Antradienį privalomojo referendumo dėl atominių elektrinių statybos Lietuvoje iniciatyvinė grupė Vyriausiajai rinkimų komisijai grąžino referendumo lapus su surinktais parašais.
„Pasisakydami už privalomojo referendumo dėl atominės elektrinės rengimą mūsų iniciatyva pasirašė daugiau nei 110 tūkst. Lietuvos piliečių. Daugiau nei tūkstantis žmonių, daugiausia užsienyje gyvenantys lietuviai, pasirašė elektroniniu būdu. Parašų rinkimas davė puikių rezultatų – Lietuvoje vyks nepatogus valdžiai konsultacinis referendumas, kurio baigtis priklausys nuo argumentų ir diskusijų“, – sakė iniciatyvinės grupės koordinatorius Tomas Tomilinas.
Pasak privalomojo referendumo grupės koordinatoriaus, visų kitų ankščiau vykusių referendumų lemtis buvo galima prognozuoti. Todėl Privalomojo referendumo iniciatyvinė grupė tęs darbą, nes laukia atsakingas referendumo agitacijos laikas.
„Kviečiame visas organizacijas, kurios ketina agituoti žmones referendume balsuoti prieš naujos Visagino atominės elektrinės projektą, burtis į bendrą koordinacinę grupę, siekiant išvengti atominės elektrinės priešininkų skaldymosi. Vyriausybė ketina mesti milžiniškus pinigus Visagino projekto propagandai, todėl visos antiatominės jėgos turi vienytis bendriems tikslams: pasiekti, kad referendumo metu žmonės pasisakytų prieš VAE, nutraukti derybas su korporacijomis ir priversti Lietuvą bei Europos sąjungą visomis diplomatinėmis priemonėmis stabdyti Baltarusijos ir Kaliningrado branduolinius projektus“, – ragino T. Tomilinas.
VRK vadovas Zenonas Vaigauskas teigė, kad surinkti 300 tūkst parašų, kiek tam, kad būtų surengtas referendumas, reikalauja Konstitucija, yra sudėtinga.
Jis prisiminė tik kelis atvejus, kai surinktų parašų skaičius priartėjo prie reikiamo arba net viršijo jį.
„1994 metais būsimieji konservatoriai surinkto daugiau nei pusę milijono parašų, jie norėjo, kad būtų sušauktas referendumas dėl indėlių atstatymo ir kitų klausimų, tada buvo didžiulis referendumo įstatymo tekstas. Prie 300 tūkst. parašų buvo priartėję ir būsimos Darbo partijos (DP) nariai – jie rinko parašus dėl dviejų referendumų – vienas dėl tiesioginių metų rinkimų, kitas dėl seniūnų, bet tada nustatėme, kad buvo padaryta daug klaidų, renkant parašus, jie neatitiko įstatymo reikalavimų ir pripažinome, kad tie parašai nesurinkti“, - pasakojo VRK vadovas.
Daugiau, anot VRK vadovo, priartėjimo prie 300 tūkst. parašų surinkimo Lietuva beveik neturėjo, nors iniciatyvų būna nemažai.
Tarp tokių iniciatyvų – 2008 metais vykęs bandymas surengti referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo. O štai 1996 metais buvo rengiami net trys referendumai rinkimų metu, tačiau jie irgi nepavyko, nes arba nesusirinko reikalingas rinkėjų skaičius, arba rinkėjų nuomonės pasiskirstė taip, kad referendumo nuostatos nebuvo priimtos.
Pasak Z. Vaigausko, išimtys – yra rezultatyvūs referendumai, kuriuose buvo didelis politinių jėgų sutarimas, pavyzdžiui, dėl Konstitucijos, dėl Sovietinės kariuomenės žalos atlyginimo, dėl pirmojo Konstitucijos straipsnio „Lietuva – laisva demokratinė valstybė“.
Paklaustas, ar planuojama sumažinti reikalingų parašų skaičių, Z. Vaigauskas pabrėžė, kad VRK to padaryti negali, nes parašų skaičius yra nustatytas Konstitucijoje. Pasak jo, būta iniciatyvų šį skaičių mažinti iki 100 tūkst. parašų, taip pat pasiūlymų pratęsti parašų rinkimui skirtą laiką, nes jis yra tikrai neilgas. Kaip palyginimą, VRK vadovas pateikė Europos Sąjungos piliečių iniciatyvas, kurie per visas valstybes turi surinkti 1 mln. parašų, kad klausimas būtų svarstomas Europos Komisijoje (EK).
„Šiai iniciatyvai Lietuvai reikia surinkti 9 tūkst. parašų ir tam skiriami metai laiko. Pas mus skiriamas 3 mėnesių terminas (300 tūkst. parašų surinkti - aut. past.) yra pakankamai trumpas“, - teigė jis.
„Referendumui surinkti parašus yra sunku, jam turėtų būti skiriamas arba didesnis laikas, arba parašų skaičius sumažintas“, - pridūrė VRK vadovas.
Z. Vaigauskas teigė, kad didžiausia planuojama referendumo kaina – 4 mln. litų, tačiau pakeitus referendumo įstatyme nustatytas procedūras ir priartinant jas prie Seimo rinkimų įstatyme nustatytų procedūrų, pinigų suma galėtų būti dvigubai mažesnė.
- - - - - -
Referendumo iniciatoriai, pasisakantys prieš visas atomines elektrines regione, siekia, kad Lietuvos gyventojai galėtų priimti įstatymą, kuriuo užkirstų kelią naujų atominių elektrinių statybai Lietuvoje.
Tuo metu pirmadienį Seimas pritarė grupės parlamentarų siūlymui ir nutarė, kad rudenį kartu su rinkimais į parlamentą vyks referendumas dėl to, ar statyti naują branduolinę jėgainę Visagine.