Europos Sąjunga (ES) turi prisidėti tiesiant tiltus tarp "energetinių salų" ir kurti bendrą Europos energetikos tinklą, teigia Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.
Prezidentas V. Adamkus pasveikino į Vilnių atvykusius valstybių vadovus ir pažymėjo, kad tarptautinis bendradarbiavimas yra veiksmingiausias būdas esminiams globaliniams ir regioniniams iššūkiams spręsti, kurių pobūdis ir mastas kitoks nei anksčiau, sakoma Prezidento Spaudos tarnybos pranešime.
„Senkantys tradiciniai energijos ištekliai, priklausomybė nuo naftos ir dujų, nuo vienintelio arba nuo nenuspėjamo importo šaltinio, abejotinos kai kurių tarpininkų paslaugos, kylančios energetikos kainos, klimato pokyčiai – šie ir daugelis kitų energetikos saugumo problemų nepripažįsta sienų ir turi didžiulę įtaką kiekvienos šalies ir kiekvieno žmogaus gyvenimui. Tinkamai neišspręstos šios problemos kelia grėsmę mūsų vidaus politikai, gerovei bei saugumui ir kenkia tarptautiniam stabilumui. Akivaizdu, kad globalias problemas reikia spręsti globaliai“, - sakė šalies vadovas.
Prezidentas pabrėžė, kad Europos Sąjunga kartu su transatlantiniais kaimynais turi kurti aiškią ir vieningą bendradarbiavimo su pagrindiniais partneriais energetikos sektoriuje strategiją, remdamiesi skaidrumo, abipusio pasitikėjimo, sąžiningos konkurencijos ir nediskriminacijos principais. „Svarbu stiprinti įvairių Europos išorinės energetikos politikos priemonių suderinamumą, nes tai padėtų užmegzti abipusiai naudingą bendradarbiavimą su išorės partneriais“, - teigė prezidentas V. Adamkus, - „Europos Sąjunga privalo turėti vieningą nuomonę šiuo klausimu ir kalbėti vienu balsu. Aiški ES energetikos politika gali duoti geresnių rezultatų nei 27 mažos ar stambios politikos kryptys kartu sudėtos“.
Respublikos vadovas pažymėjo, kad ES turi ieškoti patikimų ir įvairių energijos tiekimo šaltinių, įskaitant naujus šaltinius ir naujus alternatyvius kelius, ypač iš tų šalių, kurios energetikos partnerystę grindžia abipuse pagarba ir nediskriminacija, kokios ir yra Kaspijos ir Juodosios jūros regiono šalys. Šalies vadovas išreiškė įsitikinimą, kad reikėtų geriau išnaudoti šio regiono galimybes.
Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Europos Sąjunga turėtų rasti būdų aktyviam ir atviram dialogui bei gerai subalansuotam bendradarbiavimui su Rusija, kuri yra ir išliks svarbia ES energetikos partnere. „Europai reikia Rusijos lygiai taip pat, kaip Rusijai reikia Europos. Akivaizdu, kad mūsų priklausomybė yra abipusė. ES ir Rusijos energetinis dialogas atneš sėkmingų ir abiem pusėms naudingų rezultatų, jei žaisime pagal tas pačias taisykles, pagrįstas skaidrumo, abipusio pasitikėjimo, savitarpiškumo ir ne- diskriminacijos principais. Šis kelias – vienintelis. Mes pakvietėme Rusijos vadovus atvykti į šią Konferenciją ne tik todėl, kad Rusija yra labai svarbi energetikos partnerė, bet ir todėl, kad Lietuva tiki, jog ilgalaikiai ir perspektyvūs susitarimai įvyksta tik atvirose diskusijose, o ne už uždarų durų Vilniuje, Briuselyje ar Kremliuje“, - atidarymo kalboje teigė šalies vadovas.
Prezidentas V. Adamkus pridūrė, kad siekiant tinkamai spręsti pasaulinius energetikos saugumo iššūkius, būtina pagyvinti ir sustiprinti transatlantinį dialogą energetikos klausimais. Šalies vadovo teigimu, ES ir JAV turėtų ryžtingiau imtis lyderio vaidmens ir skatinti laisvosios rinkos principus energetikos sektoriuje visame pasaulyje.
Šalies vadovas pažymėjo, kad Krokuvoje pradėtas ir Vilniuje tęsiamas dialogas energetikos klausimais suteikia papildomos vertės ir turėtų tapti nuolatinis. Prezidentas išreiškė norą, kad Vilnius ir būsimos konferencijos ne tik sustiprintų dialogą, bet ir paragintų politikus imtis konkrečių ir realių veiksmų. „Saugumas ir gerovė pirmiausia yra užkoduoti drąsiuose ir viziją turinčiuose politikos vadovų sprendimuose“, - pabrėžė V. Adamkus.