Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Valdas Adamkus ir Lechas Kaczynskis paskelbė bendrą deklaraciją dėl Rusijos kariuomenės išvedimo iš Gruzijos.
Deklaracija tarptautinė bendruomenė ir Europos Sąjungos vyriausybės kviečiamos reikalauti, kad Rusija iki galo ir besąlygiškai išvestų savo kariuomenę iš Gruzijos teritorijos pagal rugpjūčio 12 dienos paliaubų sutartį, kurią Europos vadovai patvirtino aukščiausio lygio susitikime rugsėjo 1 dieną.
Taip pat savo deklaracijoje šalių vadovai pažymi, kad šiuo metu, kol kariuomenė neišvesta, būtų per anksti atnaujinti derybas dėl naujo partnerystės susitarimo su Rusija, rašoma Lietuvos Prezidentūros išplatintame pranešime.
„Naujas partnerystės susitarimas nesuderinamas su Rusijos kariniais įsiveržimais į kaimynines šalis. Dar kartą pabrėžiame rugsėjo 1 dienos visų Europos vadovų patvirtintų ES aukščiausio lygio susitikimo išvadų svarbą ir primename, kad derybos dėl ES ir Rusijos susitarimo galėtų būti atnaujintos tik tada, kai Rusija išves karines pajėgas iš Gruzijos ir atitrauks į pozicijas, kurias jos užėmė iki rugpjūčio 7 dienos“, - rašoma deklaracijoje.
Birželio pabaigoje prasidėjusios ES ir Rusijos strateginės partnerystės derybos buvo sustabdytos po rugsėjo 1 dieną įvykusio Europos Vadovų Tarybos posėdžio. Priimtoje deklaracijoje teigiama, kad derybos bus sustabdytos, kol bus įvykdytas reikalavimas, jog Gruzijoje teritorijoje esančios Rusijos karinės pajėgos grįžtų ten, kur buvo iki prasidedant Rusijos ir Gruzijos karui.
Iki rugpjūčio 8 dieną prasidėjusio Gruzijos ir Rusijos karinio konflikto pagal galiojusius susitarimus Rusija turėjo teisę dislokuoti Pietų Osetijoje apie 500 taikdarių, o Abchazijoje - iki 3000. Šiuo metu Pietų Osetijoje ir Abchazijoje gali būti iki 8000 Rusijos karių, nors pagal susitarimus minėtuose reginiuose gali būti dislokuoti tik taikdariai, o ne kariai.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.