Probleminių Panevėžio rajono paauglių, kuriems plėšti, vogti, nuolat valkatauti, nelankyti mokyklos įprastas dalykas, likimą jau dvejus metus sprendžia Minimalios ar vidutinės priežiūros priemonių taikymo įstatymo įgyvendinimo komisija. Su prašymu skirti auklėjamąsias priemones problemų keliantiems vaikams į Panevėžio rajono savivaldybės sudarytą komisiją kreipiasi ne tik mokyklos, policija ar globos namai, bet ir viltį susikalbėti su savo atžalomis praradę tėvai.
Į teisėsaugos akiratį patekusių, chuliganiškais išpuoliais garsėjančių nepilnamečių elgesį komisija svarsto tris keturis kartus per metus.
Vakar pasiaiškinti iškviesti paaugliai išgirdę, kad už vagystes ir įžūlų elgesį mokytojų, tėvų, kaimynų atžvilgiu jie gali būti nusiųsti į socializacijos centrus, puolė į ašaras, dievagojosi ateityje būsią paklusnūs.
Jaučiasi nemylimas
Pirmasis komisijai aiškintis žengė specialiųjų poreikių turintis keturiolikmetis Tadas (vardas pakeistas) su mama. Nepilnametis dažnai žaloja bendraamžius, keikiasi, išdykauja per pamokas, į budėtojų pastabas nereaguoja.
Mokyklos administracija bijo, kad nepilnamečio elgesys gali peraugti į dar agresyvesnį, todėl, norėdama išvengti galimos nelaimės, siekia atkreipti mamos dėmesį, kad ši labiau prižiūrėtų vaiką.
Nors keturiolikmetis su mama jau prieš kurį laiką buvo įpareigoti reguliariai lankytis pas psichologą, psichiatrą, į juos kreipėsi vos tris kartus.
„Gyvename ne mieste, todėl nėra galimybės kaskart lankytis pas specialistus. Nėra tiek lėšų, kad galėčiau sūnų nuvežti“, – komisijai teisinosi berniuko motina.
Ji prisipažino, kad net ir vaistus, kurie sūnui išrašyti, perkanti tik praėjus kelioms dienoms, kai šie jau būna pasibaigę. Nepilnamečio agresijos išpuoliai paaštrėja būtent tada, kai jis nebevartoja vaistų.
Pats vaikas nesugebėjo paaiškinti, kodėl elgiasi blogai, o puolęs į ašaras išrėžė esąs nemylimas, niekam nereikalingas, mokykloje jį visi užgaulioja, todėl išliejantis susikaupusį pyktį keršydamas.
Komisijos pirmininkas, Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus, išklausęs vaiko ir motinos pasiaiškinimus, linkęs kaltinti gimdytoją.
„Visgi berniukas dar nėra suaugęs, mama turi juo pasirūpinti. Suprantama, kad pinigų trūksta, bet reikėtų kreiptis į seniūniją, derinti su jais, gal seniūnas, vykdamas į Panevėžį, galėtų paimti ir berniuką su mama“, – nuomonę išsakė vedėjas.
Šeštoje klasėje besimokantį Mantą (vardas pakeistas), nuolat bėgantį iš pamokų, valkataujantį ir prie parduotuvių prašantį išmaldos, komisija pasiuntė išsitirti. Norima nustatyti, ar jam nereikia specialios pagalbos.
Vogė maistui
Keli kilometrai nuo Panevėžio vargingoje šeimoje gyvenanti trylikametė Karina (vardas pakeistas), paskatinta vyresnio draugo, iš kaimynės pavogė auksinius žiedus. Paskui mergaitė nugvelbė keliasdešimt litų ir iš mokytojos.
Komisijos narė, Panevėžio rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Kaminskienė sakė, kad Karina labai gražiai bendrauja su mokytojais, vyresniais žmonėmis, tačiau su bendraamžiais elgiasi agresyviai. Nevaldoma ji tampa, kai namuose vyksta išgertuvės.
Pradėjus domėtis, kodėl mergaitė vagia, paaiškėjo, kad šešių asmenų šeima nemažai laiko vertėsi vos iš kelių šimtų litų per mėnesį. Mat motina nesugebėjo susitvarkyti socialinės pašalpos.
Susigraudinusi nepilnametė, nors motina ir prieštaravo, papasakojo, kad pavogtus pinigus leido ne tik saldumynams, bet ir maistui, kurio namuose nuolat trūksta.
Panevėžio rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja NijolėStakytė „Sekundei“ sakė, kad dažniausiai dėl tokio nepilnamečių elgesio kreipiasi mokyklų darbuotojai, tačiau pasitaiko, kad skundžiasi ir patys tėvai – tada, kai nebesusitvarko su savo atžalomis.
„Viena mama dukrai pradėjus vogti iš namų kreipėsi prašydama ją išsiųsti į Socializacijos centrą. Tačiau paaiškėjo, kad dukra taip keršijo – motina nekreipė į ją dėmesio, labiau domėjosi savo naujuoju draugu. Vaikai dažniausiai kenčia ir pasuka blogu keliu todėl, kad nėra prižiūrimi tėvų, stokoja jų dėmesio“, – tvirtino N.Stakytė.
A.K.Rimkaus teigimu, per dvejus metus daugiau buvo pranešimų apie netinkamą berniukų nei mergaičių elgesį.
Vaida REPOVIENĖ