REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Paįstrio seniūnijos Stačiūnų miške esančias 1863–1864 metų sukilėlių kapines ir jiems atminti pastatytą paminklą veda kelias pro milžinišką sąvartyną. Jo, kaip ir beveik dviejų dešimčių kitų rajono sąvartynų, niekaip neįstengiama sutvarkyti. Kiek ilgai prieš svečius raudonuos Paįstrio seniūnas ir vietos gyventojai?

REKLAMA
REKLAMA

 

Pribloškiami vaizdai

Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas nerimauja, kad šiemet minint 1863 metų sukilimo 150-ąsias metines neturėsiąs kur dėti akių prieš svečius, atvyksiančius į Stačiūnų mišką pagerbti čia palaidotų sukilimo dalyvių.

REKLAMA

Kelias į sukilėlių kapus ir jiems pastatytą paminklą veda pro Žaliapurvių kaimą, kuriame stūkso jau nebeveikiantis, bet vis didėjantis sąvartynas.

Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) šį sąvartyną turėjo sutvarkyti pernai, tačiau darbai, kaip ir kituose dviejose dešimtyse sąvartynų, dar neprasidėjo ir artimiausiu metu neprasidės.

Tirpstant sniegui atsiveria siaubingas vaizdas – krūvos senų padangų, gelžgalių, sulaužytų baldų, pradraskytų šiukšlių maišų.

REKLAMA
REKLAMA

V. Šležas sakė, kad atliekų kalnai akis bado vietiniams gyventojams, tad neįsivaizduojantis, kokį įspūdį išsiveš užsieniečiai, jeigu atvyks aplankyti Stačiūnų miške esančio istorinio paminklo.

„Į šį lankytiną objektą nukreipia kelio ženklai. „Vaizdingas“ maršrutas tikrai sukels šoką ne vienam ekskursantui“, – neabejoja seniūnas.

Prie Paįstrio, Gegužinės kaime, esantį sąvartyną kartkartėmis traktoriumi nustumdo vietos ūkininkas. Vietiniai stebi, kad į jį nebūtų vežama šiukšlių.

O Žaliapurvių kaime esantis šiukšlynas yra gana atokiai nuo gyvenamųjų namų, tad čia gamtos teršėjai atliekas gabena nebijodami būti sučiupti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žaliapurvių kaimas priklauso Panevėžio seniūnijai. Tačiau už neveikiančius sąvartynus formaliai seniūnijos neatsakingos. Jie yra PRATC surasto rangovo – įmonės „LitCon“, kuri turi juos sutvarkyti, žinioje.

„Būtų gražu, kad bent prieš sukilimo 150-ąsias metines apkuoptų“, – kalbėjo V. Šležas.

Svarbus istorinis įvykis

Šiuos metus Seimas yra paskelbęs 1863-iųjų sukilimo metais, norėdamas pabrėžti jo istorinę ir kultūrinę reikšmę lietuvių, baltarusių ir lenkų tautoms.

Pasak istorikų, šis sukilimas – tai tautų nacionalinio ir socialinio išsivadavimo kova prieš Rusijos imperijos valdžią. Laisvės kovos vyko Rusijos okupuotoje Lenkijoje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.

REKLAMA

Lenkijoje sukilimas prasidėjo 1863 metų sausio mėnesį, Lietuvoje – kovą. Rusijos okupacinė armija ginkluotą kovą galutinai numalšino 1864-ųjų rudenį.

Panevėžio apylinkėse paskutinis sukilėlių būrys sunaikintas 1864 metų rugsėjo 30 dieną Stačiūnų miške, netoli Žaliapurvių kaimo.

Istorinė medžiaga skelbia, kad sukilėlius užpuolė 100 kazokų ir 48 pėstininkų dalinys. Žuvę sukilėliai palaidoti miško kapinėse, jiems atminti pastatytas koplytstulpis.

Vis dar tvarkomi popieriai

„Sekundė“ jau ne kartą rašė apie smarkiai vėluojančius neveikiančių sąvartynų uždarymo darbus.

REKLAMA

PRATC anksčiau aiškino, kad sąvartynų uždarymo darbai stringa dėl teisminių ginčų su konkursą rangos darbams atlikti pralaimėjusia įmone.

Jau kuris laikas rangovas aiškus – sąvartynus rekultivuos bendrovė „LitCon“ (buvusi „Pireka“).

Tačiau atsirado kita problema – neveikiančiuose sąvartynuose išaugo kalnai šiukšlių, PRATC tenka skelbti naujus konkursus papildomiems darbams.

Iš beveik 30 Panevėžio rajone esančių uždarytų sąvartynų visiškai sutvarkyta tik trečdalis.

PRATC projektų įgyvendinimo padalinio vadovė Daiva Bručienė sakė, kad šiuo metu yra vykdomos rangos sutarties keitimo procedūros – koreguojami techniniai projektai, atliekama jų ekspertizė, derinama su Aplinkos ministerija, Viešųjų pirkimų tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Bručienės teigimu, Viešųjų pirkimų tarnybai neseniai supaprastinus papildomų darbų pirkimo procedūras, atsirado vilties greičiau sutvarkyti visus formalumus, susijusius su sąvartynų uždarymu.

PRATC sąvartynus turi sutvarkyti iki šių metų pabaigos, tačiau nežadėjo, kad Žaliapurvių kaime artimiausiu metu prasidės darbai.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas Valdemaras Jakštas sakė, kad jie irgi labai suinteresuoti neveikiančių sąvartynų rekultivavimu, tačiau supranta, jog darbai stringa dėl objektyvių priežasčių.

REKLAMA

„Sąvartynų uždarymo darbai smarkiai vėluoja visoje Lietuvoje. Panevėžio regioninis atliekų tvarkymo centras buvo įsteigtas vienas iš paskutinių, jei ne pats paskutinis. Apskrityje yra per 90 neveikiančių sąvartynų, iš jų trečdalis – Panevėžio rajone“, – kalbėjo jis.

V. Jakštas patikino, kad už neveikiančių sąvartynų priežiūrą atsakingas PRATC pasirinktas rangovas.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų