Analizuojant Danijos, Švedijos, Norvegijos ir Suomijos pagrindinių interneto leidinių praėjusių metų sausio - spalio mėnesiais pasirodžiusius įvairaus žanro pranešimus, atrinkta ir išnagrinėta beveik 11 000 publikacijų apie Lietuvą ir lietuvius.
Daugiausiai apie Lietuvą rašyta Danijos ir Švedijos naujienų laikraščiuose, o ketvirtadalyje visų pranešimų Lietuva ir lietuviai minėti tarp nusikaltimų. Dauguma šių publikacijų buvo susiję tik su dviem įvykiais – Nerijaus Bilevičiaus, nužudžiusio švedę Lisą Holm, ir Donato Lukoševičiaus, kaltinamo 2011 metais nužudžius sugyventinės Kristinos Sviglinskajos vaiką, bylomis. Kitose kriminalinėse žinutėse neigiamame kontekste minimi emigrantai iš Lietuvos.
Skandinavijos skaitmeninėje žiniasklaidoje apie Lietuvą buvo rašoma ir tarp politikos, kultūros ir sporto įvykių. Tiesa, tik 9 proc. tyrimui atrinktų publikacijų buvo tokių, kuriose apie Lietuvą skelbiama išsamiau nei tik minint Lietuvos vardą tarp kitų Europos Sąjungos ar NATO šalių narių ar sporto varžybų rezultatų suvestinėse lentelėse.
Politikos naujienose Lietuva dažniausiai buvo minima analizuojant Rusijos keliamą grėsmę, pristatant Lietuvą kaip partnerę, laisvę apgynusią šalį, taip pat – kaip ir galimą pavyzdį Gruzijai susidariusioje politinėje situacijoje. Tirtu laikotarpiu vyko keli kultūriniai renginiai – Švedijos muzikos apdovanojimai, kuriuose metų atlikėjos titulą laimėjo ir, atsiimdama apdovanojimą, žemaitiška tarme kalbėjo repo atlikėja Silvana Imam; vyko „Eurovizijos“ konkursas, kuriame 9-tą vietą užėmė Lietuvos atlikėjas Donny Montel. Apie šiuos įvykius daugiausiai rašyta publikacijose, kuriose Lietuva minima teigiamai. Sporto rubrikoje su Lietuva buvo siejami ir minimi futbolininkas Lukas Spalvis, Jurgita Kaušaitė (buvusi Švedijos moterų krepšinio rinktinės trenerė), Rūta Meilutytė. Apie 5 proc. visų straipsnių sudarė Lietuvos paminėjimai verslo skiltyse, siejant Lietuvą su Skandinavijos įmonių (tokių kaip Swedbank, Nordea ir pan.) filialais, jų veiklos rodikliais Lietuvoje. „Užsienio šalių žiniasklaida temas atsirenka vertindama jas pagal aktualumą, artumą, svarbumą, tačiau šiais aspektais Lietuva Skandinavijos valstybėms nėra išskirtinė. Nors tirtu laikotarpiu pateikta ir teigiamų publikacijų apie Lietuvą, bendras šalies įvaizdis žiniasklaidoje nėra teigiamas. Turint omenyje, kad Skandinavijos verslas ir turistai yra geidžiami Lietuvoje, tendencija tikrai prasta“, - sako Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto prodekanė doc. dr. Renata Matkevičienė.
Apie tyrimą:
Tyrimą bendradarbiaujant su „Investuok Lietuvoje“ atliko Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto magistrantūros studentai. Straipsnių atranka atlikta pasitelkiant profesionalią interneto monitoringo sistemą „NewsPoint“. Tyrimo laikotarpis – 2016 m. sausio 1 d. – spalio 31 d.