Europos Komisijos sprendimu ankstinamas tiesioginių išmokų europinės dalies mokėjimas žemdirbiams. Jos įprastai pradedamos mokėti gruodį, dabar tai ketinama daryti nuo spalio 16 dienos.
Kitą savaitę Vyriausybė ketina apsispręsti ir dėl nacionalinės tiesioginių išmokų dalies. Žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius žada, kad parama žemdirbiams bus ne mažesnė nei pernai.
„Tikiuosi, kitą savaitę bus priimtas sprendimas ir bus skirta tiek, kiek reikia. Šie metai buvo labai sudėtingi žemdirbiams. Dėl sumos dar tikslinsime, bet tikrai bus ne mažiau nei pernai“, – sakė K. Starkevičius trečiadienį po tradicinių valdančiosios koalicijos pusryčių Vyriausybėje.
ELTA primena, jog nacionalinė tiesioginių išmokų dalis buvo vienas iš Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) keliamų reikalavimų už paramą valdantiesiems. Jie reikalavo, kad valstybės skiriama išmokų dalis jiems bus ne mažesnė nei pernai. Tai yra ne mažesnė nei 380 mln. litų.
Tuo pačiu jie pripažįsta, kad Europos Sąjungos išmokų dalis žemdirbiams auga. Taigi bendra išmokų žemdirbiams suma būtų didesnė nei pernai.
Tuo tarpu Vyriausybė siūlo, kad parama žemdirbiams būtų tokio pat dydžio kaip ir pernai. Pasak LVLS pirmininko Ramūno Karbauskio, to, ką siūlo Vyriausybė, ir ko reikalauja jie, skirtumas pinigais – apie 80 mln. litų.
Pagal Stojimo į ES sutarties sąlygas, maksimali lėšų suma tiesioginėms išmokoms Lietuvai – 1,28 mlrd. litų. Dalį šios sumos moka ES, o kitą dalį – valstybė. Pagrindinės tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenų plotą mokamos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšų, jų dydis nuo 2004 m. kasmet augo po 5 proc., o nuo 2007 m. auga jau po 10 proc. 2004 m. ši dalis siekė 25 proc., 2005 m. – 30 proc., 2006 m. – 35 proc., 2007 m. – 40 proc., 2008 m. – 50 proc., 2009 m. – 60 proc., o šiemet turėtų siekti 70 proc. 2013 m. iš ES biudžeto tiesioginėms išmokoms skiriama dalis pasieks 100 proc. lygį.
Iš ES Lietuva išmokoms šiemet turėtų gauti maždaug 900 mln. litų.