• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu socialiniame tinkle „Tik tok“ plinta smurtinės vaizdo transliacijos – vos prieš kelias savaites Rokiškio rajone vietinis gyventojas užmušė gerokai vyresnį vyrą ir tai transliavo „Tik tok“. Anksčiau, gegužės mėnesį, prieš kamerą mirtinai susižalojo Kaune gyvenęs jaunuolis. Psichologo Edvardo Šidlausko teigimu, tokių transliacijų populiarumu stebėtis nereikėtų – esą socialinių tinklų erdvė yra itin perpildyta, tad vartotojai dėmesio siekia ir pačiomis destruktyviausiomis priemonėmis.

Pastaruoju metu socialiniame tinkle „Tik tok“ plinta smurtinės vaizdo transliacijos – vos prieš kelias savaites Rokiškio rajone vietinis gyventojas užmušė gerokai vyresnį vyrą ir tai transliavo „Tik tok“. Anksčiau, gegužės mėnesį, prieš kamerą mirtinai susižalojo Kaune gyvenęs jaunuolis. Psichologo Edvardo Šidlausko teigimu, tokių transliacijų populiarumu stebėtis nereikėtų – esą socialinių tinklų erdvė yra itin perpildyta, tad vartotojai dėmesio siekia ir pačiomis destruktyviausiomis priemonėmis.

REKLAMA

Pirmoji tokia istorija šiemet įvyko gegužės mėnesį Kaune. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, trečiadienį Kaune, išlaužus duris bute rastas vyro kūnas su durtinėmis žaizdomis krūtinės ir pilvo srityse. Patikrinimas nurodytu adresu atliktas gavus pranešimą iš Singapūro Interpolo nacionalinio biuro, kad internetinėje pokalbių programėlėje „Tik Tok“ vyras save žaloja. Pirminės Teismo medicinos eksperto išvados patvirtina savižudybės versiją. Ant vyro kūno rasti daugybiniai, pasikartojantys, panašios krypties sužalojimai. Savigynos požymių nebuvo pastebėta.

Pasak psichologo Edvardo Šidlausko, yra paprastas paaiškinimas, kodėl žmonės pasirenka socialinėse medijose transliuoti šokiruojantį, smurtinį turinį. Negavę teigiamo dėmesio – rūpesčio, bendravimo, dėmesio jie ima ieškoti kitomis priemonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš paprasčiausių paaiškinimų – Eriko Berne teorija, kuri teigia, kad žmonės turi dėmesio poreikį. Vaikams bus labiau fiziniai prisilietimai, vyresniam žmogui – bendravimas, emocijos. Jeigu žmogus negavo teigiamo dėmesio, jis sieks gauti bent jau neigiamo dėmesio. Žmonės kurie yra vieniši, socialiai neįgalūs megzti ryšius, socialinių tinklų pagalba pradeda išdarinėti keisčiausius dalykus, kurie leidžia jiems pasijusti reikalingais, susilaukti dėmesio“, – teigė E. Šidlauskas.

REKLAMA

Socialinių tinklų ateitis – dar labiau šokiruojantis, mokslinės fantastikos filmus primenantis turinys

Pasak E. Šidlausko, vis labiau grafiškų transliacijų populiarėjimą lemia ir tai, jog internetinė erdvė yra perpildyta turiniu. Vis ekstremalesnio turinio kūrimas tampa būdu išsiskirti iš minios.

„Kadangi dėmesį internete iškovoti tampa vis sunkiau, tai užsuka savotišką destruktyvų ratą, kuomet žmonės pradeda daryti vis ekstremalesnius dalykus. Tai, kad medijose daugėja smurtinio, šokiruojančio turinio neturėtų stebinti – turinio kūrėjai turi ieškoti naujų būdų, kaip nukonkuruoti kitus. Nesistebėkime nei smurtu, nei išmatų valgymu. Tos futuristinės vizijos matomos mokslinės fantastikos filmuose, kai per gyvas TV transliacijas žudomi, kankinami žmonės – jos turi pagrindo. Kažkuria prasme mes lyg to artėjame“, – perspėja E. Šidlauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak E.Šidlausko, taip pat nereikia pamiršti, jog socialinių tinklų suteikiamas dėmesys žmogui gali formuoti ir priklausomybę.

„Kito žmogaus dėmesys gali sukelti teigiamą reakciją, dopamino pliūpsnį. Tai gali sukelti priklausomybę – versti žmogų vis neadekvačiau elgtis prieš kamerą. Surenginėti, save žaloti, kitaip išsidirbinėti. Esmė yra šokiruoti, pritraukti dėmesį bet kokia kaina. Kuo dėmesys sunkiau iškovojamas, tuo radikalesnės priemonės tam atsiranda. Žmogus tampa dėmesio vergu“, – pasakojo E. Šidlauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Šidlauskas pataria į socialiniuose tinkluose platinamą nenumoti ranka – priimti taip pat rimtai, kaip muštynes ar bet kokį kitą pavojų keliantį veiksmą.

„Jeigu įtariate riziką, tuomet pranešti institucijoms – policijai. Ypač jei žinote kur jis gyvena, ar galite kaip nors identifikuoti. Reaguočiau taip pat kaip į gaisrą, ar muštynes. Jeigu žmogus yra neadekvatus, jis kenkia sau ir aplinkai, tad į tai būtina reaguoti rimtai“, – sakė E. Šidlauskas.

REKLAMA

Renkasi išnaudoti kitus

Vienas smurtinės transliacijos „Tik tok“ atvejis įvyko visai neseniai – dar praėjusią savaitę, šį kartą Rokiškio rajone. Prieš vyresnį vyrą smurtavęs vietinis gyventojas transliavo savo žiaurų elgesį. Vaizdo įraše matosi, kaip sąmonės netekusį žmogų smurtautojas muša ir sako „išsijungei?“, „neapsimesk, kad dvesi“, „užmušiu“, taip pat ir rusiškai „ubju“ ir „ką čia gero turi, gal pasiimsim kažką“. Jis taip pat sako sąmonės netekusiam žmogui „kad tu čia nudvėstum“.

REKLAMA

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė patvirtino, kad minėto asmens atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl spalio 24 d. kitam asmeniui sukelto sunkaus sveikatos sutrikdymo buvo perkvalifikuotas į tyrimą dėl nužudymo. Kaltinamajam skirta griežčiausia kardomoji priemonė: jis suimtas 3 mėnesiams.

Bylą nagrinės Panevėžio apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyrius. Policijos atstovai naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad patį nužudymą suimtas vyras tiesiogiai transliavo socialinėje platformoje „TikTok“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot prokuroro, nufilmuotas ir internete paviešintas egzekucijos vaizdo įrašas – akivaizdus įrodymas, bet sprendimus priima teismas.

„Reikia apklausti liudininkus, aiškintis aplinkybes – ekspertai dirba. Bus sprendžiamas klausimas, ar veikos padarymo metu suimtasis buvo pakaltinamas, ar galėjo suprasti savo veiksmų esmę ir juos valdyti. Bus sprendžiama ar atlikti psichiatrinę ekspertizę, ar užteks tik psichiatro konsultacijos. Mano žiniomis, šis asmuo jau ne kartą buvo apžiūrėtas psichiatrų ir visada buvo pakaltinamas“, – sakė A. Gramba.

REKLAMA

E. Šidlauskas: priklausomybė nuo socialinių tinklų suteikiamo dėmesio nugalėjo sveiką protą

Nors paprastai sunkius nusikaltimus padarę asmenys stengiasi išvengti sankcijų, šiuo atveju nusikaltėlis elgėsi priešingai – transliavo savo veiksmus, taip leidžiant pareigūnams lengviau jį atpažinti. E. Šidlauskas tokį elgesį prilygino narkomanijai – kaip narkomanų poreikis nusveria galimybę racionaliai mastyti, taip ir šiuo atveju, priklausomybė nuo socialinių tinklų suteikiamo dėmesio nugalėjo sveiką protą.

REKLAMA

„Šis atvejis susijęs su tuo, ką jau minėjau. Jeigu turime priklausomybę nuo socialinių tinklų dėmesio, ji bus stipresnė už racionalų protą. Aišku, kalbame apie rimtas psichines turintį asmenį.

Kuomet smegenys apdovanojamos dopamino pliūpsniu, žmogus negalvoja apie baudą ar baudžiamąją atsakomybę ir laisvės atėmimą. Narkomanai žino, jog narkotikai juos žudo, bet jie vis tiek tai daro. Priklausomybė nuo socialinių tinklų yra rimtas reikalas – manau tokį žmogų reikia gydyti“, – teigė E. Šidlauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Šidlauskas taip pat teigė, jog įvairūs žeminimo atvejai neprivalo būti smurtiniai, juos vienija bendras panašumas – kito žmogaus, kaip prekės, išnaudojimas.

„Tokių atvejų yra daug, bet yra keli bendri aspektai. Kai kurie žmonės nėra linkę išnaudoti savęs kaip prekės – jie pasirenka lengvesnį taikinį. Psichikos ligonį, vyresnį vyrą, priklausomą nuo alkoholio. Kartais nebūtinas ir fizinis smurtas, kaip tuo atveju. Užtenka iš jų tyčiotis, žeminti“, – sakė E. Šidlauskas.

Šidlauskas kalba, kaip tų iškrypėlių, kurie transliuoja savo nusikaltimus advokatas. Reikia gražinti mirties bausmę, arba įvesti tokių nusikaltėlių "panaudojimą" organų donorystei. Nors jei rimtai pagalvojus, jei nebūtų žiūrinčių transliuojamą smurtą, nebūtų reikalo ir transliuoti. Žiūrintys tiesiogiai tokias transliacijas ne mažesni ligoniai, kaip tie žudikai, ar kiti iškrypėliai.
Pilna Lietuvą tik tol ir Facebook DEBILŲ, atitrukusių nuo realybės
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų