• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tokio konflikto Seime dar nebuvo: konservatores išvadino nemoteriškomis, o valstietį – šovinistu

Žengė pirmą žingsnį sumažinti apsaugą premjerei ir Seimo pirmininkei

Premjerė Ingrida Šimonytė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pageidauja būti mažiau saugomos laisvu nuo darbo metu. Pristatydama siūlymą ministrė pirmininkė teikė kasdienius pavyzdžius, kaip negali, kada tik sumąsčiusi, nuvykti aplankyti tėvų kapų, nuvykti pas draugus ar nuvažiuoti paskanauti burgerio. Jos teigimu, Lietuvoje vadovai yra pernelyg griežtai saugomi, kai tai nėra būtina, nes privačių planų, kurie nėra oficialios darbotvarkės dalis, niekas nežino.

Premjerė Ingrida Šimonytė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pageidauja būti mažiau saugomos laisvu nuo darbo metu. Pristatydama siūlymą ministrė pirmininkė teikė kasdienius pavyzdžius, kaip negali, kada tik sumąsčiusi, nuvykti aplankyti tėvų kapų, nuvykti pas draugus ar nuvažiuoti paskanauti burgerio. Jos teigimu, Lietuvoje vadovai yra pernelyg griežtai saugomi, kai tai nėra būtina, nes privačių planų, kurie nėra oficialios darbotvarkės dalis, niekas nežino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentarai suabejojo, ar tik premjerė I. Šimonytė nenori veikti ką nors slapčia, pavyzdžiui, paimti kyšį arba parūkyti žolės. Tarp valstiečio žaliojo Dainiaus Gaižausko ir konservatorių kilo ištisas žodžių mūšis: politikas ėmė žeminti moteris, pavadino konservatores nemoteriškomis, o konservatorių socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė politiką išvadino šovinistu ir siūlė pasižiūrėti, kaip atrodo ir kaip bendrauja. 

REKLAMA

Seimo nariai kiek vėliau pritarė projektui po pateikimo, tai reiškia, kad klausimo svarstymas persikels į Seimo komitetus. 

REKLAMA
REKLAMA

Paaiškino, kodėl nori mažiau apsaugos

Aiškindama, kodėl laisvu nuo darbo metu nenorėtų būti taip griežtai saugoma, premjerė I. Šimonytė pastebėjo, jog privatūs planai paprastai nėra viešai skelbiami, jų niekas nežino, tačiau tiek ji, tiek Seimo pirmininkė tuo metu vis tiek yra griežtai saugomos. Tarkime, jeigu premjerė savaitgalį esant gražiam orui sugalvoja nuvykti į kapines aplankyti tėvų kapų, ji turi išsikviesti visą kortežą bei jo laukti, kad ją „nubogintų“, nors realiai tokio poreikio esą nėra. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu savaitgalį susiklostė puikus oras ir aš nuspręsčiau, kad galėčiau nuvažiuoti aplankyti savo tėvų kapus, ką aš padaryčiau, jei būčiau privatus asmuo, atsisėdau į mašiną ir nuvažiavau, čia aš turiu išsikviesti krūvą žmonių, laukti kažkokį tai laiką, kad jie mane, ponią, nubogintų prie kapinių“, – svarstė premjerė. 

REKLAMA

„Tiek ministras pirmininkas, tiek Seimo pirmininkas atskirais gyvenimo momentais turi galimybes savo asmeniniams privatiems dalykams, pavyzdžiui apsilankymui pas draugus ir turbūt mažai kas ginčysis, jeigu tai yra privatus apsilankymas privačioje aplinkoje, tai toks lydinčių pareigūnų, automobilių ir visų kitų dalykų paradas, koks paprastai lydi saugomą asmenį, jis labai sunkiai paaiškinamas racionaliais argumentais. Todėl siūlytume pradėti diskusiją Seime apie tai, kad būtų galimybės Vadovybės apsaugos tarnybai lanksčiau reaguoti į situacijas, kurių gyvenime pasitaiko“, – kalbėjo I. Šimonytė. 

REKLAMA

„Šiuo atveju mes su Seimo pirmininke siūlome rinktis ne savo asmeninį patogumą, o galimybes turėti labiau subalansuotą apsaugos režimą tais atvejais, kai tai nėra iš anksto paskelbtos darbotvarkės dalykai, kai tai yra iš esmės  privatūs reikalai, kadangi abi su Seimo pirmininke būdamos moterys nemažai tų reikalų turime sutvarkyti pačios, kuriuos ankstesniems vadovams sutvarkydavo jų žmonos“, – tęsė premjerė pristatydama teisės akto pataisą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis pastebėjo, kad viešų asmenų saugojimas išties kartais atrodo keistai. Kaip pavyzdį jis paminėjo, kad I. Šimonytės kolegę, kuri pusę devynių ryte vedė vaiką į mokyklą ir tuo pat metu vienoje Gedimino prospekto pusėje ėjo vienas apsaugos darbuotojas, kitoje - kitas, o už kokių šimto metrų važiuoja automobilių kortežas. Šiuo atveju jis tikriausiai kalbėjo apie Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen, nors jos pavardės nepaminėjo. 

REKLAMA

„Taip ir paaiškinčiau. Jeigu šiuo metu aš pasakau, kad į renginį Valdovų rūmuose aš eisiu pėsčiomis ir pareisiu pėsčiomis, mane lydi du automobiliai ir aš niekaip negaliu jų atsisakyti“, – sakė I. Šimonytė.

Gaižauskas: čia jus saugo, kad nepaimtumėt „dėžutės“

Tačiau valstiečių žaliųjų atstovas D. Gaižauskas klausimą apvertė aukštyn kojomis. Pasak jo, apsauga vadovams reikalinga ne tik dėl jų pačių saugumo, bet ir dėl to, kad vadovai neimtų kyšių, nerūkytų žolės. 

REKLAMA

„Premjere, kaip jūsų nekritikuoti? Su tokiais įstatymų projektais jūs tikrai laisvamanė. Pagaliau pagalvokit. Apsauga ne tik dėl jūsų saugumo skiriama, apsauga taip pat skiriama tam, kad mus visus, tai yra valstybę, piliečius taip pat apsaugot nuo galimai jūsų neteisėtų veiksmų, dėl veiklos skaidrumo, kad neprieitų prie jūsų su dėžutėm, kad nesugalvotumėt kada žolės parūkyti“, - aiškino D. Gaižauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Šimonytė atkirto niekada negalvojusi, kad vadovybės apsaugos pareigūnai ją seka. Tačiau tuo niekas nesibaigė. D. Gaižauskas kiek vėliau užsikabino už premjerės teiginio, kad būdamos moterys jos turi daugybę reikalų, kuriuos ankstesniems vadovams atlikdavo jų žmonos. 

„Turinys gavosi nerimtas. Na, gerbiamos moterys, kreipiuosi į jus, į Seimo pirmininkė ir premjerę, gal jums ir atrodo moteriškai, kad nereikia tos apsaugos, gal jums norisi moteriškai pakalbėti tarp jūsų mergaičių, kaip ten sakoma, bet neįsižeiskit, bet išties, apsauga reikalinga ne tik kad jus apsaugotų nuo kažkokių grėsmių, bet išties reikalinga ir dėl skaidrumo tam, kad negalėtų nedori draugai ar kolegos prie jūsų slapčia prieiti, kažką pasiūlyti, lobistai ir taip toliau. Tai veikia ir prevenciškai. Todėl nereikia rimtų dalykų sumenkinti. Apsauga turi būti. O jei jums netinka šios pareigos, jūs galite atsisakyti vardan tos laisvės “, – aiškino D. Gaižauskas.

REKLAMA

Išvadino senu užkietėjusiu šovinistu

Pirmoji į tai sureagavo V. Čmilytė: „Labai apmaudu, kad jūs sugebate suvokti šį įstatymo projektą tik per savo vyriškumo prizmę“.

„Gal jūs kolega galėtumėte prevenciškai kada nors į veidrodį pasižiūrėti, nes realiai tai, kaip jūs atrodot ir kaip jūs kalbat, kaip jūs žeminat moteris, yra gėdinga šitame parlamente.Jeigu viskas, ką jūs sugebate pasakyti apie Seimo pirmininkę ir premjerę yra apie siekius mergaitiškų pokalbių, tai aš norėčiau pasakyti, kad esate tiesiog užkietėjęs, senas šovinistas“, – reziumavo M. Navickienė ir susilaukė plojimų, o iš salės sklido netgi šūksniai „Idiotas“.

REKLAMA

Tuomet D. Gaižauskas vėl kreipėsi į konservatorius, tiksliau Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų politikes, esą jos pačios turi pasižiūrėti, kaip šneka per Vyriausybės valandas Seime. 

„Gerbiami kolegos ir, ypač moterys konservatorės. Jūs atsisukit Vyriausybės valandą ir pasižiūrėkit, kaip jūs šnekat. Skaidruoliai jūs skaidruoliai, jau žmonės apie jus ką kalba, tokių patyčių iš jūsų niekas nesulaukė, o moterys konservatorių tai išvis praradę moteriškumą, neina suprasti, ką jos sako, išvis kokias vertybes jūs išpažįstat. Konservatoriai. Tai pažiūrėkit į veidrodžius ir ypač moterys. Aš kalbu apie tą jūsų vidinį charakterį“, – burbėjo D. Gaižauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Primenama, kad I. Šimonytė ir V. Čmilytė-Nielsen registravo Vadovybės apsaugos įstatymo pataisas, kurios leistų atsisakyti apsaugos, kai nevykdo savo tiesioginių funkcijų ar nėra saugomame objekte, jei nėra įrodymų, kad saugomam asmeniui tuo metu gali grėsti pavojus.

Įstatymo pataisa motyvuojama tuo, kad Lietuvos Konstitucija užtikrina privataus gyvenimo neliečiamumą, tačiau pagal kitus įstatymus abi valstybės vadovės negali atsisakyti apsaugos net ir privačiu laiku, kai nevykdo jokių pareigų. 

Kaip rašoma aiškinamajame rašte, gali būti, kad Vadovybės apsaugos įstatymas, kuris tarsi ir nustato saugomo asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, bet nesukuria jokių realių galimybių šia teise pasinaudoti, nes apsauga vykdoma 24 valandas per parą, prieštarauja Konstitucinio Teismo išaiškinimams dėl privataus gyvenimo. 

Jeigu Seimas pritartų abiejų politikių pasiūlytiems pakeitimams, tai jos galėtų būti saugomos tik užsienio vizitų, oficialių susitikimų metu ir kai tiesiogiai vykdo funkcijas, o jeigu kyla grėsmė jų saugumui, galėtų būti saugomos ir kitu laiku. Tačiau jų gyvenamoji vieta būtų saugoma nuolatos, tai yra netgi ir tada, jeigu pats asmuo nėra saugomas.  

Tačiau Lietuvos prezidentas pagal šį teisės aktą vis tiek būtų saugomas 24 valandas per parą, kaip ir dabar, nes to reikalauja jo ypatingas konstitucinis statusas. 

Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo šių metų rugsėjo pradžios. 

Jei Šimonytei su Čmilytei ta našta - būti premjere ir Seimo pirmininke per sunki, tai gali gi atsistatydinti. Šimonytė pradžiugintų 2/3 Lietuvos, o Čmilytė 4/5 dalius. (Žr. apklausas)
Nori daugiau privatumo - neik į politiką. Padėk mandatą ir kepk blynus, sodink gėlytes.
skiriasi durnynas nuo seimo? Durnyne visi ligoniai yra savo vietoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų