmonės ją pastebėjo ir padėjo“, – skelbia naktinio gyvenimo istorijas viešinantis profilis „Afterparty Police“.
Abiejuose minėtuose puslapiuose teigiama, kad policija pradėjo tyrimą.
„Informacija kol kas nepatvirtinta, bet vyksta įvairūs tyrimai ir netrukus turėtų paaiškėti daugiau. Jeigu turite bet kokios informacijos, praneškite čia arba tiesiog susisiekite su Klaipėdos policijos pareigūnais“, – prašo „Afterparty Police“.
Festivalis „Ant bangos“ vyko liepos 18–20 d. Nidos „Kupole“.
Iš organizatorių – tyla
Kol kas į žinią nesureagavo nei „Kupolas“, kur vyko festivalis, nei renginio organizatorius „Opium“.
Pastarojo socialiniuose tinkluose paskutinis įrašas nurodo apie vakarėlį po festivalio, jau Vilniuje: „Susirinkus įspūdžius po festivalio, tradiciškai juos aptariame klube.“
Žiaurų atvejį paviešinę žmonės smerkia už festivalį atsakingų asmenų tylą ir atkreipia dėmesį į per pastaruosius metus ne pirmą kartą nuskambančias skaudžias istorijas.
„Tai nėra tik nusikaltimas – tai žiaurus žmogaus orumo sutrypimas, įvykęs po festivalio vėliava, „Kupole“, mieste, kuris didžiuojasi kultūra, gamta ir laisve“, – tvirtina „Afterparty Police“.
„Šis incidentas rodo ne tik nusikaltėlių brutalumą, bet ir galimą organizatorių bei kitų atsakingų asmenų aplaidumą ir abejingumą, kurie neužtikrino pakankamo saugumo festivalyje.
Kaip galėjo įvykti toks žiaurus nusikaltimas renginyje, kuris turėjo būti džiaugsmingas ir saugus? Nusikaltėlių nebaudžiamumas kelia rimtų klausimų apie visuomenės ir atsakingų institucijų požiūrį į smurtą“, – akcentuoja „Lygiosios“.
Apsvaiginimo atvejų buvo daugiau
„Opium“ klubas ne pirmą kartą figūruoja panašiose istorijose. Pernai rudenį buvo kilęs skandalas dėl Vilniaus naktiniame klube galimai vykusių svaiginimų.
Nukentėję asmenys dalinosi siaubingomis istorijomis, kurios nutiko linksminantis „Opium“ erdvėje – nuo paralyžiuojančių narkotikų kokteiliuose iki seksualinio priekabiavimo.
Policija per vieną savaitę gavo 2 pranešimus dėl pranešėjos galimo apsvaiginimo naktiniame klube.
Pirmas pranešimas gautas spalio 13 d. 20.55 val., kad naktį iš 12 d. į 13 dieną, merginai, galimai naktiniame klube, į kokteilį buvo įdėta neaiškių medžiagų, po ko jai sutriko atmintis, smurto ar vagystės nepatyrė. Mergina nurodė, jog yra prie ligoninės.
Tačiau patruliams nuvykus į ligoninę, nepavyko rasti ar susisiekti su pranešėja, jos telefonas buvo išjungtas, ligoninėje ir namuose asmuo nerastas. Informacija tolimesniam aplinkybių patikslinimui buvo perduota į Vilniaus m. 3-iąjį policijos komisariatą.
Spalio 14 d. 16.59 val. buvo gautas antras merginos pareiškimas, kuriame ji patikslino galimo įvykio aplinkybes, tačiau negalėjo nurodyti nei konkrečios vietos, nei laiko, kur galimai buvo bandoma ją apsvaiginti. Taip pat buvo gautas pranešėjos prašymas pareigūnams gauto jos pareiškimo nenagrinėti, nes atlikus tyrimą, jokių narkotinių medžiagų nerasta.
Lauros istorija, kaip buvo apsvaiginta viename Vilniaus bare
Anksčiau naujienų portalo tv3.lt kalbinta Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasidalino istorija, kaip pernai apsilankiusi viename iš sostinės barų, tikėtina, buvo apsvaiginta nepažįstamų vyrų.
„Jie prie mūsų nelindo, tik sakė, kad nori pašokdinti ir užkalbinti. Mes labai nekreipėme dėmesio, smagiai leidom laiką ir tada pamatėm, kad jie tiesiog ateina su Margaritos kokteiliais. Iki šiol juos prisimenu“, – pridurdama, kad nuo tada nebegali gerti šio kokteilio, pasakoja Laura.
Išgėrus kokteilį, po kelių minučių, merginai pablogėjo koordinacija, aplinkos suvokimas ir apėmė silpnumas.
„Man tiesiog pradėjo temti akyse, aš pasakiau merginoms iš karto, kad turiu išeiti į lauką ir su manim abidvi išėjo. Kai visiškai užtemo akys, aš sąmonės nepraradau, bet nuo tada man tamsu, mažai ką prisimenu“, – paminėjo ji.
Vėliau išsikvietus taksi namo, merginą pykino visą kelią, bet kalbėti ji negalėjo, todėl vairuotojui nepasakė, kad ją išleistų į lauką.
Esą vairuotojas merginai apsivėmus ėmė ant jos rėkti, ištempė iš automobilio ir reikalavo 100 eurų už automobilio valymą.
„Jis paėmė mane už plaukų ir už apykaklės, tada tiesiog atidaręs dureles ištraukė mane, aš nukritau ant kelių. Kitą rytą turėjau mėlynes ant kelių. Rėkė, kad arba aš jam sumoku už valymą, arba jis kviečia policiją.
Aš nelabai suvokiau, kas vyksta, o jis prašė pervesti tuos pinigus, bet aš nesugebėjau net telefono kodo suvesti ir atrakinti, tai negalėjau jam pervesti pinigų, nors tuo metu norėjau“, – pasakoja Laura.
Vis dėlto minėtus pinigus vairuotojui sumokėjo merginos vaikinas nežinodamas, kas įvyko. Po šios patirties Laura apie tai kalbėti nenorėjo ir daug ko neatsiminė, todėl niekur nesikreipė pranešti apie įvykį.
Naktiniai klubai reaguoja tada, kai istorijos tampa viešos
Kai kuriais atvejais lankytojai skundžiasi, jog patiems naktiniams klubams ir jų darbuotojams nesvarbu, kad juose nesaugu, iki kol nukentėjusiųjų istorijos neišlenda į viešumą.
„Iš tikrųjų liūdna, kad reikia palaukti, kol įvyks didelis skandalas žiniasklaidoje, kad visi pradėtų kalbėti ir judėti. Aišku, tuo pačiu būna didelis kiekis visokių gandų ir netikrų kaltinimų“, – naujienų portalui tv3.lt anksčiau komentavo Vilniaus naktinio aljanso vadovas Markas Adamas Haroldas.
Jis pripažįsta, kad naktiniai klubai paprastai neturi prevencinės strategijos užkirsti apsvaiginimams ir prievartavimams kelią.
„Ar naktinis klubas turi kažkokią rašytinę strategiją, kaip ką daryti tokiais atvejais, aš manau, kad ne ir tikrai yra informacijos trūkumas ir tikrai dėl to buvo įsteigtas naktinis pjūvis, kad mes galėtumėme kuo daugiau skleisti tą informaciją. Bet aš nesu girdėjęs, kad klubui nerūpėtų, kai tokie dalykai vyksta“, – sakė jis.
Naktiniai klubai taip pat nėra linkę apie šokiruojančias lankytojų patirtis kalbėti viešai, mat čia nėra linksma tema.
„Jie nenori kalbėti apie tai viešai, nes čia nėra linksma tema, bet savo ofisuose ir biuruose dirbame, kad to būtų kuo mažiau“, – tikino Vilniaus naktinio aljanso vadovas.
Tačiau savivaldybė, pasak jo, yra paruošusi strateginį planą, kaip tvarkytis su šia problema naktiniuose klubuose, tai naktiniams klubams belieka jį vykdyti.
„Dabar jau negali sakyti, kad jie nežino, kaip elgtis, nes gali jungtis prie bendros kampanijos, kuri yra mokslu pagrįsta“, – tvirtino Vilniaus naktinio aljanso vadovas.
„Opium“ dar pernai pažadėjo geresnę prevenciją
Po pernai paviešintų liudijimų apie galimus svaiginimus naktiniame klube „Opium“, po kelių dienų jo administracija nutraukė tylą ir paskelbė, ką daro bei ką darys, kad tokių atvejų nenutiktų.
„Opium“ teigė, jog skatina patyrus bet kokios formos smurtą ar diskriminaciją iškart kreiptis j klubo personalą.
„Puikiai suprantame, kad labai sunku šnekėti apie traumuojančias patirtis, todėl dažnai prabylama tik po labai ilgo laiko. Tačiau svarbu suprasti, kad patikrinti informaciją praėjus savaitėms, mėnesiams ar metams yra sudėtinga“, – nurodė „Opium“ atstovai.
Manant, kad klube neturėtų lankytis konkretūs asmenys, kurių elgesys kelia nerimą ar nepatogumą, „Opium“ ragina informuoti klubo personalą – šis esą pasirengęs įtraukti įtartinus žmones į juodąjį sąrašą.
Taip pat baro darbuotojai žino slaptą pagalbos šauksmą – „Angel Shot“. Patyrus smurtą, diskriminaciją, priekabiavimą, apsinuodijus, įtarus apsinuodijimą ar tiesiog pasijutus nejaukiai, lankytojai turėtų eiti prie baro ir užsisakykite „Angel Shot“.
„Klubo kolektyvas padės susiorientuoti, adekvačiai įvertinti situaciją, o esant reikalui bus kreiptasi ir į policiją“, – skelbė „Opium“.
Po skandalo klubo atstovai teigė, jog imsis daugiau priemonių stabdyti svaiginimus. Pernai rudenį jie nurodė, kad gerai matomose vietose (prie baro, tualete, rūkykloje ir pan.) kabins plakatus, informuojančius apie klubo politiką smurto ir diskriminacijos klausimais bei instruktuojantys, ką daryti tokiais atvejais.
Tokią pačią praktiką pažadėjo taikyti ir išvažiuojamuose renginiuose, tokiuose kaip „Ant bangos“ Nidoje. Akivaizdu, ši priemonė, jei ir buvo taikyta, nebuvo veiksminga.
Be to, „Opium“ sukūrė specialų el. paštą [email protected], skirtą kreiptis minėtais atvejais.
„Kuo incidentas šviežesnis, tuo lengviau išsiaiškinti tiesą, todėl laikas šiuo atveju yra lemiamas faktorius. Kuo daugiau tikslių faktinių aplinkybių, tuo greitesnis atsakas. Jei kyla bent menkiausių įtarimų – nedelskite, nelaukite, nedvejokite“, – ragino „Opium“ atstovai.
Policija pataria
Lietuvos policija primena, kad liudytojų/nukentėjusiųjų bendradarbiavimas yra labai svarbus. Pasitaiko atvejų, kuomet asmuo po įvykio neatsiliepia pareigūnams, vengia bendrauti, nepateikia prašomos informacijos, ar prašo pranešimo nenagrinėti. Tai gali būti suprantama ir paaiškinama, jog šoko būsenoje galimas nukentėjęs ne visuomet susipranta.
Policija vadovaujasi veiksmų aprašu, kuriame numatyti veiksmai labiau orientuoti į pažeidėjų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymą.
Iš esmės, nustačius, kad asmuo buvo tyčia apsvaigintas galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, asmuo siunčiamas į medicinos įstaigą siekiant atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus apsvaigimui nustatyti. Tolimesni tyrimo veiksmai priklauso nuo įvykio aplinkybių.
Policija taip pat turi greituosius testus apsvaigimui nustatyti iš seilių mėginio, tačiau bet kokiu atveju, tokie testai negali identifikuoti visų medžiagų ir būtinas medicininis ištyrimas.
Policijos darbui didelės įtakos turi asmens parodymai, kadangi nesant tikslių duomenų ar trūkstant faktinių aplinkybių, sudėtinga rinkti kitus tyrimui reikšmingus duomenis (nustatyti galimus liudytojus, nusikalstamos veikos padarymo laiką, vietą, ieškoti vaizdo stebėjimo įrašų ir t.t.).
Bet kokiu atveju asmens parodymai nėra vieninteliai duomenys, kurie yra renkami tyrimo metu, tačiau nuoseklus pasakojimas leidžia operatyviau ir tiksliau surinkti tyrimui reikšmingus duomenis ir nustatyti galimą įtariamąjį.
„Tikslinga pabrėžti, kad klubuose ir baruose gyventojai turi būti atsargūs, prižiūrėti savo gėrimus, negerti gėrimų, kuriuos nupirko nepažįstami asmenys. Pasijautus blogai – perspėti savo draugus, klubo personalą, apsaugą, o nukentėjus – kreiptis į medikus ir policiją“, – pataria policija.
Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų platinimą svaiginant kitą asmenį be jo žinios priklausomai nuo paveikto asmens amžiaus, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 264 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 5 metų), 260 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 8 metų) arba 261 str. (nepilnamečio atveju gali grėsti laisvės atėmimas iki 12 metų).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!