REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą užklupusiai pabėgėlių iš Baltarusijos krizei – dešimt dienų. Per šį trumpą laiką buvo sumušti visi rekordai – nelegalių migrantų sulaikyta 20 kartų daugiau nei per visus praėjusius metus. Pranešama, kad juos išsiųsti į jų kilmės šalis Vidaus reikalų ministerija (VRM) turi du variantus. Taip pat žinoma dalis informacijos, kaip organizuojami pabėgėlių patekimo į Lietuvą procesai.

Lietuvą užklupusiai pabėgėlių iš Baltarusijos krizei – dešimt dienų. Per šį trumpą laiką buvo sumušti visi rekordai – nelegalių migrantų sulaikyta 20 kartų daugiau nei per visus praėjusius metus. Pranešama, kad juos išsiųsti į jų kilmės šalis Vidaus reikalų ministerija (VRM) turi du variantus. Taip pat žinoma dalis informacijos, kaip organizuojami pabėgėlių patekimo į Lietuvą procesai.

REKLAMA

Pirmadienį opozicijos iniciatyva Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas rinkosi į neeilinį posėdį aptarti migrantų problemos valdymą šalyje.

Jame dalyvavę vidaus reikalų viceministrai – Vitalijus Dmitrijevas ir Arnoldas Abramavičius pasakojo, ko bus papildomai imtasi pabėgėlių krizei valdyti.

Identifikuoja daugelį pabėgėlių

Pabėgėlius iš Baltarusijos, kirtusius Lietuvos sieną, anot viceministro A. Abramavičius, sugrąžinti atgal nėra galimybių, nes Baltarusija jų nepriima, o pirmoji šalis, kurioje jie pateikia prieglobsčio suteikimo prašymus – Lietuva.

REKLAMA
REKLAMA

Nors ir 90 proc. visų pabėgėlių atvyksta be dokumentų – nustatyti jų kilmės šalis vis dėlto dažniausiai pavyksta.

Algoritmai yra identifikuoti, jie per daug nesislepia, pirminę apklausą daro Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), antrinę – Migracijos departamentas.<…> Pusė jų (pabėgėlių – aut. past.) yra iš Irako – dauguma ne Irako arabai, bet kurdai. Iš Turkijos atvyksta ne tiek ir daug, jie nesudaro 5 proc.“, – sakė jis.

REKLAMA

Nors ir identifikuoti pabėgėlius pavyksta, tačiau prieiti prie gilesnės informacijos, sužinoti, ar žmogus kelia pavojų nacionaliniam saugumui ar ne, A. Abramavičiaus teigimu, kol kas neįmanoma.

Išskyrė du išsiuntimo į kilmės šalis būdus

Sušauktame neeiliniame Seimo posėdyje A. Abramavičius teigė, kad numatoma, jog tik dalis – 10 proc. nelegalių migrantų Lietuvoje gaus prieglobstį. Norima, kad 90 proc. būtų išsiųsta į jų kilmės šalis.

Tam VRM numatė du pabėgėlių išsiuntimo į variantus.

„Arba jie savanoriškai įsipareigoja grįžti į kilmės šalį su tam tikrais kišenpinigiais, nes žinoma, kad toks Irakas neprisiima savo piliečių.

REKLAMA
REKLAMA

Arba antras variantas – FRONTEX tarnyba, kuri turi mechanizmą sugrąžinti žmones į jų kilmės šalis“, – kalbėjo A. Abramavičius.

Svarstoma, kad įvykus susitarimui su Irako Vyriausybe, pabėgėliai būtų išgabenti iš Lietuvos per 4 reisus: „Šviesa tunelio gale yra, bet tokia pakankamai ilga“, – neslėpė ministras.

Jo teigimu, grąžinimo eigą komplikuoja nepilnamečiai vaikai, kurių šiai dienai – keli šimtai.

Pasiekė informacija apie pabėgėlių patekimo į Lietuvą procesus

Galimai pabėgėlius į Lietuvą siunčią Baltarusijos režimas, tačiau viceministro V. Dmitrijevo teigimu, kalbėti su režimu negalima, nes ji neigia bet kokį įsitraukimą ir sienos pažeidimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes turime tam tikros informacijos, kaip tie procesai organizuojami, kas už jų stovi, ką bandoma padaryti, kad Lietuvai būtų sunkiau tą krizę valdyti. Iš esmės tos informacijos yra, mes jos gauname iš kitų institucijų.

Manyčiau, kad bendrauti su režimu, kai vyksta tokie procesai, būtų nepriimtina, o tai susiję su visa ES pozicija“, – teigė jis.

Dalį informacijos pateikė nelegalūs migrantai.

„Turime informacijos susijusios su vizų išdavimais, su režimo prašymais jau ten suteikti prieglobstį. Tikrai įvairių dalykų gauname iš tų žmonių, kurie kerta Lietuvos sieną, tai  tikrai ta informacija yra analizuojama, vertinama“, – pridūrė viceministras.

REKLAMA

Norima sumažinti prieglobsčio suteikimo skaičius

A. Abramavičius teigė, kad pabėgėliai dažniausiai nesislapsto ir patys prisiduoda Lietuvos pareigūnams.

Antradienį Seime bus vyks įstatymo pateikimas, kuris leistų dvigubai sumažinti prieglobsčių suteikimą užsieniečiams.

„Jos vienos dosniausių Europos Sąjungoje, tai teisinė bazė leis apriboti migrantu judėjimą. <…> Visuomeninės organizacijos labai aktyviai stebi, kad maksimaliai visi prieglobsčio prašytojai turėtų tas pačias teises kaip ir Lietuvos piliečiai“, – sakė jis.

Dar penktadienį ministrė Agnė Bilotaitė sakė, kad: „Įstatymų pakeitimų tikslas, suvaldyti neteisėtos migracijos srautus ir jų keliamas iššūkius“.

REKLAMA

Siekiama, kad priėmus įstatymo pakeitimus migracijos procedūros sutrumpėtų iki 10 dienų.

Sulaikomų migrantų skaičius mažėja

Sulaikomų neteisėtų migrantų skaičius ties siena su Baltarusija po truputį mažėja, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Antanas Montvydas.

„Nuo metų pradžios turime sulaikę per 1660 neteisėtų migrantų, šios dienos rezultatas – jau 16 asmenų. Per savaitgalį, liepos 9–11 dienomis sulaikėme 155 neteisėtus migrantus, kai praėjusį savaitgalį – 426“, – pirmadienį interviu Lietuvos radijui sakė A. Montvydas.

Jis pažymėjo, kad pastaruoju metu sulaikomų neteisėtų migrantų skaičius, palyginti praėjusį ir ankstesnį savaitgalį, sumažėjo, nors birželį sulaikyti 473 migrantai, o per liepos dvi savaites – beveik tūkstantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galime sakyti, kad po truputį tas skaičius mažėja“, – sakė A. Montvydas.

Santykiams su Baltarusija prastėjant, per šią šalį į Lietuvą pradėjo vykti rekordinis kiekis nelegalių migrantų.

Minskas tvirtina migrantų Baltarusijos teritorijoje nebestabdantis dėl ES sankcijų.

Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija Lietuvos pareigūnai sulaikė 1634 migrantus – 20 kartų daugiau nei pernai. Daugelis jų yra iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių.

 Nuo sekmadienio ryto iki pirmadienio ryto, pirminiais duomenimis, sulaikyta 60 neteisėtai Baltarusijos ir Lietuvos sieną kirtusių migrantų, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų