• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Pirmininko Viktoro Muntiano nuomone, spartus mažmeninės prekybos augimas – akivaizdus Lietuvos ekonomikos augimo ir gyventojų perkamosios galios didėjimo požymis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau didžiųjų prekybininkų plėtrą skaudžiai pajuto smulkios prekybos įmonės, nesugebėjusios atlaikyti konkurencijos, iš kitos pusės – tiekėjai priversti taikstytis su vienašališkai nustatomomis tiekimo sąlygomis, sakoma V. Muntiano pranešime spaudai.

REKLAMA

Bet kokios iniciatyvos pažaboti didžiųjų prekybos tinklų diktatą baigiasi atsakingų institucijų baiminimusi, jog padidės kainos ir nukentės vartotojas. Tačiau niekas nekalba apie tai, kad jau šiandien maisto produktų kainos yra nepagrįstai didelės ir vartotojas brangiai moka už prekybos tinklų įsigalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos pateikti duomenys rodo, kad kainos pasidalijimas tarp ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų nėra sąžiningas. Prekybininko dalis kai kurių maisto produktų kainoje yra neadekvačiai didelė – net iki 45 proc. Pavyzdžiui, prekybininkams atitenka 31 proc. ruginės duonos kainos, virš 26 proc. – kiaulienos kainos, o kvietinių miltų – net per 45 proc. kainos. Turint galvoje, kad prekybos tinklams tiekėjai dar papildomai moka visą eilę įvairių mokesčių – stojimo, apyvartos, marketingo, lentynos ir kt., prekybos tinklų apetitas atrodo išties nepažabojamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Maisto produktų kaina jautriausiai atsiliepia skurdžiausiai gyvenantiems šalies gyventojams, skaičiuojantiems kiekvieną centą. Kaip tautos išrinktas atstovas ir atsakingas valstybės pareigūnas negaliu likti nuošalyje, kai naudojamasi pačių vargingiausiųjų padėtimi. Prekyba yra verslas, o kiekvienas verslininkas turi interesą kuo daugiau uždirbti. Tačiau dabartinis biurokratiškas atsakingų institucijų požiūris į šią problemą negali būti niekaip pateisinamas“, – įsitikinęs Seimo Pirmininkas.

REKLAMA

Konkurencijos įstatymas draudžia primesti nesąžiningas pirkimo sąlygas tiekėjams, taip pat taikyti priemones, pažeidžiančias vartotojų interesus. Tačiau ši nuostata taikoma tik dominuojančią padėtį, t.y. ne mažiau kaip 40 proc. rinkos dalį užimantiems subjektams. Naujausias vakar paskelbtas Konkurencijos tarybos tyrimas parodė, kad 12 savivaldybių iš 60 vienas iš tinklų užima didesnę nei 40 proc. rinkos dalį, o dar 7-iose – artėjama prie šios ribos. Tyrimas vykdytas remiantis 2005 metų duomenimis, todėl galima numanyti, kad šiandien puikios prielaidos piktnaudžiavimams yra sudarytos dar didesniame skaičiuje savivaldybių.

„Akivaizdu, kad jau seniai didieji prekybos tinklai piktnaudžiauja savo padėtimi, primesdami  savo sąlygas tiek tiekėjams, tiek vartotojams. Raginu aktyviai įsijungti vartotojų teises ginančias organizacijas į šio klausimo sprendimą. Tikiuosi, kad užteks politinės valios pagaliau imtis išspręsti šią įsišaknijusią problemą, surandant veiksmingą sprendimą. Sveikinu didžiųjų prekybos tinklų iniciatyvą pasirašyti gero elgesio su tiekėjais kodeksą ir manau, kad šią problemą įmanoma išspręsti tik įstatyminiu reguliavimu“, – teigia Seimo Pirmininkas V. Muntianas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų