REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šios savaitės Europos Komisijos leidimas Jungtinei Karalystei iš valstybės lėšų finansuoti atominės elektrinės Somerset’o Hinkley Point vietovėje statybą atveria duris ir kitų branduolinių jėgainių statyboms žemyne.

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimą išanalizavę didžiausios Baltijos šalyse ir Baltarusijoje advokatų kontoros SORAINEN teisės ekspertai mano, kad po šio Europos Komisijos (EK) sprendimo Visagino AE projektas tampa labai realus, nes iš Europos Sąjungos neturėtų būti trukdžių skiriant finansinę valstybės paramą projektui.

REKLAMA

„Europos Komisija stebi ES nares, kad jos neiškreiptų konkurencijos finansine parama atskiriems projektams, ypač energetikos srityje. Atominės elektrinės turi didelę įtaką energetikos rinkai, todėl Europos Komisija dažnai ne tik nesutikdavo pritarti paramos skyrimui, bet netgi drausdavo valstybei remti jų statybas ir eksploatavimą. Tačiau šią savaitę Komisija pareiškė, kad tokie sprendimai yra pačios valstybės reikalas, tik jie neturi iškreipti konkurencijos vidaus rinkoje“, – teigia Paulius Koverovas, advokatų kontoros SORAINEN Energetikos sektoriaus grupės vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Šis naują precedentą valstybės pagalbos reguliavimo srityje sukuriantis Europos Komisijos sprendimas yra gera žinia ir Visagino atominės elektrinės projektui, kurio verslo plane numatyta, kad projektui vystyti reikalingoms paskoloms turėtų būti suteikiama Lietuvos valstybės garantija, o tokiai valstybės pagalbai reikėtų Europos Komisijos leidimo.

2013 m. Europos Komisija pradėjo išsamų tyrimą dėl Jungtinės Karalystės ketinimo skirti paramą atominės elektrinės statybai ir tolesnei jos veiklai. Jungtinės Karalystės vyriausybė su investuotoju planuoja pasirašyti sandorį dėl kainos skirtumo (angl. contract for difference, CFD), kuriuo vyriausybė įsipareigoja užtikrinti tam tikrą elektros supirkimo kainų lygį 35 metams. Papildomai bus suteikta valstybės garantija atominės elektrinės statybų finansavimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Komisijos atlikto tyrimo tikslas buvo įvertinti, ar tokio pobūdžio finansinė parama privačiam sektoriui atitinka ES teisės aktų reikalavimus valstybės pagalbai pagal Sutarties dėl ES veikimo 107 straipsnį bei kokią įtaką ji galėtų turėti Jungtinės Karalystės bei ES energijos vidaus rinkai.

Europos Komisijos paskelbtame pranešime spaudai apie tyrimo pabaigą nurodoma, kad pagal ES teisę kiekviena valstybė narė turi teisę pati nuspręsti, kokio pobūdžio energijos išteklių rūšis naudoti. Tyrimo metu Europos Komisija nenustatė, kad Jungtinės Karalystės planuojama valstybės parama galėtų iškreipti konkurenciją bendroje vidaus rinkoje ir pripažino, kad tokia valstybės parama yra leidžiama.

Šiuo adresu rasite Europos Komisijos pranešimą spaudai: IP/14/1093.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų