Tyrimo duomenimis, per pastaruosius dvejus metus neoficialiai pinigais ar dovanomis medikams dažniau atsidėkojo vyresni nei 50 metų amžiaus gyventojai. Tai pripažino 17 proc. respondentų, apsilankiusių valstybinėse gydymo įstaigose.
Kitoks pasiskirstymas jaučiamas tarp kitų amžiaus grupių. Apklausos duomenimis, 30–49 metų amžiaus tarpe neoficialiai dovanomis pripažino atsidėkojęs kas dešimtas (11 proc.) respondentas, o jaunimo grupėje (18–29 m.) – tik 5 procentai.
Iš viso per pastaruosius dvejus metus neoficialiai dovanas valstybinių gydymo įstaigų medikams yra davę 14 proc. asmens sveikatos priežiūros paslaugas čia gavusių pacientų.
Tyrimo duomenys atskleidžia, kad neoficialiai už paslaugas dažniau atsidėkojo moterys (15 proc.) nei vyrai (13 proc.). Taip pat gyventojai su mažiausiomis, iki 1 tūkst. eurų, (18 proc.) arba didesnėmis nei 1,8 tūkst. eurų (18 proc.) šeimos pajamomis per mėnesį.
Respondentai su vidutinėmis (nuo 1 iki 1,8 tūkst. eurų) šeimos pajamomis per mėnesį, neoficialiai valstybinėse įstaigose dirbantiems medikams už suteiktas sveikatos paslaugas atsidėkojo 12 proc., o 8 proc. savo pajamų nenurodė.
Pažymima, kad dviejų metų laikotarpyje neoficialiai dovanas gydytojams yra davę tiek kaimo (15 proc.), tiek miesto (14 proc.), tiek didmiesčio (14 proc.) valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų pacientai.
Beveik šeši iš dešimties respondentų (57 proc.) mano, kad privačios gydymo įstaigos prisideda prie korupcijos mažinimo sveikatos sektoriuje, nes čia nėra poreikio neoficialiai pinigais ar dovanomis atsidėkoti medikams. Su tuo nesutinka 29 proc. gyventojų, o 14 proc. – atsakymo nepateikė.
Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ apklausą vykdė tiesioginiu interviu metodu 2023 metų lapkričio 16–27 dienomis. Jos metu buvo apklausti 1018 pilnamečių Lietuvos gyventojų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!